www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel představil první dva Lakefield: 5 jader a 4 vrstvy čipů

Intel představil první dva Lakefield: 5 jader a 4 vrstvy čipů
, , aktualita
Intel konečně vypustil do světa své první procesory, či spíše SoC, které patří do generace Lakefield, a nabídnou tak díky technologii Foveros 3D a Intel Hybrid Technology několik vrstev propojených čipů, mezi něž patří i DRAM. 
K oblíbeným
reklama
Jedná se konkrétně o čipy Core i5-L16G7 a Core i3-L13G4 generace Lakefield, které jsou určeny pro prostorově velice úsporné přenosné počítače. Ostatně celá základní deska s veškerou potřebnou výbavou vypadá takto.
 
 
Dá se říci, že Intel přináší na trh procesory x86 využívající dosud nejpokročilejší technologii pouzdření, vedle níž vypadá jednoduše i GPU s paměťmi HBM. Následující video, kde Intel využívá kostičky Lega, pak názorně ukazuje, z čeho a jak jsou Lakefield poskládány, ale to už dávno víme. Máme tu tak celkem čtyři vrstvy, a to dvě tvořící samotné SoC včetně pěti procesorových jader a dvě vrchní pak obsahují paměti DRAM, čili operační paměť v rámci PoP (Package on Package). To vše v pouzdru BGA s rozměry 12 x 12 x 1 mm (na fotografii s logem Intel). 
 
 
Intel se chlubí, že Lakefield umí být díky svému provedení velice úsporné a v pohotovostním režimu se dostávají na necelých deset procent spotřeby Core série Y, což znamená konkrétně 2,5 mW. Navíc jde i o první procesory Intel obsahující nativně dvě interní displejové pipeline, díky čemuž budou ideální pro zařízení se dvěma obrazovkami, jako bude třeba ThinkPad X1 Fold od Lenova nebo Samsung Galaxy Book S (na vybraných trzích od tohoto měsíce).
 
Procesor Gragika Jádra/vlákna iGPU EU Cache TDP Základní takt Max. turbo 1 jádra Max. turbo všech jader Max. takt iGPU Paměti
i5-L16G7 Intel UHD Graphics 5/5 64 4MB 7W 1,4 GHz 3 GHz 1,8 GHz 500 MHz LPDDR4X-4267
i3-L13G4 Intel UHD Graphics 5/5 48 4MB 7W 0,8 GHz 2,8 GHz 1,3 GHz 500 MHz LPDDR4X-4267
 
Konfigurace pěti jader bez Hyperthreadingu tak zahrnuje čtyři slabší jádra Tremont plus silnější Sunny Cove a grafiku 11. generace, kterou někteří již znají z procesorů Ice Lake. To celé je k dispozici s velice úsporným TDP 7 W, ale je otázka, zda do toho spadá i operační paměť LPDDR4x s kapacitou až 8 GB, když ta je součástí procesoru. 
 
 
Nyní nezbývá než si počkat na to, zda se technologie Foveros bude vyvíjet dál nastíněným směrem, anebo půjde o slepou uličku, jako jsou třeba Kaby Lake-G, i když ty doplatily spíše na snahu o spolupráci s firmou AMD, která nevěstila nic dobrého vzhledem k tomu, že Intel začal brzy vyvíjet své Xe. V obou případech si ale Intel v praxi vyzkoušel a ověřil možnosti nasazení moderních způsobů pouzdření čipů, čili u Kaby Lake-G to byly můstky EMIB a nyní rovnou Foveros. 
 
Zdroj: TZ Intel via VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080 Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080
NVIDIA ve čtvrtek odpoledne vyšle na trh nové karty GeForce RTX 3070, z nichž by se mohl stát velký prodejní úspěch. Nabídnout totiž mají výkon plně srovnatelný s RTX 2080 Ti, a to s cenou 500 dolarů. Ale jak to bude s dostupností? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě
Sociální síť Facebook už před nějakou dobou spustila seznamku Dating. Dosud ale nebyla dostupná v Evropě, což se nyní mění. Přináší možnost seznámit se s různými lidmi za různými účely, ať už jde o nalezení lásky nebo jen parťáka na venčení psa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin
V letošním červnu se mluvilo o tom, že společnost PayPal zahrne do svých systémů i podporu kryptoměn. Tak se nyní skutečně děje, firma toto potvrzuje a už počátkem příštího roku by to mělo začít fungovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře