www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Sapphire Rapids vypadá na dvoučipletové CPU

Intel Sapphire Rapids vypadá na dvoučipletové CPU
, , aktualita
Procesory Intel Sapphire Rapids mají být konečně to pravé, co vtrhne do světa serverových CPU, ačkoliv ještě před nimi přijdou na trh rovněž 10nm modely Ice Lake-SP. Nyní se na ServeThe Home ukázal jejich pravděpodobný zástupce. 
K oblíbeným
reklama
Na ServeTheHome se objevily dvě fotografie, které vypadají na to, že zachycují ranou verzi procesoru Intel Sapphire Rapids, čili jde asi o chystaný 10nm Xeon. Provedení heatspreaderu přitom implikuje jednu podstatnou věc, a sice využití alespoň dvou samostatných čipů, které dají dohromady jeden celek. 
 
 
Pokud je ale tomu skutečně tak, pak je otázka, jak jsou tyto čipy propojeny. Aniž bychom se na tuto fotografii podívali, tak by se dalo usuzovat o využití interposeru či spíše křemíkového můstku EMIB. V obou případech ale bývají oba propojované čipy u sebe co nejblíže, zatímco z fotografie to vypadá, že jsou naopak dále od sebe a to by zase ukazovalo na prosté propojení v rámci substrátové destičky, což dnes využívá právě konkurenční AMD v procesorech EPYC, Threadripper i Ryzen.
 
Intel však takový přístup využít nechtěl a právě i kvůli tomu, že si chystá něco lepšího, se firmě AMD začal posmívat mluvě o slepencích. Pod heatspreader se ale zatím ještě podívat nemůžeme, takže nám zbývají jen spekulace. 
 
 
Spodní část procesoru vypadá vcelku standardně. Máme tu pole tisíců kontaktních plošek pro patici LGA, které je stejně jako třeba v případě Cascade Lake rozděleno na dvě domény. To ovšem platí i pro středové pole SMD součástek, což už obvyklé není, takže právě i toto ukazuje na využití dvou nejspíše stejných a samostatných křemíkových čipů. 
 
Právě to může být cesta, jak dohnat firmu AMD, přičemž my jsme se nedávno dozvěděli o 36jádrových Ice Lake-SP, přičemž ty by ve skutečnosti mohly mít ještě více jader. Sapphire Rapids by tak mohly v příštím roce s využitím takovýchto MCM modelů dokonce i předehnat AMD v počtu jader, neboť jeho generace Milan zatím zůstane na maximálním počtu 64 jader, jaký platí i pro stále ještě aktuální Rome. 
 
 
Sapphire Rapids také už využijí nové paměti DDR5, které se právě v tomto období začaly objevovat na trhu a vedle toho i sběrnici PCIe 5.0. Pak to bude i nové otevřené rozhraní CXL (Compute Express Link) ve verzi 1.1, technologie AMX, čili Intel Advanced Matrix eXtensions pro účely trénování a provozu AI a také jistou DSA, Data Streaming Accelerator, neboli technologii pro urychlení přenosů dat určená pro prostředí HPC. Dle samotného Intelu přijdou Sapphire Rapids na trh v příštím roce, čili Ice Lake-SP si dlouho na výsluní nepobudou.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář