www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek

Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek
, , aktualita
Intel by měl nyní už rychle postupovat při vývoji procesorových generací pro servery, neboť Ice Lake si chystá ještě na tento rok a Sapphire Rapids byly potvrzeny na příští rok, takže je bude od sebe dělit právě jen cca rok. A co nové paměti 3D NAND Flash?
K oblíbeným
reklama
Procesory Ice Lake jsme tak ještě ani neviděli, ale už nyní je jasné, že Sapphire Rapids budou představovat výrazné vylepšení, ostatně právě až s nimi Intel počítá pro svůj start počítačové éry s výkonem v řádu exa. 
 
 
Ice Lake by měly využít výrobní proces 10nm SuperFin, čili druhou generaci 10nm procesu Intelu, čili je logické, aby Intel pro Sapphire Rapids v příštím roce nasadil už SuperFin Enhanced, neboť ten bude nasazen i pro tvorbu grafických akcelerátorů Ponte Vecchio, respektive alespoň zčásti pro jejich Rambo Cache. 
 
Dále tu už máme přechod jak na paměti DDR5, tak na sběrnici PCIe 5.0. Sběrnice PCIe 4.0 tak nebude mít dle všeho dlouhou životnost a je to logické vzhledem k tomu, jak rychle PCI-SIG postupuje ve vývoji tohoto rozhraní, však už v příštím roce budou připraveny specifikace pro PCIe 6.0
 
Sapphire Rapids navíc nabídnou nové otevřené rozhraní CXL (Compute Express Link) ve verzi 1.1, technologii AMX, čili Intel Advanced Matrix eXtensions pro účely trénování a provozu AI a také jistou DSA. To těžko bude Driver & Support Assistant, ale Data Streaming Accelerator, čili technologie pro urychlení přenosů dat určená pro prostředí HPC. 
 
Co se týče Ice Lake, ty nabídnou krom PCIe 4.0, osmi kanálů pro paměti a akcelerace šifrování také TME a pak tu máme zkratku ICX-D. TME jako Total Memory Encryption bude představovat celkové šifrování paměti RAM, čili obdobu funkce, kterou nabízí i AMD v EPYC a Ryzen Pro. 
 
V případě ICX-D jde prostě jen o kódové označení procesorů Ice Lake Xeon D, což budou tzv. embedded verze procesorů neurčené pro patici. 
 
 
Běžné zákazníky ale budou zajímat spíše paměti 3D NAND Flash. Ještě na tento rok si Intel chystá 144vrstvé verze s buňkami typu QLC, což tak bude znamenat 50% navýšení kapacity na stejném prostoru oproti 96vrstvým QLC pamětem Intelu z předchozího roku. Čili tyto nové paměti se dostanou na trh ještě v tomto roce, ale to automaticky neznamená, že na něm uvidíme také výsledná zařízení, jež na nich budou založena. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bezpečnostní kamera od Amazonu létá po bytě jako dron Bezpečnostní kamera od Amazonu létá po bytě jako dron
Společnosti Amazon a Ring představily velmi netradiční bezpečnostní kameru, která vlastně funguje jako malý dron s dokovací stanicí. Mezi další novinky patří mesh router Eero s Wi-Fi 6 a nové chytré reproduktory Echo s Alexou.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
RTX 3090 KINGPIN na 2,58 GHz a Palit GameRock s TBP 420 W RTX 3090 KINGPIN na 2,58 GHz a Palit GameRock s TBP 420 W
Na svět přichází i speciální modely grafických karet RTX 3000, jejichž výrobci se nerozpakují výrazně navyšovat limit výdeje tepla a spotřeby a právě takové karty jsou pak využívány k taktovacím pokusům. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD: nástup Navi 2X nebude "papírový" jako v případě NVIDIE AMD: nástup Navi 2X nebude "papírový" jako v případě NVIDIE
NVIDIA nedokázala zatím vyslat na trh dost karet RTX 3080, aby se dalo mluvit o podařeném nástupu nové generace a včera sama upozornila i na to, že RTX 3090 nebude dostatek. To je voda na mlýn marketingu firmy AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3070 v nabídce evropských obchodů, rozpětí cen je široké GeForce RTX 3070 v nabídce evropských obchodů, rozpětí cen je široké
Grafické karty GeForce RTX 3070 očekáváme až v polovině října, ale nyní bychom se opravdu nedivili, kdyby dorazily podstatně dříve, i když nic takového se zatím v kuloárech neříká. Máme tu ale aspoň ceny v prvních evropských obchodech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft Office 2021/2022 přijde i ve verzi bez předplatného Microsoft Office 2021/2022 přijde i ve verzi bez předplatného
Microsoft chystá novou verzi kancelářského balíku Office, která by mohla nést označení 2021 nebo 2022. Stále však bude k dispozici i verze bez předplatného, tedy s celoživotní licencí, což uvítá nejeden zákazník.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů