www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel představil první dva Lakefield: 5 jader a 4 vrstvy čipů

Intel představil první dva Lakefield: 5 jader a 4 vrstvy čipů
, , aktualita
Intel konečně vypustil do světa své první procesory, či spíše SoC, které patří do generace Lakefield, a nabídnou tak díky technologii Foveros 3D a Intel Hybrid Technology několik vrstev propojených čipů, mezi něž patří i DRAM. 
K oblíbeným
reklama
Jedná se konkrétně o čipy Core i5-L16G7 a Core i3-L13G4 generace Lakefield, které jsou určeny pro prostorově velice úsporné přenosné počítače. Ostatně celá základní deska s veškerou potřebnou výbavou vypadá takto.
 
 
Dá se říci, že Intel přináší na trh procesory x86 využívající dosud nejpokročilejší technologii pouzdření, vedle níž vypadá jednoduše i GPU s paměťmi HBM. Následující video, kde Intel využívá kostičky Lega, pak názorně ukazuje, z čeho a jak jsou Lakefield poskládány, ale to už dávno víme. Máme tu tak celkem čtyři vrstvy, a to dvě tvořící samotné SoC včetně pěti procesorových jader a dvě vrchní pak obsahují paměti DRAM, čili operační paměť v rámci PoP (Package on Package). To vše v pouzdru BGA s rozměry 12 x 12 x 1 mm (na fotografii s logem Intel). 
 
 
Intel se chlubí, že Lakefield umí být díky svému provedení velice úsporné a v pohotovostním režimu se dostávají na necelých deset procent spotřeby Core série Y, což znamená konkrétně 2,5 mW. Navíc jde i o první procesory Intel obsahující nativně dvě interní displejové pipeline, díky čemuž budou ideální pro zařízení se dvěma obrazovkami, jako bude třeba ThinkPad X1 Fold od Lenova nebo Samsung Galaxy Book S (na vybraných trzích od tohoto měsíce).
 
Procesor Gragika Jádra/vlákna iGPU EU Cache TDP Základní takt Max. turbo 1 jádra Max. turbo všech jader Max. takt iGPU Paměti
i5-L16G7 Intel UHD Graphics 5/5 64 4MB 7W 1,4 GHz 3 GHz 1,8 GHz 500 MHz LPDDR4X-4267
i3-L13G4 Intel UHD Graphics 5/5 48 4MB 7W 0,8 GHz 2,8 GHz 1,3 GHz 500 MHz LPDDR4X-4267
 
Konfigurace pěti jader bez Hyperthreadingu tak zahrnuje čtyři slabší jádra Tremont plus silnější Sunny Cove a grafiku 11. generace, kterou někteří již znají z procesorů Ice Lake. To celé je k dispozici s velice úsporným TDP 7 W, ale je otázka, zda do toho spadá i operační paměť LPDDR4x s kapacitou až 8 GB, když ta je součástí procesoru. 
 
 
Nyní nezbývá než si počkat na to, zda se technologie Foveros bude vyvíjet dál nastíněným směrem, anebo půjde o slepou uličku, jako jsou třeba Kaby Lake-G, i když ty doplatily spíše na snahu o spolupráci s firmou AMD, která nevěstila nic dobrého vzhledem k tomu, že Intel začal brzy vyvíjet své Xe. V obou případech si ale Intel v praxi vyzkoušel a ověřil možnosti nasazení moderních způsobů pouzdření čipů, čili u Kaby Lake-G to byly můstky EMIB a nyní rovnou Foveros. 
 
Zdroj: TZ Intel via VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux
Xiaomi dnes oficiálně představilo svou první OLED TV, která zároveň otevírá novou řadu špičkových televizorů Mi TV Master Series. Zákazníky se snaží přesvědčit 65palcovým panelem se 120 Hz nebo HDMI 2.1. A jaká bude cena?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik