www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Optane H10 kombinuje XPoint s QLC NAND Flash

Intel Optane H10 kombinuje XPoint s QLC NAND Flash
, , aktualita
Intel si připravil nové modely úložných zařízení Optane, které nám v podobě H10 mohou připomenout hybridní pevné disky SSHD. Jdou ovšem o úroveň výš, protože kombinují paměti 3D XPoint s 3D NAND Flash s buňkami QLC. 
K oblíbeným
reklama
Je celkem jasné, odkud vítr vane. Intel Optane H10 využívají paměť 3D XPoint k tomu, aby urychlily práci s daty, která jsou jinak uložena v pomalejší paměti 3D NAND Flash s buňkami QLC, v jejichž případě je celkem jasné, že ty budou samy o sobě pomalé. Dá se tak říci, že 3D XPoint je tu namísto SLC cache, kterou moderní SSD využívají už velice často a je to v podstatě standard. Pak můžeme dodat, že řešení Intelu může být lepší, protože 3D XPoint jsou velice rychlé paměti a nejde o součást hlavní paměti NAND Flash, z níž by se tak muselo ukrajovat jak z kapacity, tak ze životnosti. 
 
 
SSD tak nese na propagační fotografii dvě jasně označená pouzdra Optane Memory a 3D NAND QLC, ovšem dozvíme se o nich také něco víc? Zvědaví můžeme být především na poměr kapacit daných pamětí na těchto M.2 2280 SSD. K dispozici budou verze s 256 GB NAND Flash a 16 GB Optane, dále 512 GB a 32 GB a nakonec 1 TB a 32 GB. V případě poslední verze tu tak bohužel máme nezvýšenou kapacitu, takže celé toto řešení odpovídá starší nabídce Intelu, který jako cachovací SSD nabízel samotné 3D XPoint s kapacitami 16 a 32 GB a velkou díru do světa s nimi neudělal. 
 
 
Jako součást jednoho jediného SSD to ale rozhodně má smysl, i když server Hexus.net píše, že Intel se nám chystá opět zamotat hlavy. Připomíná totiž ten známý případ, kdy byly právě ony zmíněné 16GB a 32GB SSD Optane ve specifikacích počítačů dávány na úroveň paměti RAM, takže firma Dell nebo HP prostě sečetla kapacitu těchto Optane s kapacitou RAM.
 
To ale nejde na triko Intelu, ale samotných výrobců PC a potom, jak už jsem psal výše, dnes je naprosto normální, že běžná spotřebitelská SSD se spoléhají a musí se spolehnout na SLC cache, jinak by nemohla nabídnout uspokojivé rychlosti zápisu. Osobně bych pak raději z hlediska technologie bral SSD s cache v podobě 3D XPoint než s SLC cache v samotných NAND Flash. Je tu ale i další otázka, a sice výkon, o němž se zatím nic nedozvíme.
 
Optane Memory H10 přitom rozhodně patří mezi spotřebitelská SSD a Intel o nich neprozradil už nic jiného, než že mají přijít na trh v druhé polovině tohoto roku. Na trhu ale už dlouho máme samotné 16GB a 32GB Optane a když se podíváme na jejich propustnost, ta dosahuje v případě 32GB verze 1350 MB/s při čtení a 290 MB/s při zápisu (stejně je na tom i novější 64GB verze). 
 
Takže můžeme hádat, že Intel se snad chystá využít nové a podstatně rychlejší Optane, protože pokud by je měl nasadit jako cache ze zápisem maximálně 290 MB/s, utržil by si leda ostudu. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář