www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel uvedl na trh Tiger Lake s grafikou Iris Xe

Intel uvedl na trh Tiger Lake s grafikou Iris Xe
, , aktualita
Den po představení nové generace grafik NVIDIE nastoupil Intel se svými novinkami v podobě procesorů Tiger Lake-U. Ty ukazují na to, že Intelu se konečně povedlo vytvořit 10nm proces ve verzi, která bude důstojným následovníkem 14nm procesu.
K oblíbeným
reklama
Tiger Lake-U jsou zatím jediné dostupné procesory tvořené novou verzí 10nm procesu SuperFin, takže jde pouze o mobilní CPU, jež se Intel bude snažit srovnávat především s mobilními AMD Renoir. A chlubí se mnoha novinkami a prvenstvími. 
 
 
Máme tu novou procesorovou architekturu, čili Willow Cove, vedle níž je tu rovněž nová grafická architektura Xe (verze Xe-LP). Dále tu máme instrukce pro AI, nový multimediální a zobrazovací engine, do hardwaru zapečené bezpečnostní funkce (Intel Control Flow Enforcement Technology (CET) a Intel Total Memory Encryption), integrované rozhraní Thunderbolt 4 i PCIe 4.0 a také Intel Wi-Fi 6. TDP nových procesorů se přitom pohybuje mezi 7 a 28 W. A poukázat můžeme také na nové grafické zpracování log procesorů Intel. 
 
 
Co se týče herního výkonu, oproti AMD Ryzen 7 4800U nám Intel slibuje až 1,8násobný výkon grafiky Iris Xe v procesoru Core i7-1185G7. Ten aktuálně představuje to nejlepší z nové generace a nabídne 4C/8T na taktu 3 až 4,8 GHz (turbo všech jader 4,3 GHz), 12 MB L3 cache, podporu pamětí DDR4 až na 4266 MHz a Iris Xe s 96 EU na taktu až 1,35 GHz.
 
 
Veškeré ostatní modely už budou slabší, přičemž všechny ani nenabízí grafiku Iris Xe a některé "pouze Intel UHD Graphics". To však nemá znamenat, že takové procesory budou vybaveny zastaralou integrovanou grafikou. Půjde stále o generaci Xe, jen pod odlišnou značkou, ostatně i v minulosti Intel tímto způsobem rozlišoval výkonné a slabší verze. Iris Xe tak dostanou 96 a 80 CU, zatímco nové UHD Graphics budou mít 48 EU. 
 
 
Z pohledu někoho, kdo o notebook s Tiger Lake-U stejně nebude mít zájem, je tu významná především jedna věc, a to pracovní frekvence. Už dříve bylo zřejmé a dnes se to potvrzuje, že Intelu se povedlo značně zvýšit pracovní takty, a to ty základní, které jsou spojeny s TDP. Ice Lake tak nabízely základní takty nad 1 GHz, zatímco Tiger Lake se dostávají až na 3 GHz, takže to je skutečně pozoruhodný pokrok. Intel skutečně nepřehání, když říká, že nová verze 10nm procesu představuje největší skok v rámci jedné technologie, který kdy předvedl. 
 
Tiger Lake-U můžeme očekávat ve více než 100 modelech notebooků od firem Acer, Asus, Dell, Dynabook, HP, Lenovo, LG, MSI, Razer, Samsung a dalších. Některé z nich ponesou také značku Evo, která má zaručit, že systém se dokáže ze spánku probudit za méně než sekundu, na baterii dokáže při reálném použití pracovat alespoň 9 hodin (displej s FHD), dobití na 4hodinový provoz zabere maximálně 30 minut (opět FHD) a při provozu s baterií bude zaručeno konzistentní výkon.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář