www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel uvádí konfigurace desktopových a mobilních Alder Lake, vypuštění potvrzeno

Intel uvádí konfigurace desktopových a mobilních Alder Lake, vypuštění potvrzeno
, , aktualita
Společnost Intel ve svém průvodci pro vývojáře ukazuje konfigurace desktopových a mobilních Alder Lake, které ostatně budou už brzy představeny a půjdou na trh. Bylo totiž potvrzeno datum jejich vypuštění. 
K oblíbeným
reklama
Průvodce pro vývojáře ukazuje některé zajímavé informace týkající se procesorů Intel Alder Lake pro mobilní i desktopové počítače. Ukazuje se, že tu máme nejspíše čtyři různé čipy, na nichž Intel (alespoň zatím) postaví svou nabídku. 
 
 
Jednak to budou desktopové verze s 8C+8A, čili s osmi výkonnými Golden Cove a osmi slabšími Gracemont a 32jádrovou grafikou, které budou určeny pro Core i9, Core i7 a zřejmě jeden jediný Core i5, a to model 12600K. Zbylé Core i5 a Core i3 budou založeny na čipu s pouze šesti výkonnými jádry a opět 32 jádry grafického čipu. 
 
Mobilní pak vymění dvě výkonná jádra za silnější grafiku s 96 EU a nabídnou konfigurace 6C+A8 pro výkonnější modely a 2C+8A pro slabší. 
 
 
Ukazuje se také, že všechna jádra budou mít přístup do sdílené paměti L3 cache, ovšem Golden Cove jej budou mít výlučný pro každé jádro, zatímco Gracemont se budou chovat jako klastry čtyř jader, jež budou mít sdílenou L2 cache a do L3 budou přistupovat jejím prostřednictvím. 
 
Zajímavá zpráva přichází také od Iana Cutresse z Anandtechu, dle nějž procesory Alder Lake nebudou mít podporu AVX-512 nejen na slabších jádrech, ale ani na Golden Cove. 
 
 
Uvidíme také, v jakém světle se ukáže software Intel Thread Director, který určí, jaká zátěž půjde na dostupná jádra. Půjde samozřejmě především o správné určení toho, jaká zátěž je ještě nízká a jaká má vysokou prioritu.
 
 
A nakonec tu máme od Wccftech konečně potvrzení toho, že Alder Lake přijdou na trh 4. listopadu. Ukázána byla tabulka přímo od Intelu, která samozřejmě teoreticky může být podvržena, ale to už není pravděpodobné. 
 
Ukazuje se tak, že jako první skutečně nastoupí jen vybrané Alder Lake-S, a sice Core i9-12900K a 12900KF, Core i7-12700K a 12700KF plus Core i5-12600K a 12600KF. Dostupné desky budou mít pouze čipovou sadu Intel Z690, přičemž 27. října odstartují předobjednávky, spustí se konečná reklamní kampaň a zveřejněny budou základní informace, ale pro podrobné recenze to platí až od 4. listopadu.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NAS servery firmy QNAP opět pod útokem cryptojackerů NAS servery firmy QNAP opět pod útokem cryptojackerů
Společnost QNAP zveřejnila nové varování před útočníky, kteří využívají tzv. cryptojacking. Jde tak o prolomení ochrany NAS serveru a jeho ovládnutí k tomu, aby na náš účet pro někoho jiného těžil kryptoměny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte potvrzuje karty RTX 3080 12GB, RTX 3070 Ti 16GB a RX 6500 XT Gigabyte potvrzuje karty RTX 3080 12GB, RTX 3070 Ti 16GB a RX 6500 XT
Společnost Gigabyte si nechala u EEC zaregistrovat nové modely karet, čím v podstatě potvrdila, že si NVIDIA a AMD pro nás chystají nové modely, a sice konkrétně GeForce RTX 3080 12GB, RTX 3070 Ti 16GB a Radeon RX 6500 XT.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gelsinger z Intelu odstartoval přestřelku s předsedou TSMC Gelsinger z Intelu odstartoval přestřelku s předsedou TSMC
Ještě před závěrem tohoto roku by se mělo odehrát velice důležité jednání mezi zástupci firem Intel a TSMC, které určí, jaké výrobní kapacity bude mít právě Intel u TSMC k dispozici. Gelsinger ale nepřipravil vhodné klima. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
RTX 2060 12GB přece jen v herních testech hong-kongského PC Market RTX 2060 12GB přece jen v herních testech hong-kongského PC Market
Přinejmenším jedna z GeForce RTX 2060 12GB se přeci jen dostala do herních testů, a to hong-kongského serveru PC Market. Ten provedl i těžební testy, které jsme si ukázali již včera, takže jak je na tom nová karta z hlediska her.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Je GeForce RTX 2060 12GB vůbec herní karta? Je GeForce RTX 2060 12GB vůbec herní karta?
Sama NVIDIA se chová, jako by se snad i styděla za to, že na trh vrací mainstreamový Turing v nové výkonnější verzi s více paměti a její AIB partneři se rozhodli, že své karty ani nepošlou do hardwarových magazínů k recenzím. To přináší otázky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek