www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel NUC: 10nm Tiger Lake s grafikou Xe od poloviny roku

Intel NUC: 10nm Tiger Lake s grafikou Xe od poloviny roku
, , aktualita
Server Fanlesstech přinesl roadmapu Intelu týkající se počítačů Next Unit of Computing, čili NUC. Můžeme se podívat na to, co si pro nás Intel chystá v tomto a příštím roce, přičemž nepůjde pouze o veskrze slabá PC.
K oblíbeným
reklama
Intel si dle všeho chystá malá, ale výkonná NUC PC, která budou obohacena o grafiku generace Xe, i když třeba jen v integrované podobě. Ostatně Intel už dávno začal nabízet i NUC řad Extreme a Performance a hodlá je dále rozvíjet. 
 
 
Intel sám nedávno představil svá NUC Ghost Canyon, která jako první využívají NUC Compute Element, čili systém na kartě. Procesor se všemi hlavními součástmi je tak na tlusté kartě připomínající robustní grafiku a samotné PC je v podstatě jen holá schránka se zdrojem a víceméně hloupou deskou, která má za úkol propojit Compute Element s případnou samostatnou grafickou či jinou kartou. Výsledný NUC 9 Extreme Kit pak dnes nabídne až 45W Core i9 série H ve skříni o objemu 5 litrů s možností využít až 230 mm dlouhou grafickou kartu pro dva sloty. Intel slibuje možnost jednoduchého upgradu právě formou výměny hlavního Compute Elementu. 
 
 
A jak je vidět, Ghost Canyon jsou aktuální od začátku tohoto roku a počítá se s nimi až do hloubi toho následujícího. Ovšem zhruba v polovině tohoto roku mají být Hades Canyon a Bean Canyon nahrazeny řadami Phantom Canyon a Panther Canyon, takže o co půjde?  
 
 
Phantom Canyon, čili NUC 11 Extreme, počítá s 11. generací Core i7 a i5, čili Tiger Lake-U s iGPU Xe. Jde pochopitelně již o 10nm procesory, které budou primárně určeny do mobilních počítačů a počítá se zde s možností využít samostatnou grafiku se 6 či 8 GB vlastní paměti. Hades Canyon přitom nabízí výrazně odlišný systém založený na 100W Kaby Lake-G, čili CPU Intel kombinovaných s grafikou Vega od AMD a paměťmi HBM, zatímco Tiger Lake-U budou maximálně 28W procesory. 
 
Dále mají Phantom Canyon nabídnout až 64 GB DDR4-3200 (2 kanály), M.2 22110 i 2280, podporu Optane, Thunderbolt 3, 2,5GbE, Wireless-AX 201, IEEE 802.11ax, Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.
 
Panther Canyon budou coby NUC 11 Performance více odpovídat klasickému pojetí tohoto formátu (krabička cca 10 x 10 cm, objem necelý litr). Zapomenout tak můžeme na samostatnou grafiku, ale i tu máme moderní 28W Tiger Lake U (i3, i5, i7) s integrovanou grafikou řady Xe, dále stejné možnosti týkající se hlavní paměti RAM, jednu pozici pro M.2 2280, samozřejmě s PCIe 3.0 x4 a podporu Optane či Thunderbolt 3. Můžeme také mluvit o stejné výbavě s ohledem na síťová rozhraní a dále vypíchneme HDMI 2.1 a Mini DisplayPort 1.4 (až 4 displeje, podpora 8K). 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů