www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Skylake vs. Haswell: nové benchmarky

Intel Skylake vs. Haswell: nové benchmarky
, , aktualita
Server Techbang zveřejnil jedny z prvních benchmarků, v nichž figuruje chystaný procesor Intel Core i7 6700K z generace Skylake, který se postavil známému Devil's Canyon, čili Core i7-4790K z generace Haswell.
K oblíbeným
reklama
Máme tu tedy proti sobě procesory Core i7-6700K "Skylake" versus Core i7-4790K "Devil’s Canyon", přičemž první z nich byl testován na základní desce ECS Z170 Claymore a druhý na MSI Z97 Gaming. Oba procesory představují to nejlepší, co mohou desktopové rodiny Skylake a Haswell nabídnout, pokud tedy nebudeme počítat HEDT procesory Extreme, které nejsou určeny pro sockety LGA 1150 a LGA 1151.

Core i7-6700K tedy zatím stojí v čele své řady Skylake-S, ale to neznamená, že tomu tak bude navždy. Jde již o 14nm procesor, který bude vypuštěn na trh 5. srpna na akci Gamescom, kdy přijdou na trh i základní desky s čipovou sadou Intel Z170. Tento procesor nabídne čtyři jádra s podporou Hyperthreadingu, 8 MB L3 cache a taktovací frekvence 4 až 4,2 GHz, takže v tomto ohledu se nejedná o žádný pokrok ve srovnání s Core i7 4790K, spíše tedy o krůček zpět kvůli turbu nižšímu o 200 MHz. Máme tu ale podporu pamětí DDR3L-1600 a také DDR4-2133 MHz, s nimiž se počítá především a výkon navíc by měla poskytnout i přepracovaná architektura Core. Tyto procesory také mají jako obvykle svou integrovanou grafiku, zde tedy GT2 se 48 jádry a taktem 350 až 1067 MHz, přičemž nechybí podpora nových DirectX 12, OpenGL 4.3/4.4 a OpenCL 2.0. TDP se sice mírně zvýšilo na 95W, ale Intel prý vylepšil efektivitu měřenou výkonem na watt a vyšší TDP by mělo zároveň znamenat i schopnost snést vyšší zátěž bez snižování pracovní frekvence.

Nový Skylake má označení K, takže je jasné, že má odemčený násobič, a na deskách se Z170 bude možné jej snadno přetaktovat. Otázka je, co nám nová 14nm architektura a také pouzdro procesoru s teplovodivým materiálem umožní. Nakonec můžeme zmínit výčet technologií Turbo Boost 2.0, Hyper Threading, DMI 3.0, podpora 3 displejů, HEVC, VP8, VVP9 a AMC.

Jaké jsou tedy výsledky testů? Procesory byly testovány jednak v 3DMarku, kde v testu Firestrike dosáhly srovnatelných výsledků, pokud ovšem pracovaly se stejnou grafickou kartou. Když se ale měly spolehnout na svůj integrovaný čip, pak v testu 3DMark Sky Diver získal Skylake 4650 bodů a Haswell 3968 bodů. Stejně tak i testy v OpenGL (Cinebench R15) dopadly ve prospěch Skylake, a to s výsledky 48,9 a 34,7 FPS. V testu CPU ale byl rendering s využitím jednoho jádra v obou případech stejně rychlý, ale Skylake s využitím všech jader byl rychlejší, čili dokázal svá jádra a Hyperthreading lépe využít, což ukazuje právě na vyšší efektivitu při výkonu/spotřebě. Onen 200MHz rozdíl v turbu by zde neměl hrát roli, protože při stoprocentním zatížení mají oba procesory pracovat na základní 4 GHz.

A pak tu jsou ještě nějaké testy ze Sandry a PCMarku 8, které také favorizují nový Skylake. Na všechny se můžete podívat zde, přičemž u testů PCMarku jsou výsledky Skylake nahoře a u testů Sandy mu patří modrý sloupec a Haswell má ten červený.
Zdroj: Techbang
reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek22 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů