www.svethardware.cz
>
>
>

Intel se snaží oprášit koncept kombinace výkonu integrovaného a samostatného GPU

Intel se snaží oprášit koncept kombinace výkonu integrovaného a samostatného GPU
, , aktualita
Společně s možností spřáhnout nestejně výkonné grafické karty se objevila i myšlenka, že by to mohlo jít i s využitím integrovaných GPU, která vedle samostatných zahálejí. Intel nyní tuto myšlenku oprašuje. 
K oblíbeným
reklama
Jde tak o asymetrické multi-GPU známé z DirectX 12, nad čímž jsme se radovali ještě v době, kdy jsme vůbec netušili, jak málo toto nové API bude v praxi využíváno a že multi-GPU obecně bude mrtvý koncept. To jde právě ruku v ruce a navíc tu máme AMD, které v rámci Navi zcela rezignovalo na CrossFire a NVIDIA své SLI zase začala v posledních letech omezovat jen na nejvýkonnější modely, aby snad někoho nenapadlo, že si pořídí dvě slabší karty a získá vyšší výkon za nižší cenu než při koupi jedné silné. 
 
 
Nyní je tu ale Intel, který se jednak chystá ve svých procesorech nabízet silnější integrované grafiky s architekturou Xe a vedle toho i samostatné grafiky. V jeho případě tak koncept iGPU+dGPU má smysl, neboť na rozdíl od AMD je iGPU standardní výbavou procesorů Intel a modely bez něj jsou v menšině.  
 
 
Intel ovšem nechce dávat iGPU na stejnou úroveň s dGPU, aby zpracovávalo úlohy v rámci celé pipeline. Namísto toho by pro integrovaný čip byly vybírána smysluplná lehčí zátěž, což ovšem znamená, že Intel musí nabídnout příslušné SDK pro integrování do herních enginů, čili prostě potřebuje přímou podporu herních firem. Integrovaná GPU by tak nově mohla poskytnout výkon třeba pro Occlusion Culling, AI, fyziku, stíny, atp. To ovšem znamená i nutnost sdílení dat v hlavní systémové paměti a asynchronní výpočty v rámci D3D12. 
 
Vývojářům pak Intel slibuje jednoduchý kód pro integraci do herních enginů s tím, že vše lze udělat s ohledem na co nejmenší dopad na zpoždění, čili prostě tak, aby dGPU dlouho nečekalo na iGPU a naopak. K tomu poslouží i Intel Command Queue Throttle pro synchronizaci obou zařízení i v případě, kdy bude jejich zátěž velice kolísavá. 
 
Dozvídáme se také, že všechny aktuální ovladače pro Intel Graphics toto rozšíření již podporují a Intel také začal s vývojářskou podporou. Firma také připomíná, že její iGPU už dosahují výkonu 1 TFLOPS (11. generace) a v případě Xe (12. generace) to bude ještě více, takže jde opravdu o slušnou porci výkonu, kterou by byla škoda nevyužít. Celou prezentaci Intelu najdete ve zdroji aktuality.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Boeing si zopakuje pokažený orbitální test Starlineru Boeing si zopakuje pokažený orbitální test Starlineru
Na konci minulého roku společnost Boeing provedla test svého Starlineru, který se pokusil dosáhnout oběžné dráhy a připojit se na několik dní k Mezinárodní vesmírné stanici. Test se nepovedl a nyní už víme, že si jej Boeing zopakuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i7-1185G7: Tiger Lake se ukázal v testech Core i7-1185G7: Tiger Lake se ukázal v testech
Vývoj procesorů Intelu a obecně záměry této firmy nejsou moc přehledné a mezi aktuální témata patří řada různých procesorových rodin. Mezi nimi jsou i Tiger Lake jako zatím nejpokročilejší procesory této firmy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake-S přijdou na trh koncem května, co to znamená pro nástupce? Comet Lake-S přijdou na trh koncem května, co to znamená pro nástupce?
Původně jsme procesory Comet Lake-S očekávali na začátku tohoto roku, ale nyní je téměř jisté, že přijdou na konci května s tím, že na konci dubna je Intel formálně představí a sdělí podrobnosti. Ale co nástupnická generace Rocket Lake?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jižní Korea zvažuje sledovací náramky pro karanténu v boji proti COVID-19 Jižní Korea zvažuje sledovací náramky pro karanténu v boji proti COVID-19
Jižní Korea zvládá boj s koronavirem SARS-CoV-2 poměrně dobře a poslední týdny už počty nakažených ani zdaleka nestoupají tak dramaticky. Přesto se najdou takoví, kteří porušují karanténu a vláda zvažuje, zda je sledovat elektronickými náramky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD a NVIDIA se zařazují do HPC konsorcia pro hledání léku na Covid-19 AMD a NVIDIA se zařazují do HPC konsorcia pro hledání léku na Covid-19
Pro běžné lidi je tu Folding@home a pro firmy zase nové HPC konsorcium pro boj s nemocí Covid-19, které vzniklo ze spolupráce firmy IBM a Bílým domem. Do něj se nyní přidávají i společnosti AMD a NVIDIA.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář