www.svethardware.cz
>
>
>

Intel ohlásil Thunderbolt 4 s univerzálními kabely

Intel ohlásil Thunderbolt 4 s univerzálními kabely
, , aktualita
Intel představil nové rozhraní Thunderbolt 4, které si chystá ještě pro tento rok ve spojení s platformou Tiger Lake. Dá se říci, že PC pod taktovkou Intelu směřují k využití jednak Thunderboltu 4 a vedle něj i k USB4.
K oblíbeným
reklama
Rozhraní USB4 i Thunderbolt 4 tak mají v případě Intelu debutovat právě na platformě Tiger Lake, která by na sebe neměla nechat už dlouho čekat, přičemž na Thunderbolt 4 můžeme nahlížet jako na nadřazené rozhraní pro Thunderbolt 3 i USB4 a to, co ona zastřešují. To tak v praxi znamená, že do portu Thunderbolt 4 (typ C) budeme moci zapojit jakékoliv zařízení využívající rozhraní TB4, TB3, USB4 i USB 3/2/1. 
 
 
Na druhou stranu, kdo očekával, že nový Thunderbolt nabídne zvýšenou propustnost, pak ten čekal marně. Stále tu máme 40 Gb/s, což nabízí už Thunderbolt 3, čímž se potvrzuje podezření ze začátku tohoto roku, kdy Intel sice přímo neřekl, jak rychlý nový standard bude, ale to jsme se mohli dovtípit z toho, s čím Intel své rozhraní srovnával. Šlo o USB 3.1 a Intel slíbil čtyřnásobek propustnosti, což znamenalo přinejlepším 4x 10 Gb/s. Otázka je, proč Intel takto mlžil a proč rovnou neuvedl, že propustnost navýšena nebude. 
 
Thunderbolt 4 ale bude vyžadovat, aby systém podporoval PCIe se 32 Gb/s, čili PCIe 4.0, dále aby podporoval video v rozlišení 2x 4K či 1x 8K (zatím bez uvedených detailů o bitrate a podobně), nabíjení alespoň na jednom portu (pro notebooky až 100 W), probuzení systému ze spánku pomocí připojené periferie a také jistou ochranu pro DMA (Direct Memory Access). K ní se ještě vrátíme.
 
 
Intel také slibuje, že kabely certifikované pro Thunderbolt 4 s jasným označením budou schopny pracovat se všemi podobami USB až po USB4 s propustností 40 Gb/s. Většinou půjde o maximálně dvoumetrové kabely, ale Intel si také připravuje optické kabely s délkou od 5 do 50 metrů schopné napojovat i 4portové huby pro TB4.  
 
Podpora TB4 bude zapečena přímo do křemíku generace Tiger Lake, ale vedle toho tu máme také kontrolery Maple Ridge JHL8540 a JHL8340 pro výrobce počítačů (čili i pro desktopy či počítače s AMD) a Goshen Ridge JHL8440 pro koncová zařízení. 
 
 
Ochrana přímého přístupu do paměti (DMA) je požadavek pro certifikaci rozhraní TB4 a Intel dříve uváděl, že k tomu bude zapotřebí podpora technologie VT-d, čili jeho virtualizace. To by ale znamenalo, že Thunderbolt 4 by byl určen jen pro procesory Intel, ovšem později mluvčí firmy uvedl, že je zapotřebí pouze nějaká forma ochrany DMA a sám Intel ji implementuje s využitím VT-d. Jiní výrobci tak mohou využít i jiné přístupy a k tomu se už vyjádřila společnost AMD, že její architektura Zen 2 nabízí svou verzi ochrany DMA prostřednictvím AMD-Vi (IOMMU) na rozhraních USB a PCIe. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy
Tento týden vydaný update KB5001330 nejen opravuje chyby, ale také může přinést některé nové. Část uživatelů si stěžuje na snížení herního výkonu, chybové hlášky při instalaci nebo dokonce modrou obrazovku smrti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste
Nedávno jsme se dozvěděli, že čínské firmy skupují vybavení pro továrny na výrobu počítačových čipů, ovšem to šlo spíše o starší stroje z druhé ruky. Nyní jde o celkové tržby z prodeje výbavy, které trhají rekordy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás
Se slabšími a levnějšími procesory AMD to máme těžké. V nové generaci Ryzen 5000 žádné takové nejsou, Ryzeny 3 z generace 3000 jsou dlouhodobě nedostupné a v poslední době se nedostává ani APU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan
NASA využila čas do odletu sondy OSIRIS-REx i k tomu, aby se dobře podívala na místo na asteroidu Bennu, kde tato sonda před řadou měsíců letmo přistála a provedla sběr materiálu. Nyní se už nemůžeme divit, že jej sebrala tolik. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje
Společnost TSMC při příležitosti zveřejnění nových finančních výsledků uvedla také další zajímavosti, které stojí za to si tu zmínit. Dozvídáme se tak i o dalším navýšení kapitálových výdajů firmy pro tento rok.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře