www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel testuje PCIe 5.0 na procesorech Sapphire Rapids

Intel testuje PCIe 5.0 na procesorech Sapphire Rapids
, , aktualita
Intel ve spolupráci se společností Synopsis ohlásil první test rozhraní PCIe 5.0 pro ověření, že může fungovat na budoucích platformách. To jen dokazuje, že výrobci se budou snažit opustit PCIe 4.0 co nejdříve, takže tato verze se na trhu dlouho neohřeje.
K oblíbeným
reklama
Intel sám aktuálně podporuje PCIe 4.0 jen velice omezeně. Nemá na trhu žádné desktopové či serverové procesory, které by toto rozhraní nabízely, pouze mobilní Tiger Lake s PCIe 4.0 x4. Rozhraní PCIe 5.0 přitom očekáváme už možná od příští roku a co se týče desktopů, PCIe 4.0 by se mělo dostat jen do jedné generace Intelu, a to Rocket Lake-S. Následující Alder Lake by už měly využívat PCIe 5.0, což se ale ještě musí potvrdit. 
 
 
Nicméně potvrzeno už máme PCIe 5.0 na procesorech Intel Sapphire Rapids, čili budoucích serverových Xeonech, které nastoupí po zpožděných Ice Lake-SP. Právě kvůli jejich zpoždění a také kvůli tomu, že Rocket Lake-S přijdou až v březnu, lze očekávat, že PCIe 5.0 u Intelu nastoupí spíše až v roce 2022. 
 
 
PCIe 5.0 nám opět zdvojnásobí propustnost na linku, takže čtyři linky PCI 5.0 se vyrovnají plnému 16linkovému rozhraní PCIe 3.0. Reálně to bude 15,754 GB/s na 4 linky, a tedy cca 63 GB/s pro každý směr při plném 16linkovém rozhraní. To bude mít své jisté dopady na výkon SSD, neboť těm dnes už přestává stačit i moderní PCIe 4.0 se 4 linkami, takže PCIe 5.0 jistě najde své využití. 
 
Ovšem už v příštím roce má být dokončeno rozhraní PCIe 6.0, které opět zdvojnásobí propustnost, takže vývoj může být v příštích letech na rozdíl od těch předchozích velice dramatický. Otázky se ale točí kolem spotřeby, však už PCIe 4.0 značně navýšilo odběr čipové sady AMD X570, takže ta obvykle využívá aktivní chlazení a teprve se ukáže, jak na tom budou další verze. To je spojeno také s dosahem signálu v deskách a nutností využití dalšího hardwaru pro jeho posílení, což zase hardware celkově zdražuje. 
 
Ale ještě uvidíme, jak se budou nové verze PCIe rozšiřovat v PC hardwaru, ostatně pro grafické karty je přínos rychlejšího rozhraní jen malý a jde spíše o možnosti s ohledem na práci s daty uloženými na SSD. Nasazení rychlých linek PCIe by se tak mohlo značně omezovat.
 
Co se týče samotného testování PCIe 5.0 na Sapphire Rapids, zde se krom oznámení spolupráce se Synopsis nedozvíme v podstatě nic. Jde tak podstatě jen o potvrzení, že Intel počítá s PCIe 5.0 pro své budoucí modely.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem
Streamovací služba Spotify může částečně slavit. Počet posluchačů se mezi ročně opět výrazně zvýšil, a to o 29 % na nynějších 320 milionů lidí. Bohužel ohledně ziskovosti to už není tak moc slavné.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede? Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede?
Na světlo světa se dostaly testy nového osmijádrového procesoru generace Intel Rocket Lake-S, takže my si můžeme výsledky už srovnat s tím, co předvádí aktuální generace Comet Lake-S. Vypadá to na výrazné zvýšení výkonu na takt? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář