www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel uvádí, proč jsou B460 a H410 nekompatibilní s Rocket Lake

Intel uvádí, proč jsou B460 a H410 nekompatibilní s Rocket Lake
, , aktualita
Nedávno jsme se dozvěděli, že majitelé desek s čipovými sadami B460 a H410 nemohou počítat s tím, že by si do nich nainstalovali nový procesor z generace Rocket Lake-S. Serve Hardware Zone Israel se dotázal Intelu na příčinu. 
K oblíbeným
reklama
Hardware Zone Israel tak oslovil své zdroje ve společnosti Intel, aby mohl vysvětlit, proč desky vyzbrojené čipovými sadami B460 a H410 nebudou kompatibilní s procesory Rocket Lake-S. Mohli jsme uvažovat třeba o tom, že by nemusely zvládnout napájení nových procesorů, neboť jde o dva nejslabší čipsety v řadě 400 Series. Jak se ale ukazuje, příčina je jinde, i když má také leccos společného s tím, že H410 a B460 okupují poslední místa své čipsetové řady. A vedle toho zpráva serveru Tom's Hardware říká, že se systémem napájení může být i tak problém, ale to už je jiná písnička. 
 
 
Ve skutečnosti jde ale o konečný projev toho, že Intel nebyl schopen řádným způsobem rozjet svou výrobu 10nm procesem. Co to s tím má společného? Jednoduše to, že Intel musel dosud v případě mnoha produktů zůstat na 14nm procesu, přičemž si dříve jako obvykle naplánoval výrobu čipových sad tak, aby využívala jeho druhý nejlepší dostupný proces, čili dle původního plánu 14nm proces. Jenomže 10nm výroba se nerozjela, 14nm kapacity nestačily ani pro výrobu procesorů, natož pak čipových sad. Dobře přitom víme o tom, že Intel v jeden moment vrátil výrobu některých sad na 22nm proces a to se právě týká ještě i modelů H410 a B460. 
 
V jejich případě ale pochopitelně nejde pouze o výrobní proces, ale o to, že jde ve skutečnosti o přeznačené starší čipsety, zatímco třeba Z490 a H470 využívají 14nm proces a s ním jsou celkově i modernější. H410 a B460 mohly i jako přeznačené staré čipsety stačit na stále oprašované Skylake, ale na Rocket Lake už nemají příslušnou výbavu. 
 
Jde konkrétně o to, že B460 a H410 nedokáží s Rocket Lake komunikovat pomocí signálů PMSYNC a PMND a rovněž mají starší verzi Intel ME (Management Engine). Čili dle informací z Intelu jsou tyto sady skutečně hardwarově nekompatibilní s novými procesory, a tak nelze očekávat, že se přeci jen objeví BIOSy, které to zařídí. 
 
Nicméně v dovětku se ještě dozvídáme, že některé firmy našly jistou cestu, jak to obejít. Zmíněn byl konkrétně Gigabyte, který připravil nové revize svých desek s B460 a H410. Jenomže ty mají být ve skutečnosti založeny na 14nm čipsetu H470, čili toto řešení nevypadá zrovna ideálně, ale koneckonců záleží už jen na výrobci, zda se mu vyplatí něco takového nabízet. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala