reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Internet Archive nám nadělil 10 tisíc her z Amigy

, , aktualita
Internet Archive nám nadělil 10 tisíc her z Amigy
Internet Archive byl nyní obohacen, a to dost podstatnou a obsáhlou knihovnou, která čítá více než deset tisíc her, ale i aplikací a dem, jež známe především z počítačů Commodore Amiga. Všechny si můžeme spustit v prohlížeči.
Internet Archive je nezisková knihovna umístěná v San Francisku, jejímž úkolem je zajistit "univerzální přístup veškerým vědomostem". Poskytuje tak bezplatný přístup k různým zdigitalizovaným materiálům, hudbě, audiovizuálním datům, téměř třem milionům knih a také ke hrám a aplikacím. Nyní už objem uložených dat dávno překročil 15 petabajtů, jež nyní (jistě ne moc) rozšířilo také celkem 10.365 her, aplikací a dem ze 16bitového počítače Commodore Amiga. Pro jejich vyzkoušení budete potřebovat jen moderní prohlížeč, v němž půjde vše díky emulaci snadno a rychle spustit.

Starý Commodore Amiga byl populární především na přelomu 80. a 90. let, i když nedosáhl takového komerčního úspěchu jako 8bitový Commodore 64. Oproti němu ale byl silnější s lepší grafikou, zvukem i možnostem OS, však také už šlo o 16bitový počítač, který konkuroval řadě Atari ST i konzolím jako Sega MegaDrive či Nintendo Super NES. Amiga se dočkala mnoha verzí vyráběných od roku 1985 až do 1996, kdy už počítače tohoto typu nemohly konkurovat převaze ze strany PC. Dá se však říci, že první Amiga 1000 svou grafikou, audiem a možnostmi OS (multitasking) předběhla svou dobu, a má tak své pevné místo v pomyslné síni slávy.

Abyste si mohli vyzkoušet, jak vypadaly a jak se hrály staré herné pecky jako Lumíci, Bubble Bobble, Turrican, Frontier Elite II, Zelda a další, stačí kliknout na tento odkaz na Internet Archive. Aplikace a hry běží ve svém tabu pomocí Scripted Amiga Emulator.

Některé hry, jako Turrican, jsou bohužel k dispozici pouze jako dema a může se stát, že vám v některých prohlížečích nepoběží zvuk, ale za vyzkoušení tato kolekce rozhodně stojí.

Zdroj: Internet Archive
reklama
reklama
reklama
reklama