Inženýři využívají AI předpovídající chování nových neznámých materiálů

Inženýři využívají AI předpovídající chování nových neznámých materiálů
, , aktualita
Inženýři pracující na nových materiálech mají k dispozici nového pomocníka, který jim pomáhá určit to, jaké vlastnosti budou takové materiály mít. Jde o umělou inteligenci, která slouží na MIT, v Rusku i Singapuru. 
K oblíbeným
reklama
Materiálové inženýrství je velice důležitý obor pro mnohé další oblasti a mimo jiné v něm jde i o to, abychom pochopili, jak se určité materiály budou chovat na nanoúrovni. Právě to se řeší i při vývoji nových materiálů pro výrobu polovodičových součástek. 
 
 
Ve výrobě procesorů je dobře známý termín "strained silicon", který je spojen s natahováním vrstvy křemíku na substrátu ze SiGe (křemík-germanium). Tato technika byla představena už v éře procesorů Pentium 4 a umožnila celkově zvýšit výkon tehdejších CPU. Nicméně dle zástupce MIT bylo velice složité a zdlouhavé dojít k takové technice, která přinese požadované výsledky. Jde prostě o to, jakým směrem a jak moc se má vrstva křemíku roztáhnout, přičemž je zřejmé, že zde existuje nepřeberné množství možností, které snadno vystoupá i na 100 milionů. 
 
 
Právě to na MIT, v Rusku a Singapuru řeší umělá inteligence, která se snaží předpovídat, jak se bude různě zpracovaný křemík chovat, čímž se může vývojový proces značně urychlit, usnadnit, a tudíž i zlevnit. Problém je také s vytvořením potřebných nástrojů pro takové pokusy, což může s využitím AI také odpadnout. 
 
Výzkumný tým se chlubí vysokou přesností své umělé neuronové sítě, přičemž zatím se zaměřil na diamant, což je materiál, z nějž by mohly být výtečné polovodiče, pokud by se vyřešily jeho vlastnosti, které tomu zatím brání. Umělá inteligence ale nemusí pracovat takto jednostranně. Může být nasazena pro odhad chování materiálů z jiných hledisek, jako je třeba fotonika nebo magnetismus. 
 
To celé pak může vést k vytvoření nových materiálů s výrazně odlišnými vlastnostmi. Nyní se při výrobě komerčních čipů využívá křemík natažený o 1 %, zatímco výsledky AI ukazují, že bude možné jej natáhnout bez poškození i o 10 %, přičemž po překročení 7% hranice se jeho vlastnosti prudce mění. Nic konkrétního se z toho zatím samozřejmě nedozvíme. Pouze to, že "tato nová metoda může vést k vytvoření materiálů s bezprecedentními vlastnostmi", jak uvádí Ju Li z MIT. 
 
Zdroj: MIT


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků
Citlivým údajem může být i fotografie registrační značky. To postihlo obchodní řetězec Tesco ve Velké Británii, který měl nedávno problém s tím, že databázi snímků RZ svých zákazníků nechal povalovat volně na internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek