www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Optane H10 kombinuje XPoint s QLC NAND Flash

Intel Optane H10 kombinuje XPoint s QLC NAND Flash
, , aktualita
Intel si připravil nové modely úložných zařízení Optane, které nám v podobě H10 mohou připomenout hybridní pevné disky SSHD. Jdou ovšem o úroveň výš, protože kombinují paměti 3D XPoint s 3D NAND Flash s buňkami QLC. 
reklama
Je celkem jasné, odkud vítr vane. Intel Optane H10 využívají paměť 3D XPoint k tomu, aby urychlily práci s daty, která jsou jinak uložena v pomalejší paměti 3D NAND Flash s buňkami QLC, v jejichž případě je celkem jasné, že ty budou samy o sobě pomalé. Dá se tak říci, že 3D XPoint je tu namísto SLC cache, kterou moderní SSD využívají už velice často a je to v podstatě standard. Pak můžeme dodat, že řešení Intelu může být lepší, protože 3D XPoint jsou velice rychlé paměti a nejde o součást hlavní paměti NAND Flash, z níž by se tak muselo ukrajovat jak z kapacity, tak ze životnosti. 
 
 
SSD tak nese na propagační fotografii dvě jasně označená pouzdra Optane Memory a 3D NAND QLC, ovšem dozvíme se o nich také něco víc? Zvědaví můžeme být především na poměr kapacit daných pamětí na těchto M.2 2280 SSD. K dispozici budou verze s 256 GB NAND Flash a 16 GB Optane, dále 512 GB a 32 GB a nakonec 1 TB a 32 GB. V případě poslední verze tu tak bohužel máme nezvýšenou kapacitu, takže celé toto řešení odpovídá starší nabídce Intelu, který jako cachovací SSD nabízel samotné 3D XPoint s kapacitami 16 a 32 GB a velkou díru do světa s nimi neudělal. 
 
 
Jako součást jednoho jediného SSD to ale rozhodně má smysl, i když server Hexus.net píše, že Intel se nám chystá opět zamotat hlavy. Připomíná totiž ten známý případ, kdy byly právě ony zmíněné 16GB a 32GB SSD Optane ve specifikacích počítačů dávány na úroveň paměti RAM, takže firma Dell nebo HP prostě sečetla kapacitu těchto Optane s kapacitou RAM.
 
To ale nejde na triko Intelu, ale samotných výrobců PC a potom, jak už jsem psal výše, dnes je naprosto normální, že běžná spotřebitelská SSD se spoléhají a musí se spolehnout na SLC cache, jinak by nemohla nabídnout uspokojivé rychlosti zápisu. Osobně bych pak raději z hlediska technologie bral SSD s cache v podobě 3D XPoint než s SLC cache v samotných NAND Flash. Je tu ale i další otázka, a sice výkon, o němž se zatím nic nedozvíme.
 
Optane Memory H10 přitom rozhodně patří mezi spotřebitelská SSD a Intel o nich neprozradil už nic jiného, než že mají přijít na trh v druhé polovině tohoto roku. Na trhu ale už dlouho máme samotné 16GB a 32GB Optane a když se podíváme na jejich propustnost, ta dosahuje v případě 32GB verze 1350 MB/s při čtení a 290 MB/s při zápisu (stejně je na tom i novější 64GB verze). 
 
Takže můžeme hádat, že Intel se snad chystá využít nové a podstatně rychlejší Optane, protože pokud by je měl nasadit jako cache ze zápisem maximálně 290 MB/s, utržil by si leda ostudu. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
18.1.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
18.1.2019, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
18.1.2019, aktualita, Jan Vítek