www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel ve svých 7nm Horse Creek využije jádra RISC-V od SiFive

Intel ve svých 7nm Horse Creek využije jádra RISC-V od SiFive
, , aktualita
O společnosti Intel jsme se nedávno dozvěděli, že údajně měla nabídnout 2 miliardy dolarů za SiFive věnující se vývoji hardwaru založeném na architektuře RISC-V. Jisté je nyní to, že mezi těmito firmami se přinejmenším prohlubuje spolupráce. 
K oblíbeným
reklama
Dosud tak nebylo potvrzeno a ani vyvráceno, že nabídka 2 miliard dolarů za firmu SiFive platí. Intel by si tak údajně zajistil dobrou pozici pro to, aby měl k dispozici vhodnou konkurenci pro procesory jiných firem založené na architektuře ARM. To si ostatně však může zajistit i bez akvizice samotné SiFive, jak se nyní ukazuje. 
 
 
Jde tu konkrétně o čipy řady SiFive Performance s označením P550, které jsou dle firmy SiFive nejvýkonnější na trhu, pokud jde o architekturu RISC-V. Ta je srovnává s konkurenčními ARM Cortex-A47, které mají P550 překonat s ohledem na poměr výkonu a velikosti čipu. Na to nyní zareagoval Intel, který ohlásil, že P550 využije pro svou budoucí platformu Horse Creek chystanou pro 7nm proces. 
 
Co ale víme o samotné Horse Creek? Samotný Intel se o ní ještě moc nezmínil, což je pochopitelné, když bude určena až pro 7nm proces, který tu ještě není a nastoupí spíše až za rok a půl. Testovací verze čipů Horse Creek tak mohou dorazit spíše až v příštím roce a víme pouze to, že vedle jader P550 budou obsahovat rozhraní pro paměti typu DDR a také PCIe. 
 
 
O jaké konkrétní produkty ale půjde a pro co budou určeny, to se můžeme pouze dohadovat. Kódová označení jako Boulder Creek, Cherry Creek či jiné Creek v minulosti označovaly zpravidla paticové platformy, ale byly to také produkty jako Cave Creek coby serverový čipset či jiné. Z prostého kódového označení Horse Creek tak nelze určit, o co by se mohlo jednat, nicméně lze očekávat, že o produkty pro běžné spotřebitele asi nepůjde.  
 
 
Zajímavé je tu ale načasování, které Intel zmínil. Dříve jsme počítali s tím, že první 7nm produkty budou dlaždice pro procesorovou generaci Meteor Lake, která nastoupí až v roce 2023. Horse Creek ale byly ohlášeny už na rok 2022, čili právě tyto čipy by měly být první na trhu založené na 7nm procesu Intelu. Lze ale počítat s tím, že půjde o poměrně malé čipy, což právě může umožnit jejich brzký nástup a také pravděpodobně nepůjde na rozdíl od Meteor Lake o skutečně masově vyráběné produkty.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021 Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021
V poslední době se roztrhl, či možná zatím jen značně natrhl pytel s herními počítači či konzolemi, které jsou založeny na x86 hardwaru a využívají moderní mobilní platformy firem Intel a AMD. Co nabídne GPD WIN Max 2021?
Dnes, aktualita, Jan Vítek