www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel uvádí na trh SSD 665p s QLC NAND Flash

Intel uvádí na trh SSD 665p s QLC NAND Flash
, , aktualita
Dalo by se očekávat, že nová řada intelovských SSD zvaná Neptune Harbor Refresh bude poměrně levná, neboť se zde využívají 96vrstvé paměti s buňkami typu QLC. Obavy však můžeme mít o výkon, ovšem co se dozvíme ze specifikací?
K oblíbeným
reklama
Intel SSD 665p "Neptune Harbor Refresh" tak zcena nepochybně patří do nabídky pro běžné uživatele a jejich PC. Očekávat můžeme veskrze průměrný výkon, a to na poměry SSD pro M.2 a PCIe, ale obavy můžeme mít o to, kam až klesne rychlost zápisu poté, co se zaplní SLC cache, jíž toto SSD bezpochyby disponuje. Ovšem to se pochopitelně stejně jako v jiných případech ze specifikací nedozvíme. 
 
 
Použití pamětí QLC zde ale vůbec nepřekvapí, neboť už předchozí SSD 660p využívaly stejný typ buněk, ovšem na 64vrstvých čipech. Intel tak dokázal navýšit kapacitu na stejné ploše o polovinu, nicméně na ceně SSD se to nejspíše neprojeví. Známe tedy pouze cenu 1TB verze, a sice 125 USD, což vypadá na víceméně stejnou částku, za niž se dnes prodává 1TB SSD 660p. Pak nastoupí ještě 2TB verze, která ale cenu ještě nedostala a jiné modely si už Intel nechystá. 
 
Intel SSD 665p je založen na kontroleru Silicon Motion SMI2263, vybaven je LPDDR3 RAM s úlohou cache a rozhraním PCI Express 3.0 x4. Očekávat můžeme sekvenční čtení i zápis rychlostmi 2000 MB/s, přičemž 1TB verze má mírně pomalejší zápis s maximem 1925 MB/s. 
 
Pro 2TB verzi dálke platí 4K IOPS 250.000 pro čtení i zápis a 1TB dosahuje 160.000 IOPS při čtení a 200.000 IOPS při zápisu. Co se týče výdrže, pak k tomu nám Intel nedodal vůbec žádné informace, pouze uvedl, že záruka je pětiletá. Pokud ale někdo během ní vyčerpá stanovený objem celkového zápisu (TBW) a SSD se poškodí, bude mít jako obvykle smůlu. 
 
Snad tak bude mít i tato novinka stejně jako SSD 660p volitelnou kapacitu SLC cache. Starší verze mohla mít nastaveno 12 až 140 GB, ovšem ne dle libovůle uživatele, ale dle toho, jak moc zaplněné SSD je. Model SSD 660p také po překročení kapacity SLC cache začal zapisovat do QLC buněk rychlostí kolem 200 MB/s (sekvenční), takže to nejspíše bude v případě nových modelů velice podobné. Dostáváme se tak v podstatě na úroveň pevných disků.
 
Zdroj: techPowerUp 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5 Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5
Malinké počítače jako Raspberry Pi dostaly velmi zajímavou konkurenci, Aaeon PICO-WHU4. Při malých rozměrech překvapí velmi výkonným hardwarem. Je tu totiž 4jádrový procesor Intel Core i5 a podporuje až 16 GB paměti RAM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek4 komentáře