www.svethardware.cz
>
>

Interiérové solární panely: skoro jako perovskity, ale bez olova

Interiérové solární panely: skoro jako perovskity, ale bez olova
, , aktualita
Poslední dobou se hodně mluví o perovskitech, které by mohly být alternativou křemíkovým panelům. Jsou ale obvykle hodně neekologické. Vědci z Imperial College London přišli s ekologičtější variantou vhodnou do interiérů.
K oblíbeným
reklama
Ideální solární panel patrně neexistuje. Křemíkové panely jsou tu s námi už mnoho let, ale stále jsou drahé a velké, ani jejich výroba není příliš ekologická. Mají už solidní účinnost, ale dobře pracují jen při přímém slunečním světle. Zatímco venku mají účinnost přes 20 %, v interiérech dokáží i to málo světla, které tam je, konvertovat jen se zhruba 4-9 % účinností. Perovskity vypadají slibně, lépe pracují s kratšími vlnovými délkami světla a ambientním světlem, jsou tenčí, mohou být snáze ohebné a průsvitné. Jenže obvykle mají ještě větší problém s ekologií, neboť většina z nich obsahuje toxické olovo. A to je pak problém s normami RoHS. Vědci z Imperial College London se tak rozhodli vyvinout materiály, které budou podobné perovskitům, ale nebudou obsahovat olovo.
 
Bezolovnaté solární panely
 
V jejich případě jde o dva materiály, BiOI a Cs3Sb2ClxI9‐x. Zde se tedy místo olova využívá bismutu a antimonu. Zatímco sloučeniny prvního nejsou toxické, u druhého už to neplatí (takže je na místě otázka, zda se vůbec vyplatí nahrazovat jeden toxický prvek druhým). Ukázalo se, že tyto materiály jsou naprosto nepoužitelné pro venkovní solární panely, kde mají opravdu mizernou cca 1% účinnost (při světle AM1.5G), ale mnohem lepší jsou v interiérech, kde se pohybují okolo 4 až 5 %, tedy blízko úrovně křemíkových panelů. Tímto by mohly sloužit k napájení různé nízkoodběrové elektroniky a díky svým optickým vlastnostem mohou plnit i dekorační funkci. Zajímavostí je, že se účinnost materiálů časem nesnižuje, ale naopak zvyšuje. Alespoň to platilo pro prvních 5 měsíců testu. Vědci neví proč, ale patrně se postupem času optimalizuje struktura materiálů.
 
Pokud jde o účinnosti BiOI, tak pod světlem AM1.5G je jen 0,7 až 0,9 % (podle toho, na kterou stranu se svítí), nicméně pod bílou LED (WLED) je to už 3,4 až 4,0 % a světlo z fluorescenční zářivky už dokáže konvertovat se 4,3 až 4,4% účinností. Cs3Sb2ClxI9‐x je na tom o něco lépe, tam AM1.5G zvládá s 1,2% účinností, WLED se 3,7 až 4,4% a fluorescenční zdroje pak se 4,1 až 4,9% účinností. Vědci tak vidí smysl solárních panelů založených na této technologii např. u některých wearables nebo k napájení tzv. "chytrého prachu" (malých senzorů). Ploška 7,25 mm2 by měla zvládnout napájet asi 7000 tranzistorů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek