www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Rocket Lake-S spatřen s turbem 5 GHz

Intel Rocket Lake-S spatřen s turbem 5 GHz
, , aktualita
Je patrné, že procesory Rocket Lake-S, respektive jejich vzorky, se postupně zlepšují a dosahují vyšších a vyšších taktů. Nyní se objevil osmijádrový kousek, který už dosáhl turba 5 GHz, a je tak srovnatelný s dnešními procesory. 
K oblíbeným
reklama
Není to tak pochopitelně první Rocket Lake-S, jehož záznam byl nalezen v databázích Geekbench a 3DMark. Starší kusy ale měly takty přinejlepším 4,3 GHz, zatímco ten nejnovější dosahuje turba až 5 GHz, což by se dalo očekávat vzhledem k použití 14nm výrobního procesu, ale na druhou stranu jde přeci jen o odlišnou architekturu.
 
Na to ukazují i kapacity cache, tedy ne L3, která má stejnou kapacitu, jako by šlo o aktuální 8jádrový desktopový procesor Intelu. Máme tu ale už 512 kB L2 cache na jádro a ne pouze 256 kB a ze 32 kB na 48 kB se navýšila datová L1 cache. Takt pak začíná na 3,4 GHz, což je už oproti nejlepším osmijádrovým Comet Lake-S o 400 MHz méně, ale na tom může Intel ještě zapracovat. 
 
 
Pokud tak Rocket Lake-S budou schopny dosáhnout srovnatelných taktů právě s Comet Lake-S, mohly by být skutečně zajímavější, tedy výkonnější. Očekáváme totiž, že budou mít handicap v podobě maximální konfigurace 8C/16T oproti 10C/20T.
 
Na druhou stranu pravděpodobně využijí architekturu Willow Cove, která slibuje o cca čtvrtinu vyšší výkon na takt než Skylake a pokud by Intel na backportu na 14nm procesu dokázal nabídnout takové IPC, výkon Rocket Lake-S a Comet Lake-S se stejnými takty by se tím alespoň vyrovnal. Výrazně lepší by ale byl jednovláknový výkon, respektive výkon jednotlivých jader a právě kvůli němu by Rocket Lake-S mohly být zajímavé. 
 
 
Zajímavé je, že Rocket Lake-S nebyly vůbec zmíněny v rozhovorech při příležitosti ohlášení nových finančních výsledků na rozdíl od Alder Lake, které budou následovat po nich. Alespoň jsme se ale dozvěděli, že Alder Lake si Intel chystá na druhou polovinu příští roku, takže pokud mají Rocket Lake-S dorazit na trh, mohl by to být právě přelom tohoto a příštího roku, o čemž se ostatně mluvilo už dřív. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek