www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel: pátá i šestá generace Core přijde přístí rok

Intel: pátá i šestá generace Core přijde přístí rok
, , aktualita
Intel ukázal aktualizovanou roadmap, která se týká páté a šesté generace procesorů Core, čili Broadwell a Skylake. Potvrdil tak, že se tyto procesory chystají pro příští rok, takže se můžeme těšit na nové 14nm procesory.
K oblíbeným
reklama
O příchodu procesorů Broadwell a Skylake se samozřejmě ví už dlouho a první Broadwell se už také prodávají, ale zatím pouze v podobě mobilních procesorů Core M. To ostatně ukazuje hned první stránka prezentace, jež dále informuje o 5. generaci procesorů Core (Broadwell) na jaro příštího roku a v jeho druhé polovině bychom se měli dočkat nových levných procesorů Pentium a Celeron (Braswell) a poté také další generace Core, již šesté, která nese označení Skylake.

Zajímavé je, že Intel v těchto materiálech vůbec nezmiňuje desktopové Broadwell a přitom by si měl chystat nové odemčené modely, které budou určeny především pro nadšence. Tyto procesory asi už nejsou tak důležité jako ty, které jsou určeny pro notebooky nebo mobilní počítače 2 v 1, však se bude stále využívat stejná čipová sada a stejné desky, takže můžeme říci, že půjde "jen o další Haswell Refresh", který bude vyráběn 14nm technologií. Nicméně ještě uvidíme, co konkrétního si Intel pro desktopové počítače přichystá.

Co se týče procesorů Braswell, a tedy chystaných Pentií a Celeronů, pak ty budou pochopitelně určeny pro levné počítače, mezi něž patří také Chromebooky, levné tablety a notebooky proo Windows, apod. Braswell má za úkol nahradit dnešní procesory Bay Trail-M, takže můžeme očekávat typickou spotřebu v jednotkách wattů.

Intel se také pochlubil, že výtěžnost jeho 14nm procesu, která dle zveřejněného grafu byla velmi špatná, se značně zlepšila a předpokládá se, že bude ještě vyšší a přiblíží se výtěžnosti 22nm procesu, s jehož nástupem zdaleka nebyly takové potíže. Však ty stojí za zpožděním procesorů Broadwell, za něž musely zaskočit aktualizované Haswell a i to je důvod, proč bychom se v příštím roce měli dočkat dvou nových generací procesorů Core.

Další graf se týká cen výkonných, mainstreamových a levných platforem, jež by se dle Intelu měly v příštím roce zvednout, a to především v mainstreamovém segmentu. To je pro výrobce PC jistě dobrá zpráva, však dražší počítače pro ně znamenají i vyšší marže a výdělky.

Nakonec tu máme ceny 14nm a 22nm procesorů, z nichž je vidět, že nejlépe jsou na tom Haswell, což je pochopitelné, neboť pro ně Intel použil již odladěný výrobní proces, což pro Ivy Bridge a Broadwell neplatí. Dobrou zprávou je, že výroba procesorů Broadwell by měla prudce zlevnit a do roka se dostat na úroveň 22nm procesorů.

Škoda že Intel neprozradil žádné podrobnosti o chystaných procesorech, a to ani Broadwell a ani Skylake. Hlavní zprávou tedy je, že Intelu se podařilo zkrotit 14nm proces, takže by již nic nemělo bránit v nástupu nových generací. Desktopové Broadwell by se tak měly na trhu ohřát jen krátce a spíše jen doplnit nabídku dnešních Haswell a hlavní událost roku přijde až v jeho druhé polovině.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy
Známý leaker @9550pro nasdílel fotografii ukazující promítanou procesorovou roadmap Intelu z jisté prezentace, která se týká jednak procesorů Alder Lake-S, ale také platfomy Eagle Stream se serverovými Sapphire Rapids. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt
Holandská společnost ASML je coby dosud jediný výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL) v polovodičovém průmyslu nenahraditelná společnost, která je tak i ostře sledovaná. Co si přitom její šéf myslí o sankcích proti Číně?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy
Tento týden vydaný update KB5001330 nejen opravuje chyby, ale také může přinést některé nové. Část uživatelů si stěžuje na snížení herního výkonu, chybové hlášky při instalaci nebo dokonce modrou obrazovku smrti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste
Nedávno jsme se dozvěděli, že čínské firmy skupují vybavení pro továrny na výrobu počítačových čipů, ovšem to šlo spíše o starší stroje z druhé ruky. Nyní jde o celkové tržby z prodeje výbavy, které trhají rekordy.
Včera, aktualita, Jan Vítek