www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Xeon s 56 jádry dosahuje 400W TDP na základním taktu

Intel Xeon s 56 jádry dosahuje 400W TDP na základním taktu
, , aktualita
Intel včera vypustil do světa procesory generace Cascade Lake, mezi něž se zařadí i 56jádrové monstrum řady Cascade Lake-AP, které dosahuje TDP 400 W. A pokud se něco nezměnilo v tom, co TDP u Intelu znamená, jde o 400 W na základním taktu.
K oblíbeným
reklama
Můžeme předpokládat, že se v daném ohledu skutečně nic nezměnilo, protože jsme ostatně mohli oněch 400 W předpokládat. Intel pro Cascade Lake stále využívá 14nm proces jako pro výrobu Xeon Platinum generace Skylake-SP. Ty dosahují až 28 jader a právě tyto o něco vylepšené čipy tvoří i výsledný 56jádrový model, přičemž jejich TDP se pohybuje mezi 165 a 205 W. Uvedených 400 W, které platí konkrétně pro 56C/112T Xeon Platinum 9282, je tak zcela reálných a vztahovat se budou konkrétně k výchozímu či základnímu taktu. 
 
 
S TDP u Intelu se to má aktuálně tak, že třeba oněch 205 W v případě staršího 28jádrového Xeon Platinum 8180M platí pro takt 2,5 GHz. Tento procesor má ale tzv. all-core turbo při zatížení všech jader na 3,2 GHz a skutečné maximum na 3,8 GHz. TDP 205 W tak udává výdej odpadního tepla, který v praxi v podstatě nenastane, nebo by s adekvátním chlazením nastat neměl a stejné je to třeba i u desktopových procesorů Coffee Lake Refresh nebo starších. 
 
Stačí se podívat na testy Core i9-9900K s TDP 95 W, který může v opravdu plné zátěži dosáhnout i dvojnásobné spotřeby. TDP se samozřejmě vztahuje k výdeji odpadního tepla, ale v praxi víceméně odpovídá spotřebě. Není pak vůbec divu, že základní frekvence, pro niž platí TDP 95 W, je pouze 3,6 GHz, přičemž v zátěži všech jader má tento procesor při adekvátním chlazení a napájení pracovat na 4,7 GHz. 
 
 
Z toho všeho vyplývá, že Xeon Platinum 9282 bude ve skutečnosti potřebovat mnohem silnější napájení a rovněž i silnější chlazení, protože to z tohoto hlediska budou prostě dva 28jádrové Xeon Platinum v jednom pouzdře. S tím se samozřejmě počítalo a servery na to budou připraveny, nicméně by bylo pěkné, kdyby Intel své TDP začal konečně spojovat s reálnou spotřebou a nedělal z něj nic neříkající údaj, který se jen předem stanoví a následně se mu upraví ona teoretická základní frekvence. 
 
 
Vedle uvedeného procesoru patří mezi Platinum 9200 ještě další modely, a to počínaje 32jádrovým Platinum 9221 (250W TDP @ 2,1 GHz), přičemž všechny budou mít k dispozici 12 paměťových kanálů, čili šest na každém čipu. Architektura se od Skylake-SP téměř nezměnila a využít se mohou i desky pro původní platformu Purley. Ze změn můžeme vypíchnout hardwarově zapečenou ochranu proti Spectre a Meltdown a instrukce AVX-512 VNNI, které Intel označuje jako DL Boost pro hluboké učení. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková