Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Intel P45 Express - nový mainstream pro Core 2

, , článek
Intel P45 Express - nový mainstream pro Core 2
Po více než ročním působení se úspěšná kariéra čipsetu P35 Express (Bearlake) pomalu chýlí ke konci. Nyní štafetu v mainstreamu přebírá P45 Express (Eaglelake), pojďme se tedy podívat, co nového přináší.
Intel P45 Express - nový mainstream pro Core 2
Rok se s rokem sešel a stejně jako oblíbený čipset P35 (Bearlake) v létě roku 2007 velmi rychle nahradil svého neméně oblíbeného předchůdce P965, tak nyní se na trhu začínají v hojném počtu objevovat desky s novým mainstreamovým čipsetem P45 s kódovým jménem Eaglelake. Rodina čipových sad Eaglelake, do níž spadají kromě P45 také P43, G43 a G45, je posledním počinem Intelu na poli základních desek před nástupem zcela nové procesorové architektury Nehalem. Někdy v době uvedení Nehalemu by se ještě měla objevit nejlevnější desktopová varianta G41 a dále pak pro firemní segment určené verze Q43 a Q45 zaměřené na zabezpečení informací a vzdálenou správu. Pojďme se tedy podívat, jaké inovace přináší P45 Express do střední třídy.

NorthBridge P45 je nově vyráběn 65nm procesem (Bearlake 90 nm), což by s sebou logicky mělo přinést menší spotřebu a nižší teploty. V tomto případě to však zcela neplatí. P45 je totiž fyzicky shodný s G45, protože obsahuje integrované grafické jádro GMA X4500HD (které je ale u P45 deaktivováno). Rozměry čipu jsou tak dokonce mírně větší než u P35 a i TDP je vyšší (22 vs. 16 W). Jednoznačným krokem vpřed je však možnost osadit až 16 GB operační paměti DDR2, čímž P45 překonává dokonce i highend X48 (8 GB).Co se týče zmiňovaného grafického jádra GMA X4500HD, to ve své funkční podobě v čipsetu G45 podporuje akceleraci kodeků MPEG2, VC1 a AVC. Ve výčtu jeho výstupních rozhraní figuruje DVI, HDMI, Display Port a samozřejmostí je HDCP ochrana. Pro čipsety G43 a G41 je určena verze GMA X4500, které schází akcelerace VC1 a AVC kodeků. Pro G41 navíc bude ochuzená o HDMI port. Poslední variantou, tentokrát pro čipsety Q43 a Q45, je GMA 4500. Ta pro změnu disponuje akcelerací VC1 a AVC, ale jako jediná neakceleruje MPEG2. Rozhraní HDMI je taktéž vypuštěno. Společná pro všechna grafická jádra GMA řady 4500 je podpora grafických API DirectX 10 a OpenGL 2.0.


Použité technologie


PCI Express 2.0

Na rozdíl od P35/P965, kde grafické sloty při zapojení dvou karet do Crossfire fungovaly v konfiguraci 16+4 linky PCIe 1.1 (8 a 2 GB/s), nabízí P45 rozdělení na 8+8 linek standardu PCIe 2.0, tedy propustnost 8 a 8 GB/s, což by nemělo způsobovat výkonové omezení ani při použití dvou výkonných grafik. V případě zapojení jedné grafiky pak slot pro tuto poskytuje plných 16 linek, tj. 16 GB/s. Kromě přenosové rychlosti je u PCI Express 2.0 také zvýšen maximální odběr z grafického slotu na 150 W, což je dvojnásobek povoleného maxima pro PCIe 1.1 sloty.


Intel Extreme Tuning

Jedná se o taktovací technologii, o které se poprvé začalo mluvit v souvislosti s čipsetem X38. Nyní však Intel uvádí její podporu pouze pro čipset P45. Northbridge by měl být schopný přijímat instrukce jak od BIOSu, tak od operačního systému za pomoci speciálního softwaru, který Intel nabízí výrobcům základních desek, díky čemuž jej mohou integrovat do svých vlastních přetaktovávacích a monitorovacích utilit. Zajímavostí je, že podobné řešení, realizované ale pomocí přídavných mikroprocesorů, nabízí už delší dobu u některých svých desek výrobci Abit (čip μGuru), Foxconn (čip FOX ONE) a MSI (čip CoreCell).*Následující technologie nabízely už desky s čipsetem P35 nebo starším:


Intel Matrix Storage Technology

Technologie, známá už ze starších southbridge ICH (v desktopovém segmentu s přídomky R a DO), zahrnuje nativní podporu rozhraní AHCI (Advanced Host Controler Interface), pod níž spadají funkce NCQ a hot-plug. Hot-plug najde své využití zejména při použití eSATA portů, protože umožní odpojení disku za provozu PC. Dalším benefitem Intel Matrix Storage je možnost zapojit disky do RAID režimů 0 nebo 1, případně pokročilejších RAID 5 a 10. K Matrix Storage se váže také Intel Rapid Recover Technology, která umožňuje rychlou a jednoduchou obnovu dat při selhání diskové jednotky v zálohovaném RAID poli.


eSATA

Rozhraní pro externí SATA zařízení. Poskytuje rychlost 3 GB/s.


Fast Memory Acces

Optimalizuje využití dostupné paměťové propustnosti a redukuje latence při přístupu do paměti


Flex Memory

Dovoluje provoz nestejně velkých paměťových modulů při zachování dual-channelu, což usnadňuje upgrade.


Turbo memory (kódovým jménem Robson)

Jedná se o rychlou paměť typu NAND flash, nacházející se na mini PCIe kartě. Tato cache paměť má za úkol zlepšit odezvu aplikací, rychlost jejich spouštění a rychlost bootování systému.


SATA Port Disable

Zapíná nebo vypíná jednotlivé SATA porty. Hlavním účelem je zvýšit bezpečnost znemožněním neoprávněného vkládání nebo stahování dat. Toto riziko se pochopitelně týká zejména eSATA portů.


USB Port Disable

Zapíná nebo vypíná jednotlivé USB porty, rovněž kvůli riziku neoprávněného vkládání nebo stahování dat.


Intel Quiet System

Inteligentní systém algoritmů pro ovládání systémových ventilátorů na základě teploty komponent, který minimalizuje náhlé změny rychlostí a snižuje tak hlučnost.


SouthBridge ICH10


Nový SouthBridge se vyskytuje ve dvou verzích - ICH10 a ICH10R. Co se týče srovnání proti starší variantě ICH9, tak mezi verzemi s přídomkem R (ICH9R vs. ICH10R) ztěží najdete funkční rozdíly. Stejně jako starší SouthBridge, disponuje novinka 6 SATA porty s podporou AHCI i RAID, obslouží 6 linek rozhraní PCI Express 1.1 a gigabitovou síťovou kartu. Také propojení s Northbridge je realizováno stejnou rychlostí 2 GB/s přes DMI (Direct media interface) rozhraní. Jeden zásadní rozdíl je ale patrný mezi základními ICH9 a ICH10. Zatímco ICH9 měl jen 4 SATA porty bez nativní podpory AHCI (bylo nutné použít emulovaný IDE režim), ICH10 má stejných 6 SATA portů jako varianta R a AHCI podporuje nativně. Jediné co tedy základní ICH10 schází je podpora RAID.

Srovnání čipových sad
Čipset
P45
P35
NorthBridge
82P45 MCH
82P35 MCH
Podpora CPU
Core 2 Duo, Core 2 Quad
Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core 2 Extreme
Systémová sběrnice
800 / 1066 / 1333 MHz
800 / 1066 / 1333 MHz
Typ operační paměti
Dual DDR2 / DDR3
Dual DDR2 / DDR3
Rychlost paměti (DDR2 / DDR3)
max. 800 / 1066 MHz
max. 800 / 1066 MHz
FlexMemory Technology
ano
ano
Maximum paměti DDR2
16 GB
8 GB
Maximum paměti DDR3
8 GB
8 GB
Grafické jádro
ne
ne
TDP
22 W
16 W
SouthBridge
ICH10 / ICH10R
ICH9 / ICH9R / ICH9DH
Propojení
2 GB/s
2 GB/s
Slotů PCI
4
4
Linek PCIe
16 (PCIe 2.0) + 6 (PCIe 1.1)
22 (PCIe 1.1)
Audio
Intel HD audio
Intel HD audio
LAN
Gigabit MAC
Gigabit MAC
SATA
6 portů SATA 3Gbps, včetně eSATA
4-6 portů SATA 3Gbps, včetně eSATA
PATA
ne
ne
RAID SATA
0, 1, 5, 10
0, 1, 5, 10
USB
12
12
Vypnutí portů SATA
ano
ano
Vypnutí portů USB
ano
ano
Turbo Memory (Robson)
ano
ano
Matrix Storage Technology
ano
ano
Quiet System Technology
ano
ano
Intel Extreme Tuning
ano
ne

Jak vidíte ve srovnávací tabulce, žádná funkční revoluce se nekoná. Kupodivu ani nejnovější P45 nepodporuje procesory s FSB 1600 MHz. Tuto výsadu tak Intel stále oficiálně ponechává pouze pro X48 čipset. Fakticky ale P45 s nejvyššími řadami procesorů nebude mít problém, jak naznačují CPU support listy výrobců základních desek.


Závěrem


Čipová sada P45 se určitě nestane historickým milníkem, nicméně jako evoluce P35 za nevysokou cenu má rozhodně co nabídnout. K největším plusům patří její použitelnost pro CrossFire zapojení grafických karet. S výhledem do budoucna přijde vhod i podpora 16 GB systémové paměti DDR2, kterou dnes stále oblíbenější 64-bitové operační systémy dokáží využít.
reklama