www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Optane H10 kombinuje XPoint s QLC NAND Flash

Intel Optane H10 kombinuje XPoint s QLC NAND Flash
, , aktualita
Intel si připravil nové modely úložných zařízení Optane, které nám v podobě H10 mohou připomenout hybridní pevné disky SSHD. Jdou ovšem o úroveň výš, protože kombinují paměti 3D XPoint s 3D NAND Flash s buňkami QLC. 
K oblíbeným
reklama
Je celkem jasné, odkud vítr vane. Intel Optane H10 využívají paměť 3D XPoint k tomu, aby urychlily práci s daty, která jsou jinak uložena v pomalejší paměti 3D NAND Flash s buňkami QLC, v jejichž případě je celkem jasné, že ty budou samy o sobě pomalé. Dá se tak říci, že 3D XPoint je tu namísto SLC cache, kterou moderní SSD využívají už velice často a je to v podstatě standard. Pak můžeme dodat, že řešení Intelu může být lepší, protože 3D XPoint jsou velice rychlé paměti a nejde o součást hlavní paměti NAND Flash, z níž by se tak muselo ukrajovat jak z kapacity, tak ze životnosti. 
 
 
SSD tak nese na propagační fotografii dvě jasně označená pouzdra Optane Memory a 3D NAND QLC, ovšem dozvíme se o nich také něco víc? Zvědaví můžeme být především na poměr kapacit daných pamětí na těchto M.2 2280 SSD. K dispozici budou verze s 256 GB NAND Flash a 16 GB Optane, dále 512 GB a 32 GB a nakonec 1 TB a 32 GB. V případě poslední verze tu tak bohužel máme nezvýšenou kapacitu, takže celé toto řešení odpovídá starší nabídce Intelu, který jako cachovací SSD nabízel samotné 3D XPoint s kapacitami 16 a 32 GB a velkou díru do světa s nimi neudělal. 
 
 
Jako součást jednoho jediného SSD to ale rozhodně má smysl, i když server Hexus.net píše, že Intel se nám chystá opět zamotat hlavy. Připomíná totiž ten známý případ, kdy byly právě ony zmíněné 16GB a 32GB SSD Optane ve specifikacích počítačů dávány na úroveň paměti RAM, takže firma Dell nebo HP prostě sečetla kapacitu těchto Optane s kapacitou RAM.
 
To ale nejde na triko Intelu, ale samotných výrobců PC a potom, jak už jsem psal výše, dnes je naprosto normální, že běžná spotřebitelská SSD se spoléhají a musí se spolehnout na SLC cache, jinak by nemohla nabídnout uspokojivé rychlosti zápisu. Osobně bych pak raději z hlediska technologie bral SSD s cache v podobě 3D XPoint než s SLC cache v samotných NAND Flash. Je tu ale i další otázka, a sice výkon, o němž se zatím nic nedozvíme.
 
Optane Memory H10 přitom rozhodně patří mezi spotřebitelská SSD a Intel o nich neprozradil už nic jiného, než že mají přijít na trh v druhé polovině tohoto roku. Na trhu ale už dlouho máme samotné 16GB a 32GB Optane a když se podíváme na jejich propustnost, ta dosahuje v případě 32GB verze 1350 MB/s při čtení a 290 MB/s při zápisu (stejně je na tom i novější 64GB verze). 
 
Takže můžeme hádat, že Intel se snad chystá využít nové a podstatně rychlejší Optane, protože pokud by je měl nasadit jako cache ze zápisem maximálně 290 MB/s, utržil by si leda ostudu. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick
Společnost Epic Games ukázala ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick, ačkoliv tato technika vykreslování obrazu se při prezentaci hry nedostala zrovna do popředí. A přitom je využita pro řadu prvků. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih
Adobe je známý jako softwarová společnost, která si osvojila model předplatného a moderní pojetí "prodeje" softwaru. Zákazníci si nekupují kopii, nýbrž stornovatelnou licenci na využití produktu a co s tím může přicházet, nám nyní Adobe předvádí naživo. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd
Kdysi spirální galaxie NGC 4485 se v dávné minulosti téměř srazila s mnohem větší galaxií NGC 4490. Srážka nebyla přímá, ale i tak změnila menší galaxii v rodiště nových hvězd, na něž se nyní blíže podíval Hubble. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty
AMD už dokončuje svou novou generaci desktopových APU, což jsou čipy, které nesou kódové označení Picasso. A máme tu opět známého thajského leakera, který nám prozradí, jaké takty můžeme očekávat. O takty totiž zde půjde především. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Přijdou Ryzen 3000 a Navi  už v červenci, nebo mnohem později? Přijdou Ryzen 3000 a Navi už v červenci, nebo mnohem později?
AMD dříve udávalo, že procesory Ryzen 3000 budou vypuštěny na trh v polovině roku, přičemž nyní se udává třetí kvartál, a my jsme tak uvažovali o jeho začátku. Zveřejněný program pro srpnovou akci HotChips ale vyvolává otázky.
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů