www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Xeon s 56 jádry dosahuje 400W TDP na základním taktu

Intel Xeon s 56 jádry dosahuje 400W TDP na základním taktu
, , aktualita
Intel včera vypustil do světa procesory generace Cascade Lake, mezi něž se zařadí i 56jádrové monstrum řady Cascade Lake-AP, které dosahuje TDP 400 W. A pokud se něco nezměnilo v tom, co TDP u Intelu znamená, jde o 400 W na základním taktu.
K oblíbeným
reklama
Můžeme předpokládat, že se v daném ohledu skutečně nic nezměnilo, protože jsme ostatně mohli oněch 400 W předpokládat. Intel pro Cascade Lake stále využívá 14nm proces jako pro výrobu Xeon Platinum generace Skylake-SP. Ty dosahují až 28 jader a právě tyto o něco vylepšené čipy tvoří i výsledný 56jádrový model, přičemž jejich TDP se pohybuje mezi 165 a 205 W. Uvedených 400 W, které platí konkrétně pro 56C/112T Xeon Platinum 9282, je tak zcela reálných a vztahovat se budou konkrétně k výchozímu či základnímu taktu. 
 
 
S TDP u Intelu se to má aktuálně tak, že třeba oněch 205 W v případě staršího 28jádrového Xeon Platinum 8180M platí pro takt 2,5 GHz. Tento procesor má ale tzv. all-core turbo při zatížení všech jader na 3,2 GHz a skutečné maximum na 3,8 GHz. TDP 205 W tak udává výdej odpadního tepla, který v praxi v podstatě nenastane, nebo by s adekvátním chlazením nastat neměl a stejné je to třeba i u desktopových procesorů Coffee Lake Refresh nebo starších. 
 
Stačí se podívat na testy Core i9-9900K s TDP 95 W, který může v opravdu plné zátěži dosáhnout i dvojnásobné spotřeby. TDP se samozřejmě vztahuje k výdeji odpadního tepla, ale v praxi víceméně odpovídá spotřebě. Není pak vůbec divu, že základní frekvence, pro niž platí TDP 95 W, je pouze 3,6 GHz, přičemž v zátěži všech jader má tento procesor při adekvátním chlazení a napájení pracovat na 4,7 GHz. 
 
 
Z toho všeho vyplývá, že Xeon Platinum 9282 bude ve skutečnosti potřebovat mnohem silnější napájení a rovněž i silnější chlazení, protože to z tohoto hlediska budou prostě dva 28jádrové Xeon Platinum v jednom pouzdře. S tím se samozřejmě počítalo a servery na to budou připraveny, nicméně by bylo pěkné, kdyby Intel své TDP začal konečně spojovat s reálnou spotřebou a nedělal z něj nic neříkající údaj, který se jen předem stanoví a následně se mu upraví ona teoretická základní frekvence. 
 
 
Vedle uvedeného procesoru patří mezi Platinum 9200 ještě další modely, a to počínaje 32jádrovým Platinum 9221 (250W TDP @ 2,1 GHz), přičemž všechny budou mít k dispozici 12 paměťových kanálů, čili šest na každém čipu. Architektura se od Skylake-SP téměř nezměnila a využít se mohou i desky pro původní platformu Purley. Ze změn můžeme vypíchnout hardwarově zapečenou ochranu proti Spectre a Meltdown a instrukce AVX-512 VNNI, které Intel označuje jako DL Boost pro hluboké učení. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková