www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel s Micronem mají paměti pro 10TB SSD

Intel s Micronem mají paměti pro 10TB SSD
, , aktualita
Vypadá to, že již brzy nastane okamžik, kdy SSD dostihnou a nechají daleko za sebou HDD, respektive jejich kapacitu. Zmizí tak jedna z jejich velkých výhod, na niž SSD dosud nedosáhly, což zajistí také Intel s Micronem.
K oblíbeným
reklama
S novými paměťmi typu NAND Flash se v poslední době roztrhl pytel. Nedávno přišlo na trh nové SSD Samsung SSD 850 EVO, které jako první využívá 3D paměti V-NAND, včera Toshiba představila své 48vrstvé paměti, tedy také 3D a dnes se pochlubil i Intel se svým tradičním partnerem, firmou Micron. Představili 32vrstvé paměti 3D NAND Flash, které tak na ploše jednoho čipu nabídkou kapacitu 32 čipů.

Nové paměti využívají buď buňky MLC nebo TLC, takže dokáží uložit dva i tři bity do jedné, tzv. floating gate cell. Mohou tak dosáhnout kapacity 256 Gb nebo 384 Gb na jeden čip, čili 32 nebo 48 GB. Pokud se takovéto čipy poskládají do pouzder s kapacitou až 750 GB a využijí na SSD "tyčkách" formátu M.2, pak mohou jako výsledné zařízení nabídnout až 3,5 TB úložného prostoru. SSD ve 2,5" formátu pak mohou dosáhnout kapacity až 10 TB, což je maximální kapacita dnešních pevných disků. Ovšem taková SSD ještě nejsou na trhu a je také nutno dodat, že 10TB pevné disky jsou už na cestě a chystá si je Seagate, zatímco WD už své 10TB modely patřící do řady HelioSeal ohlásil. Jde ale pochopitelně o 3,5" disky.

3D NAND Flash od Intelu a Micronu také budou výhodnější na výrobu s ohledem na výslednou kapacitu ve srovnání s klasickými "rovinnými" paměťmi . Slibují také vysokou datovou propustnost, rychlý přístup k datům i náhodné čtení a zápis. To ale Intel ve své tiskové zprávě nijak neupřesnil. Dodal jen, že nabídnou i nové režimy spánku pro větší energetickou šetrnost, přičemž neaktivní paměti dokáží zcela odříznout od energie. To se přitom týká samostatným 3D čipů v rámci jednoho pouzdra. A stejně jako nové paměti od Toshiby mají i tyto dosáhnout delší životnosti, než předchozí typy.

Vypadá to tedy slibně, ovšem nová SSD nepřijdou hned. Intel teprve plánuje v létě odstartovat výrobu prvních vzorků, a hotové produkty tedy budou k dispozici někdy v příštím roce.

Zdroj: TZ Intel
reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede? GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede?
NVIDIA včera odpoledne konečně vyslala na trh GeForce RTX 2080 Super, poslední z ohlášených vylepšených Turingů. Stejně jako ostatní dostala více CUDA jader i jiných jednotek a jako jediná pak výše taktované paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě
Uživatelé herních konzolí Nintendo Switch si stěžují na to, že po čase začne driftovat, čili ujíždět ukazatel spojený s ovladačem Joy-Con. A nyní si už jen nestěžují, dali se dohromady a podali hromadnou žalobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek