Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel vyhlásil vítěze soutěže ISEF pro mladé vědce

22.5.2008, Jan Vítek, aktualita
Intel vyhlásil vítěze soutěže ISEF pro mladé vědce
Společnost Intel vydala tiskovou zprávu, ve které vyhlašuje vítěze soutěže ISEF, která je pořádána pro středoškoláky. Z nich si nejvyšší ocenění odnesli ti, kteří přišli s projekty pro efektivní zjišťování látek kontaminujících potravu (Američanka...
Společnost Intel vydala tiskovou zprávu, ve které vyhlašuje vítěze soutěže ISEF, která je pořádána pro středoškoláky. Z nich si nejvyšší ocenění odnesli ti, kteří přišli s projekty pro efektivní zjišťování látek kontaminujících potravu (Američanka Natalie Saranga Omattage), s objevem vysoce aktivního katalyzátoru pro efektivnější výrobu vodíku (Číňanka I Chan Su) a s matematickou teorií uzlů pro řešení biochemických problémů (Američanka Sany Raoof). Více informací o projektech naleznete zde.



Soutěže se samozřejmě účastnili opět Češi, z jejichž projektů nejvíce zaujala zdravotnická sada pro převoz amputovaných končetin a SW systém digitálních očí SmartVision. Pozadu nezůstali Slováci s projektem symbiotické hvězdy BF Cygni. Celkem však soutěžilo 1550 studentů z 51 zemí, Čechů bylo celkem 5, kteří předtím zvítězili v soutěžích organizací SOČ a Amavet. Letos bohužel cenu nezískali, ale zmíněný slovenský projekt BF Cygni dosáhl na čtvrté místo v kategorii Fyzika a astronomie.

Nejen americkou armádu však zaujal projekt pro převoz amputovaných končetin, který využívá podchlazení pomocí dvou sáčků s chemickým chladicím systémem a další pomůcky zabraňují znečištění tkáně. Balíček by mohl dobře sloužit na rizikových pracovištích, hasičům, atp. Stojí za ním dvojice František Kolek a Václav Kocián z Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi.

Systém elektronických očí od Ondřeje Mikšíka z Gymnázia Kroměříž by mohl najít uplatnění v robotice pro rozpoznávání digitálního obrazu, například terénu, předmětů, nápisů nebo osob. A dále se zůčastnili Zdeněk Musil a Pavel Krejčí ze Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové s elektronickým systémem půjčování audioknih a filmů se šifrováním proti nelegálnímu kopírování, Zuzana Egertová z Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci zkoumala vliv vybraných látek na závojenku podtrnku a Oldřich Hudeček z Masarykovy střední školy chemické v Praze připravoval sloučeniny k zachytávání iontů a neutrálních molekul, z nichž některé ještě nebyly nikde popsány.

Zdroj: TZ Intel