reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Invex 2004 očima Světa hardware

15.10.2004, Štěpán Mrázek, článek
Invex 2004 očima Světa hardware
Stejně jako každý rok se i tentokráte redakce Světa hardware vydala na Invex. Z hlediska redakční návštěvy a referování o novinkách, jsme skutečně byli hotovi velice rychle. aby také ne, když…
Stejně jako každý rok se i tentokráte redakce Světa hardware vydala na Invex. Z hlediska redakční návštěvy a referování o novinkách, jsme skutečně byli hotovi velice rychle. Aby také ne, když na Invexu prakticky nebylo co k vidění. Abych ale jenom nešpačkoval, našly se i zajímavé výjimky. Ostatně - věnujte pozornost dalšímu textu.

Zajímavosti z Invexu

Pokud bych měl vybrat několik největších HW zajímavostí, které jsem měl možnost vidět na Invexu, pak mezi ně jednoznačně patří prezentace systému s čipovou sadou nVidia nForce 4 a čtyřprocesorového serveru postaveného na platformě AMD Opteron. Nejvíce mě zaujala teplota chladičů za plného provozu, která byla velice nízká. Jde o čistě subjektivní pocit, neboť jsme měl možnost si na chladič sáhnout. Oba exponáty byly k vidění na stánku společnosti FOX Computers s.r.o.

Ze software mě pak nejvíce zaujala nová verze programu Zoner PhotoStudio 7 (dříve jej výrobce prodával pod značkou Zoner Media Explorer). Změna názvu lépe vystihuje jeho možnosti, neboť doby, kdy ZME složila pouze k prohlížení fotografií jsou dávno pryč. Vedlejším efektem pak je, že jej název alespoň přibližuje k ikoně v oblasti grafických programů – Adobe Photoshop.

Pozn.: Další zajímavostí (byť se nejedná o produkty) pak byla spousta vystavovatelů z Asie, kteří se zde snažili najít distributora či prodejce pro svoje produkty. Mimochodem tento trend jsme již pozoroval loňský rok a letos opět o něco posílil.

Distributoři na Invexu

Úprk českých distributorů z Invexu započal již před mnoha a mnoha lety. Co je jeho důvodem? Pokud bych měl citovat jednoho zástupce nejmenované distribuční společnosti, pak „…ty peníze raději vrazíme do akce pro partnery a bude z toho větší užitek“. Osobně myslím, že to vystihuje prakticky vše. Ostatně mnoho distributorů má svoje tradiční akce, které se konají v průběhu Invexu namísto aktivní účasti. Namátkou třeba Asbis párty v hudebným klubu Zelená kočka či akce společnosti 100Mega Distribution ve vinárně U královny Elišky (která se letos vyjímečně konala v nové budově, viz další část tohoto článku).

Na Invexu jsem se tak setkal s expozicí společnosti FOX Computers (viz. část věnovaná zajímavostem) a také se stánkem společnosti ProCA spol. s r.o., který však název společnosti zcela opomíjel a propagoval značku BRAVE. Důvody spočívají nejspíše v reorganizaci holdingu AAC a.s. a plánovaném zániku značky ProCA, detaily opět naleznete ve Zdeňkově článku z minulého týdne.

Z ostatních distributorů počítačového hardware (eD’ system Czech a.s., Tech Data Distribution s.r.o., AT Computes a.s., LEVI International a.s., atd.) jsem pak na Invexu nikoho nezaznamenal.

Sloučení dvou distributorů

Ve středu jsme se dočkali zajímavého (a velice dlouho očekávaného) oznámení o sloučení dvou distribučních firem. Jedná se o brněnskou společnost 100Mega Distribution s.r.o. a pražskou 100Mega s.r.o. Oznámení sice neproběhlo na samotném Invexu, ale došlo k němu na již zmíněné párty společnosti 100Mega Distribution s.r.o., která byla tentokráte spojena s představením nové budovy společnosti. Detaily ohledně sloučení obou firem pak naleznete ve Zdeňkově včerejším článku.

Wi-Fi všude a pro všechny

Stejně jako v loňském roce, i letos jsme měli možnost setkat se s projektem společnosti Intel určeným na podporu a propagaci technologie Wi-Fi. Pod názvem Wi-Fi Life 2004 probíhal na letošním Invexu program, který seznamoval účastníky s výhodami bezdrátových sítí v jejich nejběžnějším nasazení (kancelář, kavárna, domácnost, atd.). Přestože společnost Intel bývá spíše terčem mnoha virtuálních útoků v diskuzních fórech a netěší se oblibě u mnoha koncových uživatelů, zde jí myslím patří dík za propagaci bezdrátových sítí.

Chaos v organizaci

Nemohu si zde odpustit výtky na adresu organizátorů brněnského Invexu, tedy společnosti Veletrhy Brno a.s. Jako první mě překvapila laxnost „ochranky“, která mě pustila v neděli (tedy den před oficiálním započetím Invexu) na výstaviště, bez jakéhokoliv dokladu či dokonce předložení montážního průkazu (který jsem sice měl, ale zapomněl jsme jej v redakci). Stejně tak jsem naprosto v pohodě prošel nehlídanými „zadnímy vrátky“ do tzv. One to One části pavilonu G1 (ještě se o nich zmiňuji v dalším textu), kam měl být přístup omezen pouze na pozvané osoby.

Pozn.: O kvalitě doplňkových služeb (restaurace, parkování, dopravní obslužnost, atd.) se raději nebudu vůbec zmiňovat :-). Již se těším na CeBIT 2005 a tamní organizaci, která funguje s tradiční německou precizností a výkonností.

Několik slov závěrem

Co říci závěrem? Pravděpodobně stejné jako loni. Až na naprosté výjimky jsem z pohledu redaktora počítačového magazínu zaměřeného na hardware nenašel na Invexu nic zajímavého. Jak by také ne, když dnes je možné představit nový produkt na internetu prakticky okamžitě a za zlomek nákladů, poplatných takovéto výstavě (která má navíc pouze lokální charakter).

Z pohledu lidí z IT branže tak Invexu zůstává prakticky jediná výhoda - a tou je možnost potkat převážnou většinu kolegů či konkurentů v oboru v průběhu jednoho týdne na jednom místě. To je ostatně i důvod, proč jsem Invex navštívil já a moji kolegové. Osobně myslím, že do příštího roku se budou rozšiřovat počty stánků v sekci „One to One“, kam je přístup omezen na konkrétní (a samozřejmě pozvané) osoby.

Z pohledu koncového uživatele, který je provozovatelem velice vítaný, neboť zvyšuje počty návštěvníků, najdeme na Invexu spoustu lákadel. Největším je patrně Gamezona, která je tradičně "nejnaducanějším" pavilonem na Invexu. Spousta výkonných počítačů a množství atraktivních her samozřejmě lákají zejména mladé uživatele :-).

Mimochodem - nevím zda to víte, ale Invex 2005 se bude konat v září (12.9 až 16.9.2005) namísto v říjnu. Důvodem je přesun Mezinárodního strojírenského veletrhu za říjen. V září se totiž v termínu od 14.9 do 21.9.2005 koná veletrh Emo Hannover, což je vedoucí veletrh v oblasti strojírenství na světe (2263 vystavovatelů z 39 zemí a přibližně 200 000 návštěvníků). Oproti tomu Mezinárodní strojírenský veletrh znamená cca 2250 vystavovatelů z 33 zemí a přibližně 100000 návštěvníků). Konání obou veletrhů ve stejném termínu by bylo kontraproduktivní a menší česká výstava tak musela ustoupit „německému obru“.

A tradiční otázka na závěr. Jak vy osobně vnímáte Invex? Svoje názory můžete psát do diskusního fóra.
reklama