www.svethardware.cz
>
>
>

Io ukázal obrovské vlny lávy v pohybu

Io ukázal obrovské vlny lávy v pohybu
, , aktualita
Projevy geologické aktivity na tělesech naší soustavy jsou vždy zajímavé, a to zvláště takové, které předvádí jupiterův měsíc Io. Nalezeny byly na něm totiž obrovské vlny lávy v pohybu přes jedno z jezer roztaveného materiálu.
K oblíbeným
reklama
Už dlouho víme, že Io není zrovna vhodné místo k návštěvě, neboť jsou na tomto měsíci aktivní vulkány i pláně s oxidem siřičitým. I díky sondě Juno však můžeme Jupiter i jeho měsíce lépe prozkoumat, a to včetně toho, co se nachází na povrchu měsíce Io, i když aktuální objev jde spíše na vrub arizonské Large Binocular Telescope Observatory (LBTO).

Io je čtvrtý největší měsíc Jupiteru a má mezi všemi ostatními největší hustotu, a to díky jádru ze sulfidu železa. Především je ale v porovnání s ostatními nejblíže u Jupiteru, takže je také nevíce namáhán jeho gravitací. Kůra měsíce se tak neustále ohýbá a namáhá, což tvoří teplo a v důsledku i zvýšenou vulkanickou aktivitu. Právě díky ní na povrchu měsíce nenalezneme téměř žádné krátery po srážkách s jinými tělesy, což ukazuje, jak rychle se povrch obnovuje.
Loki Patera na obrázku vpravo téměř uzavírá kruh


Na Io je také řada jezer, která pochopitelně nejsou tvořena vodou, ale lávou. Jedno takové se jmenuje Loki Patera a rozlohou je větší než jezero Ontario (19 tisíc km2) a astronomové si u něj stačili všimnout, že se každých 400 až 600 dní toto jezero z nějakého důvodu jeví jasnější. Nyní už je zřejmé, proč tomu tak je.
Výzkumníci se zaměřili na Loki Patera v březnu 2015, kdy Europa přešla přes jeho tvář a z velké části jej zakryla. Důležité přitom je, že Europa má na rozdíl od Io zmrzlý povrch, a tak v infračerveném spektru téměř nezáří, díky čemuž nerušila pozorování Io. Naměřené variace v teplotách zastíněného a opět viditelného Io pak umožnily dobře zmapovat teploty na povrchu, aby mohly být hledány důkazy o erupcích lávy u jezera, ale nalezeny byly nakonec oscilující vlny, které mají neustále brázdit jeho povrch.


Pozorování ukázalo, že na Io a jeho Loki Patera právě putovala vlna lávy pohlcující dříve vyvřelý materiál, a to rychlostí přibližně kilometr za den. Láva v tomto jezeru je tak neustále obnovována. Stará a chladnější klesá do hlubin, což tvoří vlny čerstvé a teplejší. Další zatmění Io měsícem Europa nastane v roce 2021, takže v té době jej budou astronomové znovu, aby si svá zjištění potvrdili.

Zdroj: Extremetech

reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek