www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Xeon s 56 jádry dosahuje 400W TDP na základním taktu

Intel Xeon s 56 jádry dosahuje 400W TDP na základním taktu
, , aktualita
Intel včera vypustil do světa procesory generace Cascade Lake, mezi něž se zařadí i 56jádrové monstrum řady Cascade Lake-AP, které dosahuje TDP 400 W. A pokud se něco nezměnilo v tom, co TDP u Intelu znamená, jde o 400 W na základním taktu.
K oblíbeným
reklama
Můžeme předpokládat, že se v daném ohledu skutečně nic nezměnilo, protože jsme ostatně mohli oněch 400 W předpokládat. Intel pro Cascade Lake stále využívá 14nm proces jako pro výrobu Xeon Platinum generace Skylake-SP. Ty dosahují až 28 jader a právě tyto o něco vylepšené čipy tvoří i výsledný 56jádrový model, přičemž jejich TDP se pohybuje mezi 165 a 205 W. Uvedených 400 W, které platí konkrétně pro 56C/112T Xeon Platinum 9282, je tak zcela reálných a vztahovat se budou konkrétně k výchozímu či základnímu taktu. 
 
 
S TDP u Intelu se to má aktuálně tak, že třeba oněch 205 W v případě staršího 28jádrového Xeon Platinum 8180M platí pro takt 2,5 GHz. Tento procesor má ale tzv. all-core turbo při zatížení všech jader na 3,2 GHz a skutečné maximum na 3,8 GHz. TDP 205 W tak udává výdej odpadního tepla, který v praxi v podstatě nenastane, nebo by s adekvátním chlazením nastat neměl a stejné je to třeba i u desktopových procesorů Coffee Lake Refresh nebo starších. 
 
Stačí se podívat na testy Core i9-9900K s TDP 95 W, který může v opravdu plné zátěži dosáhnout i dvojnásobné spotřeby. TDP se samozřejmě vztahuje k výdeji odpadního tepla, ale v praxi víceméně odpovídá spotřebě. Není pak vůbec divu, že základní frekvence, pro niž platí TDP 95 W, je pouze 3,6 GHz, přičemž v zátěži všech jader má tento procesor při adekvátním chlazení a napájení pracovat na 4,7 GHz. 
 
 
Z toho všeho vyplývá, že Xeon Platinum 9282 bude ve skutečnosti potřebovat mnohem silnější napájení a rovněž i silnější chlazení, protože to z tohoto hlediska budou prostě dva 28jádrové Xeon Platinum v jednom pouzdře. S tím se samozřejmě počítalo a servery na to budou připraveny, nicméně by bylo pěkné, kdyby Intel své TDP začal konečně spojovat s reálnou spotřebou a nedělal z něj nic neříkající údaj, který se jen předem stanoví a následně se mu upraví ona teoretická základní frekvence. 
 
 
Vedle uvedeného procesoru patří mezi Platinum 9200 ještě další modely, a to počínaje 32jádrovým Platinum 9221 (250W TDP @ 2,1 GHz), přičemž všechny budou mít k dispozici 12 paměťových kanálů, čili šest na každém čipu. Architektura se od Skylake-SP téměř nezměnila a využít se mohou i desky pro původní platformu Purley. Ze změn můžeme vypíchnout hardwarově zapečenou ochranu proti Spectre a Meltdown a instrukce AVX-512 VNNI, které Intel označuje jako DL Boost pro hluboké učení. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře