Je pravděpodobnější, že potkáte pannu s jednorožcem, nebo Intelí 10nm proces? :)
Odpovědět3 2
Mají v Alze málo Ice Lake, pane vtipálku?
60 různých modelů skladem mi nepřijde zas tak málo, aby to nebylo vidět.
Odpovědět0 3
Po kolika letech mediální masírky, jak už už už přichází hyper super duper 10 nm proces, který všechny ostatní procesy potře na body? A výsledek? Pouze notebookové procesory, pro ntb s nízkou spotřebou. Celých 10 procesorů, z čehož, pokud dobře vidím reálně prodávají 5 druhů.. Výkonné mobilní nejsou. Desktop a pracovní stanice, nejsou. Servery, nejsou. Respektive nezastavují, protože mají zpoždění. Celé proloženo zprávami o nedostatečné výrobě a zcela zoufalými kroky, které tyto zprávy víc než potvrzují. Přijde vám to málo? Já osobně to vidím za největší průšvih v historii IT. A vcelku si nedovedu představit, co by jej mohlo překonat.
PS: a za největší it průšvih všech dob bych to bral i kdyby to nakonec nějak rozumně zprovoznili. Na což to fakt nevypadá.. Svalnaté řeči jsou očividně PR zprávy určené investorům, realita je jinde.
Odpovědět0 2
Celých 10 procesorů, z čehož reálně prodávají 5. A kolikže mobilních procesorů má v nabídce AMD a kolik z nich je v reálných produktech? Na 7nm ani jeden, na 12nm se taky do 10 typů vejdete s přehledem.
Tedy ne, nepřijde mi to málo.
Vyčítat Intelu, že nemá na 10nm výkonné mobilní čipy, je trochu zcestné, když konkurence tam nemá nic výkonnějšího bez ohledu na výrobní proces. Vyčítat Intelu, že preferuje mobilní čipy, což je jednoznačně největší trh, je také dost divné.
Mediální masírkou myslíte co? Nějaké reklamy nebo skutečnost, že novináři naprosto dobrovolně píší o každé spekulaci, kterou na internetu vyšťourají?
Že vy osobně vidíte současnou situaci v Intelu jako největší průšvih v historii IT nevypovídá nic o Intelu, ale jen o vašem naprosto zcestném úsudku. Že je jinde realita. Ano, realita je jinde. Reálné jsou peníze. A těch Intel vydělává nejvíce v historii. A to, že začne vydělávat méně, mu lidé jako vy prorokují od té doby, co vyšel první Ryzen. A pořád jim to nevychází.
Svalnaté řeči nemá Intel, ty máte vy. Vezměte prachy a vsaďte si na pokles Intelu, když jste tak přesvědčen o své pravdě. Ale chápu, že lidé jako vy prachy nemají. Nic neumí, tak jen sedí u internetu a kritizují něco, o čem nemají vůbec žádnou páru, protože jejich jediné znalosti o tématu pocházejí z bulvárních článků.
Odpovědět1 3
Zalezi na uhlu pohledu..vy prikladate velky vyznam financnim vysledkum dane firmy. Tohle ale neni treba argument, ktery je majoritni pro technicky pohled. Naopak, kdo se pohybuje v ciste technicke branzi, tak mu asi musi byt jasne, ze Intel celi dost velkym internim problemum, protoze jinak neni mozne, aby architektury a vyrobni procesy, ktere podle jeho vlastnich roadmap meli tady davno byt, tady jednoduse nejsou. Nicmene bych to asi nenazyval "problemem stoleti". Schopnost konkurence je v tomto ohledu spis druhotne meritko a nemelo by byt brano jako berna mince.
Nicmene situace Intelu je dost zajimava, protoze na papire ma urcite architektury, ktere jsou podstatne dal nez Skylake, nedokaze je ale efektivne uvest do praxe. Hlavni podil na tom ma nejspis prave selhani 10nm, kdy ani jeho aktualni druha verze 10+, neni schopna slibne papirove vlastnosti Ice Lake pretavit do praxe tak, aby ta CPU byla celkove lepsi nez jejich kolegove na 14nm. Oni lepsi moc nejsou..jsou jen castecne pro lehci threadova zatizeni, v momente, kdy ale dojde k vytizeni chipu, tak jsou na tom stejne a nebo dokonce i ztraci vykon oproti aktualni 14nm. To je neco, na co clovek u nove generace CPU neni opravdu zvykly. Takze rict, ze jsou spis do poctu, technicky (i poctem modelu) je podle mne korektni.
A kdyz se jste nacal konkurenci...pri te smule co Intel asi ma ;) ma ale i stesti, ze fokus AMD byl v oblasti desktopu a serveru. Diky tomu dochazi ke zpozdenemu vydani nove generace mobilnich chipu, coz hraje intelu do karet. Uvidime, co dokaze ted AMD vykresat za nova APU se ZEN2. Papirove asi maji predpoklady byt lepsi nez soucasna 10X generace Intelu. Jaka bude praxe, lze jen hadat.
Posledni vec je pak uvedeni mobilniho Tiger Lake na 10++. Pokud se Intelu podari ho uvest taky 2020, tak i pres realnou skepsi vuci 10++, by pri "hypovanem" navyseni IPC, mohl Intel posunout zpatky do cela peletonu a tim rychlejsi uzobovani podilu v mobilnim segementu AMD opet zpomalit.
Soucasnou technickou situaci Intelu vidim jako sled ne-optimalnich nebo chybnych rozhodnuti managementu.
CO bude dal, uvidime..
Odpovědět0 0
Jenže výrobní proces je jen jedna část firmy. To, že se nezadařil 10nm a díky tomu jsou vytíženy 14nm linky, je nepříjemnost, ne katastrofa.
Spousta věcí šlape dle očekávání. A to i v těch procesorech, o kterých je řeč. Nová jádra jsou lepší a ač podle vás není žádný přínos mezi těmi Ice Lake a Kaby Lake R (či s čím to srovnáváte), tak i to je skvělý výsledek. Když totiž započítáte i ty nové věci, které ty čipy přinesly, jako je lepší grafika či nové instrukce, rázem už tam přínos je a to navzdory tomu 10nm procesu. A i ten proces už pravděpodobně jede, protože to nevypadá, že by produkty na něm založené byly nějakým nedostatkovým zbožím. Tedy proč by měl být problém s jeho nasazením v serverové oblasti? Z hlediska návrhu čipů to asi není problém, zvláště, když mobilní Ice Lake mají už i AVX-512. No a zhlediska výrobního procesu je to zase už jen o tom, jestli přibudou nové linky na 10nm proces. A tam asi není moc důvodů, aby došlo k nějakému zdržení, protože to už není o nějaké technologii, teď už jde jen o replikování dosaženého (byť třeba ne úplně optimálního).
Ale samozřejmě Intel nejsou jen procesory a tam to taky nevypadá úplně špatně.
Odpovědět0 0
Servery jdou trochu mimo mne, nicmene opet, zalezi na uhlu pohledu. Financne-Obchodne to Intel stejne protlaci, ale znamena to, ze ty produkty prinesou opravdu neco noveho, co se od nove generace ocekava...ja nevim. Dokaze prinest Ice Lake na 10+(+) treba stejnou/lepsi energetickou efektivitu, jako druha generace Epyc serveru zalozena na Zen2? V poctu jader tudiz v celkovem vykonu nejpise Epycy nedozene, takze v celkovem hrubem vykonu take ne. Co pak zbyva je energeticka efektivita. Bude lepsi? Je to opravdu pak pokrok?
Nicmene jeste k tomu Ice Lake v mobilni oblasti..Ono to ve vysledku je trochu podobne, jako mate treba 5500(XT) (o ktere jste psal, ze co jste psal ;) ) v grafikach oproti nabidce NV. Ty karty jsou fajn, stejne jako Ice Lake je fajn...ale proc by jste si ho mel koupit, oproti tomu, co uz Intel ma na 14nm? Cenove niz nejspis nebude, vykonove to zalezi, co s tim notebookem budete delat a vykonejsi integrovana grafika je pro drtivou vetsinu jejich uzivatelu jen jakysi "nechteny" bonus, protoze porad nedokaze nahradit ani zastarale MX150 od NV. Takze jo, Ice Like je doplneni trhu, je to fajn CPU,ale stoji za to, kdyz se jedna o novou generaci a nedokaze v nekterych ohledech prekonat ani tu predchozi? Da se rict, ze je to opravdu uspesny novy produkt? Podle mne moc ne.
Odpovědět0 0
S tím bych souhlasil. Rozdíl mezi 5500 a Ice Lake vidím v tom, že zatímco ta 5500 má evidentně tak špatný návrh, že navzdory výrazně lepšímu výrobnímu procesu nedokáže překonat konkurenci na starém výrobním procesu. U Ice Lake je to opačně (předpokládám), tedy že výrazně lepší jádro na nepovedeném procesu nedokáže překonat horší jádro na vyladěném procesu. Tedy problém Intelu je jen a pouze 10nm výrobní proces, nikoliv návrhy čipů.
Rozdíl mezi integrovanou grafikou a tou MX150 bude pořád minimálně v těch +25 W, o které bude žrát ta MX150 víc. A to už je slušný bonus, pokud se bavíme o úsporných noteboocích.
U těch serverů taky nepředpokládám, že by v hrubém výkonu ty Ice Lake porazily 64jádrový Epyc. Ovšem to neznamená, že by to musel být špatný produkt.
Odpovědět0 0
Tombo, můžeš si s Wrahem ruce podat .,.. teď jste na koni, jsem zvědavý o čem budete psát, až intel vypustí plejádu 7nm ... to zas bude blábolů kolem toho, jen ne fakta. ..
Odpovědět0 0
Já je uvítám, protože jedině konkurence pohání vývoj. Hele ale na férovku: tobě přijde celá tahle situace normální? Že firma, která se prezentuje jako technologický leader připravuje uvedení 7nm procesu už na rok 2022, zatímco technologicky zaostalá konkurence má na trhu 7nm procesory až od půlky 2019?
Odpovědět0 1
Takže kdyby svůj 14nm proces přejmenovali a začali mu říkat 7nm, tak budete spokojenej? Ve frekvencích je lepší, osmijádro mají taky na 14nm procesu menší, než konkurence na 7nm, tak proč by mu nemohli říkat 7nm?
Chápete, že to číslo je jen označení a každý si to označuje jak chce? Nejčastěji se při porovnávání procesů bere hustota či velikost tranzistoru a tam cca platí, že 7nm proces TSMC = 10nm Intelu.
Odpovědět0 0
TSMC na něm momentálně vyrábí obrovské série. Co ny něm vyrábí Intel? (A jsme na začátku diskuze, o tomhle to přesně bylo)
Odpovědět0 1
Takže zatímco v komentáři, na který jsem reagoval, píšete o tom, že TSMC vyrábí na 7nm procesu, kam se dohrabe Intel až v roce 2022, tak najednou obracíte a říkáte, že Intel už na obdobném procesu vyrábí dneska, jen ne tak obrovské série?
To se pak můžeme vracet na začátek diskuse pořád, když tvrdíte pokaždé něco jiného. A přesně jak píšete, "o tomhle to přesně bylo". Bylo to o tom jen si kopnout do Intelu. Žádný jiný smysl to z vaší strany nemělo.
Odpovědět0 0
Intel sa tento a rovnako budúci rok spolieha na starú architektúru a starý výrobný proces, nie na nové technológie, odpredaj divízii HW naznačuje , že táto oblasť nie je pre Intel atraktívna a AMD skôr či neskôr získa veľkú časť trhu ktorú má teraz Intel. Ani v budúcnosti sa Intel nevráti k dominancii na trhu a nebude investovať do HW tak ako sa snaží prezentovať, jednoducho sa pomaly z tejto oblasti vytratí....kto by chcel mať zisk na akciu niekoľko centov? nik rozumne uvažujúci, preto očakávam trvalý pokles výroby čipov od Intelu.
Odpovědět3 2
O čem to mluvíte? Jaký prodej HW divizí? Jaké neinvestování do HW?
Intel nic jiného, než HW nedělá a podle těch jeho vizí na tom nehodlá nic měnit.
Odpovědět2 0
já na tykové blábily ani nereaguji, kdo ví, o čem ten pablb píše ...
Odpovědět0 0