www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede?

Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede?
, , aktualita
Na světlo světa se dostaly testy nového osmijádrového procesoru generace Intel Rocket Lake-S, takže my si můžeme výsledky už srovnat s tím, co předvádí aktuální generace Comet Lake-S. Vypadá to na výrazné zvýšení výkonu na takt? 
K oblíbeným
reklama
Intel nám přinesl podrobnosti o celé platformě s procesory Rocket Lake-S a v podstatě tím potvrdil vše podstatné, co se o nich doposud říkalo. Nyní tu ale máme testy provedené v UserBenchmark a zde se předvedl jistý osmijádrový Rocket Lake na desce MSI Z590-A PRO-12VO (MS-7D10). 
 

Je naprosto jasné, že testovaný procesor je stále ve vývojové fázi jako inženýrský vzorek, takže ani nepřekvapí, že jeho takty se pohybují mezi 3,4 a 4,2 GHz. Rocket Lake-S by přitom měly dosáhnout srovnatelných taktů jako Comet Lake-S, čili snad i nad 5 GHz. Čili dnes zveřejněné výsledky by rozhodně neměly odpovídat výkonu finálních produktů, ale přesto vypadají velice zajímavě. 
 
 
Hodnoty si můžeme také srovnat právě s dnešními Comet Lake-S a z toho vyplývá, že testovaný Rocket Lake-S je v 1vláknových až 4vláknových testech výkonnější než Core i7-10700K i Core i9-10900K o 14 až 26 %. A to je skutečně velice zajímavý rozdíl vzhledem k frekvenčnímu handicapu inženýrského vzorku. V případě 8vláknových testů je však výkon testovaného CPU víceméně na úrovni zmíněných Comet Lake-S. 
 
Intel sám dosud slíbil pouze dvouciferné procentuální zvýšení výkonu na takt, což znamená prostě jen to, že IPC procesorů Rocket Lake-S bude oproti dnešním modelům vyšší alespoň o 10 %. Ale ve skutečnosti může být vyšší, i když těžko to bude jiné procento než s jedničkou na začátku, neboť v případě plnohodnotných 10nm Ice Lake, z nichž 14nm Cypress Cove vychází, se udává až 18 % oproti Skylake.
 
Zatím můžeme říci ale spíše jen to, že skutečně můžeme počítat s vyšším IPC nových procesorů Rocket Lake-S. Je však otázka, zda se to neprojeví spíše jen při zátěži menšího počtu jader, aby na tom při celkové zátěži byly v podstatě stejně jako Comet Lake-S. To se ale teprve uvidí, nebudeme dělat závěry z testu inženýrského vzorku půl roku před vydáním procesorů na trh.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek