www.svethardware.cz
>
>
>

Intel ukázal tři GPU Arctic Sound, rozměry jsou impozantní

Intel ukázal tři GPU Arctic Sound, rozměry jsou impozantní
, , aktualita
Dle očekávání jsme v této době už měli vědět daleko více o nových GPU Arctic Sound, které Intel založí na své architektuře Xe, ovšem koronavirus narušil celý IT průmysl včetně plánovaných akcí. Nyní tu ale konečně máme nějaké novinky. 
K oblíbeným
reklama
Raja Koduri dříve naznačoval, že samostatné čipy Xe budou představeny či alespoň poodhaleny na letošním Computexu, který ovšem neproběhne ani v náhradním termínu. Dosud jsme se tak o nich nedozvěděli nic nového, ale nyní tu máme řadu nových snímků, které ukazují celou rodinu GPU Xe a odpovídají tomu, co se o nich tvrdilo dříve. Jako měřítko poslouží AA baterie.
 
 
Dle fám si totiž Intel chystá GPU tvořené "dlaždicemi", respektive samostatnými čiplety pospojovanými buď pomocí interposeru, nebo EMIB. No a nevypadají výše zobrazená GPU akorát tak, že nesou právě 1, 2 a 4 grafické čiplety, jak se tvrdilo dříve? Zopakovat pak můžeme údajné specifikace, které by mohly vypadat následovně: 
 
  • Xe HP (Gen12.5) 1dlaždicové GPU: 512 EU [4096 shaderů, 12,2 TFLOPs při taktu 1,5 GHz, 150W]
  • Xe HP (Gen12.5) 2dlaždicové GPU: 1024 EU [8192 shaderů, 20,48 při taktu 1,25 GHz, TFLOPs, 300W]
  • Xe HP (Gen12.5) 4dlaždicové GPU: 2048 EU [16384 shaderů, 36 TFLOPs při taktu 1,1 GHz, 400W/500W]
 
To vše jsou samozřejmě odhadované specifikace, a to zvláště ty, které se týkají výsledného výkonu/taktu a TDP. Počet EU a shaderů už se dá označit spíše za "informovaný odhad" a počty dlaždic v GPU už lze považovat za téměř jisté. Největší z ukázaných GPU pak sám Koduri označuje za BFP - BFP – Big Fabulous Package a mluví o (téměř) PetaOPS, čili o "výkonu v dlani" dosahujícím téměř 1015 operací za sekundu, ale jakých, to je otázka. 
 
 
Intel také ukazuje, že pouzdření svých Xe GPU pojal stejně jako v případě procesorů. Jde evidentě o paticovou podobu čipu v pouzdře typu LGA, který bohužel pro nás je vybaven ochranným heatspreaderem, takže na čipy samotné nevidíme. 
 
 
Intel nám také dal nahlédnout na testovací platformu, a sice na jedno z Xe, které se nachází v patici příslušné desky pod blokem vodního chlazení. Nelze si také nevšimnout řady pružin pro opravdu pečlivě rovnoměrné rozložení přítlaku. 
 
 
I druhá testovací platforma využívá vodní chlazení, i když s poněkud skromnějším blokem a mělo by v tomto případě jít ještě o známé GPU DG1 s pouhými 96 EU, čili ne o jeden z výše zobrazených čipů. A to je zatím vše, co se od Intelu dozvíme. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux
Xiaomi dnes oficiálně představilo svou první OLED TV, která zároveň otevírá novou řadu špičkových televizorů Mi TV Master Series. Zákazníky se snaží přesvědčit 65palcovým panelem se 120 Hz nebo HDMI 2.1. A jaká bude cena?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik