www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Performance Maximizer: taktovací utilita ve stylu Ryzen Master

Intel Performance Maximizer: taktovací utilita ve stylu Ryzen Master
, , aktualita
AMD společně s prvními procesory Ryzen připravilo i utilitu Ryzen Master, která umožní z pohodlí operačního systému taktovat procesor i paměti a celkově ladit jejich nastavení. Intel nyní reaguje a chystá Performance Maximizer. 
K oblíbeným
reklama
Společnosti AMD nelze upřít snahu zajistit nám pohodlnější možnosti taktování našich procesorů a pamětí, i když výsledek nebyl zcela ideální. Dnes už je to možná lepší, ale při testování první a druhé generace CPU Ryzen se dalo narazit na řadu problémů aplikace Ryzen Master. Její nastavení občas nefungovala, jindy se software "hádal" s BIOSem, co má být aplikováno, vedle toho dokázal také nezvykle vytěžovat procesor a v mnohých případech bylo stejně nutné pro dokončení nastavení restartovat systém. Osobně jsem pak raději volil taktování a ladění z BIOSu, protože to byl lepší způsob, jak se opravdu domoci žádaného výsledku. Nicméně AMD jistě na svém Ryzen Masteru zapracovalo a ostatně se dalo akceptovat, že utilita nebude na zbrusu nových platformách stoprocentně spolehlivá. 
 
 
I v očích Intelu jde o užitečného pomocníka, však ten by jinak nepřipravoval vlastní verzi pro vlastní procesory.
 
Intel Performance Maximizer je zatím v plenkách a zatím je připravován pouze pro aktuální generaci desktopových Core 9000, čili Coffee Lake Refresh. Intel uvádí, že software prověří a prozkoumá "DNA" každého jednotlivého procesoru a jeho jader, aby zjistil, jaké nejvyšší pracovní frekvence je schopen a tu pak nabídne. Zkrátka a dobře půjde o utilitu pro automatické přetaktování, což je funkce, kterou už dlouho nabízejí samotné desky a jejich BIOSy. 
 
Ve své ukázce Intel využil procesor Core i7-9700K, který byl softwarem automaticky během několika minut přetaktován na 5,2 GHz napříč všemi jádry. Ale můžeme si být jisti, že pro tento test nebyl zvolen jen tak nějaký náhodný kus, ale nějaký zvláště povedený procesor a vůbec to neznamená, že nám daný software v tomto konkrétním případě zařídil něco, co by jen trošku zkušený uživatel s běžnými nástroji BIOSu také nesvedl. 
 
Na druhou stranu, software má v budoucnu nejen posuzovat možnosti každého jádra, ale také jim přizpůsobit výsledné nastavení, takže ve výsledku by různá jádra mohla pracovat na různých maximálních taktech. Implementace toho se však dočkáme nejdříve na konci tohoto roku. 
 
Intel nás zatím stačil upozornit, že využitím utility Performance Maximizer můžeme přijít o záruku v případě, že si přetaktováním procesor zničíme. Záruka se ostatně vztahuje pouze na provoz při výchozích taktech, nicméně my si můžeme také koupit lepší záruku v podobě Performance Tuning Protection Plan (PTPP), která nám umožní přetaktováním zničený procesor vyměnit. To se však týká pouze procesorů zakoupených na běžném trhu v krabicové verzi. Cena se bude odvíjet od konkrétního modelu. 
 
Intel Performance Maximizer bude k dispozici pro stažení od června, a to samozřejmě zdarma. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru
Společnost Microsoft spustila novou iniciativu Secure-core PC, která by měla zajišťovat vyšší bezpečnost počítačů. Má zajistit to, že operační systém naběhne s ověřeným firmwarem, který nebyl napaden malwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra
Oblíbená aplikace NordVPN zaznamenala v minulém roce nepříjemnou událost. Jedno z datových center bylo napadeno a útočníci se dostali k TLS klíčům, což mohlo mít velmi vážné důsledky na bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře