www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel ukázal tři GPU Arctic Sound, rozměry jsou impozantní

Intel ukázal tři GPU Arctic Sound, rozměry jsou impozantní
, , aktualita
Dle očekávání jsme v této době už měli vědět daleko více o nových GPU Arctic Sound, které Intel založí na své architektuře Xe, ovšem koronavirus narušil celý IT průmysl včetně plánovaných akcí. Nyní tu ale konečně máme nějaké novinky. 
K oblíbeným
reklama
Raja Koduri dříve naznačoval, že samostatné čipy Xe budou představeny či alespoň poodhaleny na letošním Computexu, který ovšem neproběhne ani v náhradním termínu. Dosud jsme se tak o nich nedozvěděli nic nového, ale nyní tu máme řadu nových snímků, které ukazují celou rodinu GPU Xe a odpovídají tomu, co se o nich tvrdilo dříve. Jako měřítko poslouží AA baterie.
 
 
Dle fám si totiž Intel chystá GPU tvořené "dlaždicemi", respektive samostatnými čiplety pospojovanými buď pomocí interposeru, nebo EMIB. No a nevypadají výše zobrazená GPU akorát tak, že nesou právě 1, 2 a 4 grafické čiplety, jak se tvrdilo dříve? Zopakovat pak můžeme údajné specifikace, které by mohly vypadat následovně: 
 
  • Xe HP (Gen12.5) 1dlaždicové GPU: 512 EU [4096 shaderů, 12,2 TFLOPs při taktu 1,5 GHz, 150W]
  • Xe HP (Gen12.5) 2dlaždicové GPU: 1024 EU [8192 shaderů, 20,48 při taktu 1,25 GHz, TFLOPs, 300W]
  • Xe HP (Gen12.5) 4dlaždicové GPU: 2048 EU [16384 shaderů, 36 TFLOPs při taktu 1,1 GHz, 400W/500W]
 
To vše jsou samozřejmě odhadované specifikace, a to zvláště ty, které se týkají výsledného výkonu/taktu a TDP. Počet EU a shaderů už se dá označit spíše za "informovaný odhad" a počty dlaždic v GPU už lze považovat za téměř jisté. Největší z ukázaných GPU pak sám Koduri označuje za BFP - BFP – Big Fabulous Package a mluví o (téměř) PetaOPS, čili o "výkonu v dlani" dosahujícím téměř 1015 operací za sekundu, ale jakých, to je otázka. 
 
 
Intel také ukazuje, že pouzdření svých Xe GPU pojal stejně jako v případě procesorů. Jde evidentě o paticovou podobu čipu v pouzdře typu LGA, který bohužel pro nás je vybaven ochranným heatspreaderem, takže na čipy samotné nevidíme. 
 
 
Intel nám také dal nahlédnout na testovací platformu, a sice na jedno z Xe, které se nachází v patici příslušné desky pod blokem vodního chlazení. Nelze si také nevšimnout řady pružin pro opravdu pečlivě rovnoměrné rozložení přítlaku. 
 
 
I druhá testovací platforma využívá vodní chlazení, i když s poněkud skromnějším blokem a mělo by v tomto případě jít ještě o známé GPU DG1 s pouhými 96 EU, čili ne o jeden z výše zobrazených čipů. A to je zatím vše, co se od Intelu dozvíme. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů