www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Rocket Lake-S i Alder Lake-S vyfoceny, přijdou oba příští rok?

Intel Rocket Lake-S i Alder Lake-S vyfoceny, přijdou oba příští rok?
, , aktualita
Intel by snad opravdu měl během příštího roku vypustit na trh jak procesory Rocket Lake-S, tak i další generaci pod názvem Alder Lake-S. Oba tyto produkty se nyní už usmály do kamery coby inženýrské vzorky. 
K oblíbeným
reklama
Intel si pochopitelně uvědomuje, že musí zabrat, aby mu AMD neuteklo ještě víc a už dnes je víceméně jasné, že procesory Rocket Lake-S mohou přinejlepším spíše jen dorovnat výkon generace Ryzen 5000. To ovšem pouze co se týče osmijádrových či ještě slabších procesorů, neboť Rocket Lake-S končí právě na osmi jádrech. A zda se jejich jádra Cypress Cove opravdu vyrovnají architektuře Zen 3, to se teprve uvidí. 
 
Intel Rocket Lake-S
 
Intel už také přislíbil Rocket Lake-S včetně nových čipových sad 500 Series na konec prvního kvartálu příštího roku. Půjde stále o CPU do patice LGA 1200, která mají být zpětně kompatibilní i se sadami 400 Series, ovšem tím nastane konec dané patice, jakož i celého 14nm procesu. Alder Lake-S už budou procesory pro LGA 1700 a půjde o 10nm procesory
 
Intel Alder Lake-S
 
Intel už dříve uvedl, že si desktopové Alder Lake chystá na druhou polovinu příštího roku, takže můžeme počítat spíše s jeho závěrem, ale i tak by to znamenalo, že předchozí generace bude mít velice krátký životní cyklus. Ovšem právě i díky uniklé fotografii těchto procesorů (tentokrát se Alder Lake-S ukazuje i zepředu - viz starší zpráva) se nám ukazuje, že tomu tak asi opravdu bude a že Rocket Lake-S budou buď rychle zapomenuty, anebo budou naopak koexistovat s novými Alder Lake-S a odlehčí zátěž 10nm linek. 
 
Alder Lake-S jsou procesory s rozměrem pouzdra 45 x 37,5 mm, zatímco CPU pro LGA 1200 mají čtvercový půdorys s hranou 37,5 mm. Půjde o první hybridní desktopová CPU od Intelu, která budou různým způsobem mísit výkonná jádra Golden Cove se slabšími Gracemont, a to s počtem až 8 + 8. Pouze velká jádra by ale měla podporovat Hyperthreading, takže maximální konfigurace bude 16C/24T. 
 
Intel tak bude razit novou cestu a je otázka, kam ta povede a zda se k němu na ní připojí také AMD. To by muselo přijít s nějakými dosud neznámými odlehčenými jádry, jež by nasadilo proti Atomu od Intelu, ovšem nic takového se zatím ani náznakem neobjevilo.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář