www.svethardware.cz
>
>

Jaderná fúze to ještě není, ale v MIT vytvořili nový rekord

Jaderná fúze to ještě není, ale v MIT vytvořili nový rekord
, , aktualita
Výzkumníci z MIT měli letos jeden nepříjemný úkol, a sice zastavit provoz tokamaku Alcator C-Mod, který už je 23 let starý a peníze se na něj v posledních letech sháněly těžko. Zkusili jej tak naposledy zatížit daleko více než kdy jindy.
K oblíbeným
reklama
Americká vláda zastavila financování tokamaku Alcator C-Mod už v roce 2012 a pak musel být provozován už na náklady samotné univerzity MIT, což vycházelo až do září tohoto roku. Nyní už byl provoz tohoto 23 let starého zařízení zastaven, takže jeho obsluha neměla co ztratit, když jej vyzkoušela ještě jednou a naposledy. Rozhodla se tak tokamak nebývale zatížit, což jej mohlo poškodit, ale nestalo se tak. Výzkumníci díky poslednímu testu dosáhli rekordu v tlaku plazmy a zjistili nové důležité věci.

Nový rekord představuje nárůst asi o sedmdesát procent v porovnání s tím, co bylo dosaženo v dalších podobných zařízeních. V řeči čísel to znamená tlak 2,05 atmosféry při teplotě přes 35 milionů stupňů Celsia (cca dvojnásobek teploty uvnitř Slunce). Reaktorem probíhal proud 1,4 milionů ampérů při spotřebě 4 MW a probíhalo nějakých 300 milionů fúzních reakcí za sekundu v prostoru o velikosti jednoho krychlového metru. Poté se tokamak vypnul. Tým z MIT prezentoval tyto výsledky na pondělní Fusion Energy Conference v Kyótu, kde také uvedl, že C-Mod nebude nezbytně rozebrán. Univerzita jej pouze uloží, takže je možné, že ještě někdy bude pracovat.

Poslední pokus řešil největší překážku, kterou mají před sebou zařízení pro jadernou fúzi, čili vytvoření takové reakce, která bude energeticky pozitivní, čili bude vytvářet více energie než bude spotřebovávat. Nejde tak o nic jiného než o tvorbu energie překonáním Coulombovy bariéry, takže atomy se musí dostat tak blízko k sobě, aby se spojily, a to za výdeje notné dávky energie. Pokusy tak něco stojí, když jsou potřeba celé 4 megawatty.


Rekord tokamaku C-Mod nám tak asi nějakou dobu vydrží a překonat by jej měl asi až ITER, který je aktuálně ve výstavbě ve Francii a bude 800krát větší. Jenomže spuštěn by měl být až v roce 2027, pokud vše půjde dobře. Právě náklady na jeho výstavbu přiměly americkou vládu k tomu, aby zastavila financování tokamaku C-Mod.

Dle MIT News se na tento čtvrtek (19:00 našeho času) chystají zástupci týmu Alcator C-Mod, kteří na Redditu budou odpovídat na dotazy o provedeném pokusu a jaderné fúzi obecně v rámci známého sezení Ask Me Anything (zeptej se na cokoliv).

Zdroj: MIT News

reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek