Jaguar Land Rover vyvíjí bezkontaktní "dotykovou" obrazovku

Jaguar Land Rover vyvíjí bezkontaktní "dotykovou" obrazovku
, , aktualita
Automobilka Jaguar Land Rover vyvíjí nový způsob ovládání infotainmentu ve vozidlech. Nyní už nebude potřeba ani dotyku. Automobilka tím chce údajně vylepšit komfort ovládání a snížit přenos virů a bakterií.
K oblíbeným
reklama
Ne vše moderní je vždy dobré a např. u aut se poslední dobou výrazně rozmohly velké dotykové obrazovky, přes které se ovládá stále více a více věcí. Ty si však většinou vysluhují jen kritiku. V autě je ale přeci jen jistější ovládání pomocí tradičních mechanických ovladačů a některé automobilky se už dokonce i vrátily k tomuto způsobu ovládání (přestože displej jako takový zůstal). Jaguar Land Rover to ale vidí jinak a zašel ještě dál. Vyvíjí totiž speciální "dotykové" displeje, které vlastně ani dotykovými nejsou. Na tlačítka totiž stačí jen ukázat a není třeba se ani dotýkat obrazovky. Systém sám predikuje, čeho by se uživatel dotkl.
 
Jaguar Land Rover bezkontaktní dotyková obrazovka
 
Dle automobilky to bude důležitá technologie pro svět "po COVIDu", která pomůže omezit šíření virů a bakterií. No, moc mi není jasné, jak by tohle mohlo výrazněji pomoci. Mnoho virů se šíří vzduchem, takže je stejně jedno, kdo se čeho dotýká, když viry létají po celém autě (které je značně uzavřeným prostorem a lidé v něm sedící se zpravidla stýkají i mimo auto), a v případě sdílení aut se různí lidé (kteří si auto vypůjčili) dotýkají volantu, takže je opět docela jedno, zda se budou dotýkat ještě displeje. Smysl to má snad jen z pohledu nakaženého "nerodinného" spolujezdce matlajícího po displeji.
 
 
Tento systém, kdy stačí jen ukázat na tlačítko, má být dle automobilky vhodnější i pro ovládání na rozbitých cestách, kdy je těžké se trefit do správného tlačítka. Jaguar Land Rover tvrdí, že testu ukázaly o 50 % kratší a ve výsledku snazší interakci s displejem. Systém vyvíjí s University of Cambridge a je součástí vize Destination Zero pro vývoj environmentálně čistších a "zdravějších" vozů. Systém využívá umělou inteligenci, algoritmy pro sledování očí a pohledu, vyhodnocování gest i polohy, zároveň bere do úvahy i profil uživatele a vstupy z dalších senzorů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hubble odhalil záhadu pohasnutí Betelgeuse, jde o výron materiálu Hubble odhalil záhadu pohasnutí Betelgeuse, jde o výron materiálu
Betelgeuse je jako obrovská hvězda vzdálená 725 světelných let jeden z nejjasnějších objektů na naší obloze. Nedávno se začal chovat podivně a vzbudil debaty o tom, že se možná chystá explodovat v supernovu. Co ale odhalil Hubbleův dalekohled?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek
Intel by měl nyní už rychle postupovat při vývoji procesorových generací pro servery, neboť Ice Lake si chystá ještě na tento rok a Sapphire Rapids byly potvrzeny na příští rok, takže je bude od sebe dělit právě jen cca rok. A co nové paměti 3D NAND Flash?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala