www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Performance Maximizer: taktovací utilita ve stylu Ryzen Master

Intel Performance Maximizer: taktovací utilita ve stylu Ryzen Master
, , aktualita
AMD společně s prvními procesory Ryzen připravilo i utilitu Ryzen Master, která umožní z pohodlí operačního systému taktovat procesor i paměti a celkově ladit jejich nastavení. Intel nyní reaguje a chystá Performance Maximizer. 
K oblíbeným
reklama
Společnosti AMD nelze upřít snahu zajistit nám pohodlnější možnosti taktování našich procesorů a pamětí, i když výsledek nebyl zcela ideální. Dnes už je to možná lepší, ale při testování první a druhé generace CPU Ryzen se dalo narazit na řadu problémů aplikace Ryzen Master. Její nastavení občas nefungovala, jindy se software "hádal" s BIOSem, co má být aplikováno, vedle toho dokázal také nezvykle vytěžovat procesor a v mnohých případech bylo stejně nutné pro dokončení nastavení restartovat systém. Osobně jsem pak raději volil taktování a ladění z BIOSu, protože to byl lepší způsob, jak se opravdu domoci žádaného výsledku. Nicméně AMD jistě na svém Ryzen Masteru zapracovalo a ostatně se dalo akceptovat, že utilita nebude na zbrusu nových platformách stoprocentně spolehlivá. 
 
 
I v očích Intelu jde o užitečného pomocníka, však ten by jinak nepřipravoval vlastní verzi pro vlastní procesory.
 
Intel Performance Maximizer je zatím v plenkách a zatím je připravován pouze pro aktuální generaci desktopových Core 9000, čili Coffee Lake Refresh. Intel uvádí, že software prověří a prozkoumá "DNA" každého jednotlivého procesoru a jeho jader, aby zjistil, jaké nejvyšší pracovní frekvence je schopen a tu pak nabídne. Zkrátka a dobře půjde o utilitu pro automatické přetaktování, což je funkce, kterou už dlouho nabízejí samotné desky a jejich BIOSy. 
 
Ve své ukázce Intel využil procesor Core i7-9700K, který byl softwarem automaticky během několika minut přetaktován na 5,2 GHz napříč všemi jádry. Ale můžeme si být jisti, že pro tento test nebyl zvolen jen tak nějaký náhodný kus, ale nějaký zvláště povedený procesor a vůbec to neznamená, že nám daný software v tomto konkrétním případě zařídil něco, co by jen trošku zkušený uživatel s běžnými nástroji BIOSu také nesvedl. 
 
Na druhou stranu, software má v budoucnu nejen posuzovat možnosti každého jádra, ale také jim přizpůsobit výsledné nastavení, takže ve výsledku by různá jádra mohla pracovat na různých maximálních taktech. Implementace toho se však dočkáme nejdříve na konci tohoto roku. 
 
Intel nás zatím stačil upozornit, že využitím utility Performance Maximizer můžeme přijít o záruku v případě, že si přetaktováním procesor zničíme. Záruka se ostatně vztahuje pouze na provoz při výchozích taktech, nicméně my si můžeme také koupit lepší záruku v podobě Performance Tuning Protection Plan (PTPP), která nám umožní přetaktováním zničený procesor vyměnit. To se však týká pouze procesorů zakoupených na běžném trhu v krabicové verzi. Cena se bude odvíjet od konkrétního modelu. 
 
Intel Performance Maximizer bude k dispozici pro stažení od června, a to samozřejmě zdarma. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Symantec byl hacknut, prý se ale nic vážného nestalo Symantec byl hacknut, prý se ale nic vážného nestalo
Je vždy docela paradoxní, pokud hackerskému útoku podlehne společnost, která se zabývá bezpečností. Tentokrát se to stalo společnosti Symantec, které se nabourali do jejich australské laboratoře. Symantec ale říká, že o nic vážného vlastně nešlo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft nevylučuje browser Edge i pro Linux Microsoft nevylučuje browser Edge i pro Linux
Kdysi nemožné věci se mohou stát realitou. Vývojáři z Microsoftu totiž nedávno v diskuzi na Redditu potvrdili, že by mohli představit internetový prohlížeč Edge i pro operační systém Linux, nic zásadního tomu nebrání.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Návrat USA na Měsíc bude stát přes 20 mld. USD, tvrdí NASA Návrat USA na Měsíc bude stát přes 20 mld. USD, tvrdí NASA
Americká kosmická agentura NASA se konečně trochu více rozpovídala o nákladech na let na Měsíc. Tam by chtěla být s astronauty už za pět let a hovoří se o částce, která má přesahovat 20 miliard USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AVG mělo problém s Firefoxem, ztratilo uložená hesla AVG mělo problém s Firefoxem, ztratilo uložená hesla
Antivirové programy AVG a Avast se nepohodly s poslední verzí internetového prohlížeče Mozilla Firefox 67.0.2. Způsobily totiž ztrátu uložených hesel v prohlížeči. Naštěstí už existuje náprava a hesla lze získat zpět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o nové procesory AMD Ryzen 3000. 
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka100 komentářů