www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Performance Maximizer: taktovací utilita ve stylu Ryzen Master

Intel Performance Maximizer: taktovací utilita ve stylu Ryzen Master
, , aktualita
AMD společně s prvními procesory Ryzen připravilo i utilitu Ryzen Master, která umožní z pohodlí operačního systému taktovat procesor i paměti a celkově ladit jejich nastavení. Intel nyní reaguje a chystá Performance Maximizer. 
K oblíbeným
reklama
Společnosti AMD nelze upřít snahu zajistit nám pohodlnější možnosti taktování našich procesorů a pamětí, i když výsledek nebyl zcela ideální. Dnes už je to možná lepší, ale při testování první a druhé generace CPU Ryzen se dalo narazit na řadu problémů aplikace Ryzen Master. Její nastavení občas nefungovala, jindy se software "hádal" s BIOSem, co má být aplikováno, vedle toho dokázal také nezvykle vytěžovat procesor a v mnohých případech bylo stejně nutné pro dokončení nastavení restartovat systém. Osobně jsem pak raději volil taktování a ladění z BIOSu, protože to byl lepší způsob, jak se opravdu domoci žádaného výsledku. Nicméně AMD jistě na svém Ryzen Masteru zapracovalo a ostatně se dalo akceptovat, že utilita nebude na zbrusu nových platformách stoprocentně spolehlivá. 
 
 
I v očích Intelu jde o užitečného pomocníka, však ten by jinak nepřipravoval vlastní verzi pro vlastní procesory.
 
Intel Performance Maximizer je zatím v plenkách a zatím je připravován pouze pro aktuální generaci desktopových Core 9000, čili Coffee Lake Refresh. Intel uvádí, že software prověří a prozkoumá "DNA" každého jednotlivého procesoru a jeho jader, aby zjistil, jaké nejvyšší pracovní frekvence je schopen a tu pak nabídne. Zkrátka a dobře půjde o utilitu pro automatické přetaktování, což je funkce, kterou už dlouho nabízejí samotné desky a jejich BIOSy. 
 
Ve své ukázce Intel využil procesor Core i7-9700K, který byl softwarem automaticky během několika minut přetaktován na 5,2 GHz napříč všemi jádry. Ale můžeme si být jisti, že pro tento test nebyl zvolen jen tak nějaký náhodný kus, ale nějaký zvláště povedený procesor a vůbec to neznamená, že nám daný software v tomto konkrétním případě zařídil něco, co by jen trošku zkušený uživatel s běžnými nástroji BIOSu také nesvedl. 
 
Na druhou stranu, software má v budoucnu nejen posuzovat možnosti každého jádra, ale také jim přizpůsobit výsledné nastavení, takže ve výsledku by různá jádra mohla pracovat na různých maximálních taktech. Implementace toho se však dočkáme nejdříve na konci tohoto roku. 
 
Intel nás zatím stačil upozornit, že využitím utility Performance Maximizer můžeme přijít o záruku v případě, že si přetaktováním procesor zničíme. Záruka se ostatně vztahuje pouze na provoz při výchozích taktech, nicméně my si můžeme také koupit lepší záruku v podobě Performance Tuning Protection Plan (PTPP), která nám umožní přetaktováním zničený procesor vyměnit. To se však týká pouze procesorů zakoupených na běžném trhu v krabicové verzi. Cena se bude odvíjet od konkrétního modelu. 
 
Intel Performance Maximizer bude k dispozici pro stažení od června, a to samozřejmě zdarma. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny
Google se rozhodl zasadit o to, aby byly v chromeboocích dostupné aplikace z Windows. Tato možnost bude ovšem přístupná pouze pro podnikovou sféru. Na cestě je ovšem i další, tentokrát neoficiální způsob.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc
Už příští měsíc se dočkají zákazníci, kteří by si rádi pořídili nové malé PC se slušnou moderní výbavou, jakou nabízí APU Ryzen 4000 mobilní řady. Jedná se o počítače Asus PN50 ve stylu formátu Intel NUC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování
Společnost Ubisoft se stále otřásá v základech, jak probíhá interní vyšetřování toho, co vypadá na celou kulturu sexuálního obtěžování a zneužívání. Nyní společnost opouští viceprezident Tommy François. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání
Letos v červnu měl známý ransomwarový gang napadnout servery několika významných společností, ale použil přitom jiný postup, než bychom očekávali. Po neúspěšném vydírání nyní útočníci zveřejnili desítky gigabajtů interních dat.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář