Intel Pohoiki Beach: to nejbližší lidskému mozku?

Intel Pohoiki Beach: to nejbližší lidskému mozku?
, , aktualita
Intel ukázal svůj nejnovější neuromorfický čip Loihi generace Pohoiki Beach, který slibuje pro účely AI nevídanou efektivitu. Má jít přitom o čip, který se snaží napodobovat to, jak pracují neurony v mozku. 
K oblíbeným
reklama
Intel tak ohlásil, že značně pokročil ve vývoji svých neuromorfických čipů Loihi, které nyní v podobě systému Pohoiki Beach mohou pracovat s až 8,3 miliony křemíkových neuronů. Oproti konvenčním CPU architekturám Intel slibuje 10.000x vyšší energetickou efektivitu. 
 
 
Neuromorfické procesory tak nemají obvyklý takt, ale snaží se napodobit práci mozkových neuronů, které také nepracují nadarmo. Základní procesor Loihi nabízí 128 neuromorfických jader plus tři řídicí CPU Lakefield (arch. Intel Quark) a potřebují také komunikační síť pro spojení s dalšími čipy. 
 
Na prvním snímku můžete vidět desku Intel Nahuku, která může obsahovat 8 až 32 čipů Loihi. Systém Pohoiki Beach může nést několik takových desek a v nabídce Intelu je od tohoto měsíce, ovšem aktuálně je to maximálně 64 čipů Loihi na jeden Pohoiki Beach, což pak znamená celkem 8,3 milionů umělých neuronů. Intel ale uvedl, že později v tomto roce chce nabídnout verzi Pohoiki Beach s více než 100 miliony neuronů. K 50 až 100 miliardám neuronů, které se nachází v lidském mozku, tak leccos chybí, ovšem kolik z nich také opravdu využíváme? 
 
Intel se chlubí tím, že díky Loihi může provozovat systémy hlubokého učení, které budou pracovat s méně než setinou spotřeby při srovnání s GPU. Efektivita se navíc má se škálováním neuromorfického systému zvyšovat. 
 
 
Druhý snímek ukazuje desku Nahuku napojenou na vývojovou desku s Intel Aria 10 FPGA. Po systému Pohoiki Beach má následovat Pohoiki Springs, o němž Intel už neprozradil nic jiného, než že nabídne bezprecedentní úroveň výkonu a efektivity.
 
Konečným cílem je pak postavit systém s procesory, které se budou svou funkcí už blížit tomu, jak funguje lidský mozek. K tomu ale bude třeba velice pokročit v oblastech výkonu i efektivity, protože mozek potřebuje ke své funkci mezi 10 a 20 W. Samozřejmě ho ale nestačí zapojit do zásuvky, potřebuje také kyslík a přísun živin, především glukózy, takže nelze přímo srovnávat funkci čipů a mozku dle toho, jak jsme spočítali jeho "příkon".  
 
Pohoiki Beach je nyní spíše než cokoliv jiného výzkumné zařízení, které Intel rozeslal či ještě pošle několika desítkám svých partnerů. Krom toho Intel plánuje nabídnout Kapoho Bay, a sice Loihi pro připojení přes rozhraní USB. 
 
reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář