Mě se hlavně líbí, že ty nové panely nemají žádné IPC a skóre v GeekBench.
Odpovědět3 0
Mě se zase líbí, že si můžu kombinovat různé panely od desítek výrobců aniž bych byl omezován na pouhé dva výrobce kvůli monopolní licenci na starej CISC šmejd x86 z roku 1978.
Odpovědět0 3
To sice ne ale většina panelů má kolem sebe hromadu ALU! takže hádám že magor jehož jméno se nevyslovuje se tu co nevidět ukáže...
Odpovědět2 0
Životnost je nově problém i u křemíkových panelů když všechny maj schválně sníženou životnost na polovinu špatným utěsněním proti vlhkosti a ztenčením skla na 2 mm aby se zvýšil odběr panelů od výrobců.
Vědecký články mě zajímaj od školy, ale čím dál víc mě zajímají vlastnosti a ceny dostupných výrobků, protože kvalitní laboratorní panel si nekoupím a nedá se podle něj odhadnout kdy se zaplatí ten dostupný v prodeji když potřebuje obal proti vlhkosti a větším kroupám.
Odpovědět1 0
Klasickej panel co je z druhé strany zalepenej plastovou folií žádnou vlhkost nepropustí. Většina výrobců dává záruku 25 let přičemž životnost je minimálně 2x - 4x větší. Mám několik FV panelů a nemám s nimi jediný problém. Kéž by bylo vše tak spolehlivé jako ten FV panel. Ono taky nařezat křemík na plátky a ty nalepit pod sklo není žádnej hi-tech zázrak.
Odpovědět0 3
Tak u nových to už asi neplatí. Jistě že není problém to utěsnit.
Odpovědět0 0
Jaký máš panely, že mají problémy?
Aby člověk věděl čemu se vyhnout.
Odpovědět0 1
Já žádný, to tady někde nebo jinde, už nevím kde byl nedávno (na podzim) článek jak všechny v současnosti montovaný články v Evropě maj společný vlastnosti přesto že jsou od různých čínských firem a že je to tak pro ně výhodný.
Odpovědět0 0
Takže kecy, osobní zkušenost nulová.
Odpovědět0 0
Já nemám kecy. Já tady mluvím o informacích na veřejnosti. Nikdy jsem nepsal nic o své zkušenosti s panelama. Že má perovskit 25,1 % účinnost taky není zkušenost nikoho z nás kdo četl článek, ani autora.
Odpovědět0 0
Tak si kup v horbachu alespoň solární světlo, ať máš alespoň nějakou praktickou zkušenost a nejsi za úplnou trubku plácající informace na veřejnosti.
Odpovědět0 1
Já to myslel tak, že mluvím o tom zveřejněném článku, jako že ten jsou informace na veřejnosti, který asi četlo víc místních čtenářů, který se o takové věci zajímají i když to možná bylo na jiném serveru.
S Hornbachem to bude horší, ten nikde blízko nemám.
Jako trubka se necítím, takže to je v pohodě 😀
Odpovědět0 0
Tyhle menší ale vzhledem k výkonu drahé panely pro všelijaké různé použití věřím že můžou být i ještě dnes v pohodě. Jde o ty velké s velkosériovou výrobou které se dávají na střechy pro výrobu která se většinou má zaplatit že podle toho článku u nich je nově schválně špatné utěsnění proti vlhkosti a pak se zaplatit nemusí. Souhlasím že vlastní zkušenost je dobrá, ale tímhle panelem bych ji nezískal a ani ne moc brzo. Oni i ty velký pro střechy a louky byli dřív ok. Jinak ano souhlas, kdo je teď kupuje, bude mít za 15 roků zkušenost jak na tom jsou. Takže já si radši všímám co se o tom píše, než abych si jeden velký koupil a tak dlouho čekal. Věřím že časem až na sníženou životnost budou lidi ve velkém narážet tou zkušeností, že se v rámci konkurence obnoví kvalita a pak by to mohlo dávat dobrý smysl např pro RD. Teď to vidím jako rizikový nákup, nebo aspoň dokud se to nějak neobjasní.
Odpovědět0 0
Koupit auto v bazaru je 100x větší riziko než kupovat FV panel. Tisíce pohyblivých součástek v motoru, které nevidíš versus statické křemíkové destičky nalepené pod sklem kde vidět je úplně všechno včetně kvality těsnění. Pokud má někdo strach že je to špatně utěsněné tak není nic jednoduššího než vzít silicon a přejet to další vrstvou. Práce na pár minut.
Člověk nemusí čekat 15 let, případná netěsnost se projeví po prvním deštivém pozdimu. Každej kdo FV má, tak ví že samotné panely jsou ta nejlepší a nejméně poruchová část FV elektrárny. Daleko větší poruchovost mají měniče a z hlediska degradace jsou zase problematické baterie.
Ten kdo straší poruchovostí FV panelů, tak buď záměrně nebo neúmyslně lže protože vůbec nemá ponětí jak FV funguje.
Odpovědět0 1
Poruchovost měničů znám z práce, o problému životnosti některých druhů baterií vím, to je opět problém proto jestli se zaplatí, jinak je můžu po pěti letech opakovaně měnit a pohoda. O možnosti přetěsnění a přidání silnějšího skla jsem taky uvažoval. Já tím nestraším, trošku ten článek vyděsil mě, protože jsem začínal vidět soláry jako že už by mohli stát za to, že už by se mohli zaplatit, ale jestli výrobci záměrně snížili životnost na polovinu, tak bych to opět musel řešit když bych je chtěl koupit jak se zaplatí. Jinak teda ty zkušenosti s panelama pro RD nemám. jako že bych třeba vyrobil kousky ledu a zkoušel jak velké kroupy vydrží sklo tlusté 2 mm. Zároveň nemám jistotu že ten článek byl úplně pravdivý a bylo by hezký kdyby nebyl. Jenže víme že kvalita nové techniky není jen o pokroku vědy a nikdo dnes všeobecně u výrobků nezpochybňuje záměrně omezenou životnost. Proto já bych uvítal články, které by řešili konkrétní panely v prodeji. Třeba "zjistili jsme že tento typ panelu má sklo 5 mm, utěsnění vypadá ok, test ve vodě ok, ale není problém to přetěsnit a celkově se zdá v pohodě". Tak nějaké takové recenze by byli dobrý. Svěřit to jen montážní firmě se už ví, že to není úplně ok. Ta řekne montujeme tyhle panely, máme s nima dobré zkušenosti. To je asi informace o ničem. Já když vidím ty střechy, třeba že jim nevadí ty malé stíny od nějakých odvětrání. Jasně dá se panely správně zapojit aby jeden neomezoval druhý, ale když jim tam malý stín běhá přes 4 panely kolem, tak se vsadím že to řešený nemaj. Nazval bych to problém malých stínů a taky v tom nemám dobrý znalosti, přitom je to taková všeobecná věc, které bysme z místních článků mohli dávno dobře rozumět, ale tady i jinde jsou to spíš jen takový aktuality typu "vědci vyrobili nový účinnější článek" a my jako čtenáři pak nemáme základní teoretický nebo vědecký přehled že 2 panely 200 W nedaj 400 W. V práci máme opatření pro 100 letou i tisíciletou povodeň, ale kdo na RD má panely pro 20 leté kroupy?
Odpovědět0 0
Nechci ti kazit dětské iluze ale.
1. chlap se nepozná podle toho jestli má doma motorku ale podle toho že chodí do práce a živí rodinu,
2. za celý rok to vyrobí asi tolik energie, že se jen ten panel zaplatí tak za 20 let (pokud to pojede jen v zimě s tou baterkou tak ještě mnohem déle a nabíjet tu baterku bez jakékoliv regulace/kntroly mi nepřijde taky jako dobrý nápad... nehledě na to že nechat plandat na parapetu 1,5kg panel chce fakt "fištróna"
Odpovědět0 0
No jo to využití bude horší, potřebný zkušenosti pro FVE tam nezjistí ale vyhrát si s tím může a něco přeci jen zjistit může. Při dalším jiném využití může zjistit celoroční výkony s nějakým vhodným měřením. Já tak kdysi s takovým kapesním panelem objevil jak malý stín může výrazně zkazit celý výkon v nepoměru k zastíněné ploše. Pak kousek stínu od komínu může způsobit výrazné ztráty celé FVE. S tímhle blbým efektem se samozřejmě na střeše počítá ale možná všude ne. To jsou takový věci který tady v těch článkách chybí. To je pořád jen kdo co nového vyrobil, ale důležité informace tady chybí. Ne že by to muselo být v tomhle článku, ale ono to tady nebylo ještě v žádném článku.
Odpovědět0 0
Kdo by to byl řekl, že ve stínu dává fotovoltaický panel menší výkon :DDDDD
Sériové zapojení fotodiod a jejich vliv na částečný osvit je asi taky španělská vesnice. Možná by ses měl vrátit do školy a dostudovat si základní fyzikální principy. SHW nemá suplovat mateřskou školu.
Odpovědět0 1
"SHW nemá suplovat mateřskou školu."
Tak co tady hedek děláš ty?
Odpovědět1 0
Snažím se vás dovzdělat v CPU architektuře, leč marně....
Nad houpostí sice nelze nikdy vyhrát, ale vzdát to člověk taky nemůže.
Odpovědět0 2
To těžko, na to člověk co chce jiné poučovat musí napřed o ní něco umět...
Odpovědět0 0
No jo my jsme ve školce brali odpařování vody ve sklenici na radiátoru za 24 h, ale fotodiody se tenkrát ve školce ještě nebrobírali. Věřím,že dnes je to lepší :-)
Ale ty jsi měl lepší školku, tak mě řekni svůj odhad. Je celá jižní střecha RD pokrytá panelama, mezi nima čouhá trubka odvětrání odpadu, která během dne jezdí svým stínem přes všechny okolní panely. Bude mít výrazný vliv na výkon FVE, nebo ne? stálo by za to panely kolem trubky úplně vynechat? nebo všechny okolní panely zapojit tak aby to nemohlo škodit? Bude podle tvého obecného odhadu dávat smysl to dražší zapojení, nebo jednoduše tu plochu střechy vynechat? Když vezmem jen nějakou představu RD bez konkrétních údajů.
Odpovědět0 0
Kterej panel je tu už 100 let a furt funguje s použitelnou účinností, že si někdo dovplí tvrdil že ve skutečnosti je životnost 4x vyšší??
Odpovědět0 0
80% účinnost po 5-ti letech? To je podle mně slušný pokrok.
Odpovědět1 0
Vždyt píšou, že to má životnost pár měsíců max pár let.
Odpovědět0 0
Měl, tentokrát tu životnost zpětinásobili.
Odpovědět0 0
Ani ne. Je tam napsáno že až pětinásobek za stejných podmínek. Tj. bohužel ne za normálních provozních teplot, což je rozebráno několik vět předtím..
Odpovědět0 0
U těch perovskitů mám jeden podstatný otazník: Proč to ignoruje Elon Musk když je to taková pecka?
Odpovědět0 3
Protože "Mlask" čerpá inspiraci pro své "geniální vynálezy" (které vymyslí a zrealizují jeho zaměstnanci) ve sci-fi knihách a ke knize pojednávající o perovskitových solárních článcích se zatím nedostal, že prý možná po Vánocích.. 🤫
Odpovědět0 0
Někdy ty záchody umývat musí, a kdo jinej než zaměstnanci :D
Mě se vždycky líbí jak tento komunisticky smýšlející jedinec žije v iluzi, že Elonovi vynálezy vymýšlí ve skutečnosti dělnická třída, tedy pardon chudáci zaměstnanci a on z nich pouze nestydatě tyje. Přitom logicky takovým geniálním zaměstnancům nic nebrání se trhnout a začít ty jejich údajné vynálezy dělat pod svým jménem a tím dokázat že Musk je jen mamlas. Nějak se to ovšem neděje, takže nejspíš Dark3go pouze propadl kecům soudružky Konečné. :DDD
Odpovědět0 5
Elonovi vynálezy? On i něco fakt vynalezl. Věci které uspěly tak pokud vím jen koupil a zpropagoval....
Odpovědět1 0
Zalez ty rudej noku.
Odpovědět0 3
To je zajímavý název vynálezu. A kdy přesně ho ten elon "vynalezl"?
Odpovědět1 0
Co vím, tak Musk jen kombinuje již objevené technologie, případně je trochu přizpůsobuje svým potřebám, ale nic zásadně převratného nevymyslel. Dost inovativní je však ten jeho satelitní internet, v některých částech světa se fakt hodí.
Odpovědět0 0
Když je to kombinování technologií tak jednoduché, tak proč to neděláš taky a nestaneš se miliardářem? Nemáš čas? :D
A když se pak budeš nudit, tak nám zkus zkombinovat obecnou teorii relativity s kvantovou fyzikou. Nejlepším mozkům se to nedaří 50 let, ale pro takovýho chytráka jako ty to jistě nebude problém.
Odpovědět0 1
Son_of_the_bit:
Já nechopím komu vy furt tady cpete svoje názory a myšlení, které je kolikrát uměrné 10 letému dítěti. Podíval jste se na historii svých přespěvků. Pálců dolů a nahoru. 30x komenářů denně, kde očividně nedokážete psát rozumně k věci. Plácat kraviny. Co vás na tom baví? Nemáte nic jiného na práci. Já tu jsem také každý den, ale na to vaše jméno začínám mít docela už i alergii, protože vím, že to bude zase absolutní výmysl.
Se trochu nad sebou zamyslete. Nemusíte ke všemu psát něco, když to nikoho nezajímá. Vy si odpočinete a my též 😂😂
Odpovědět0 0
Ta ťala do živýho, že potrefená husa začala kejhat :D
To prostě srábky jako ty musí nasrat když 20 letej týpek (Musk, Jobs, Gates atd.) má koule na to si založit firmu a stane se z něj miliardář. Uvědom si že existují chlapi kterým ještě koule neupadli, ikdyž tě evidentně štve že k nim nepatříš.
Odpovědět0 2
Na světě jsou miliony lidí kteří měli koule založit si firmu a mnozí byli mnohem schopnější než tito jmenovaní. Na světě to tak chodí že většina neuspěje a jen pár lidí uspěje extrémně dobře. Kupodivu je to ale vždy díky souhře okolností kdy je člověk ve správnou dobu na správném místě...
Odpovědět0 0
"Když je to kombinování technologií tak jednoduché, tak proč to neděláš taky a nestaneš se miliardářem."
1. nestal se (Musk) miliardářem proto že by něco zkombinoval nebo dokonce vynalezl. Dokonce bych si to dovolil zevšeobecnit. Většina lidí co hodně zbohatla nezbohatla na svém vlastním vynálezu (popravdě musím hodně přemýšlet abych našel alespoň jendoho, co by byl výjimkou, možná Alfred Nobel?).
2. nesmyslná demagogie ve stylu "vy si dovolíte kritizovat tuhle písničku že za nic nestojí? tak složte lepší." Aneb proč by herdek měl on "taky" něco vynalézat označuje snad jeho někdo za geniálního vynálezce??
Aneb nato, aby člověk poznal idiota, nemusí sám být idiotem ani psychiatrem...
Odpovědět0 0
Chápu, snažíš se sdělit že to všechno za Muska vymysleli a odedřeli chudáci zaměstnanci alias vykořisťovaná dělnická třída. Prostě další rudej nok.
Odpovědět0 2
Ne opět nechápeš. Musk je podnikatel možná manager investor atd. Je nesmysl označovat ho za "geniálního vymálezce". Pokd něco takového tvrdílš musíš to i doložit například tím co tak geniálního vynalezl...
Odpovědět1 0