www.svethardware.cz
>
>
>

Jak si vede Microsoft pod vedením Satyy Nadelly?

Jak si vede Microsoft pod vedením Satyy Nadelly?
, , aktualita
Web WinBeta specializovaný na vše kolem Microsoftu otiskl natolik zajímavý pohled na fungování Microsoftu se Satyou Nadellou v čele, že jsme se rozhodli vám ho zprostředkovat. A přidáváme i vlastní postřehy.
K oblíbeným
reklama
Počátkem roku 2014 převzal s požehnáním Billa Gatese otěže redmondského obra od Steva Ballmera Satya Nadella. Jeho nástup vzbudil obecně velké naděje, nicméně během uplynulých dvou a půl roku se objevila i řada kontroverzí. Nad současnou situací Microsoftu se nyní podrobně zamyslel Jack Wilkinson z webu WinBeta.

Nadella začal vést Microsoft s dnes již notoricky známou vizí: „Mobile-first, cloud-first.“ I Bill Gates to viděl podobně, jak dodává Wilkinson. Redmond v té době čelil několika výzvám ve všech mobilních segmentech – chtěl uspět v mobilních telefonech, tabletech i zařízeních 2v1. A udržet pozice v segmentu osobních počítačů – jak na desktopu, tak na noteboocích. No a samozřejmě pokračovat v úspěšných produktech pro podnikové uživatele.


One Windows Platform


Wilkinson hodnotí, jak si Microsoft vedl při naplňování nové vize. A shrnuje fakta, která já velmi stručně zrekapituluji: prodeje PC s Windows trvale klesají (stejně tak i příjmy z nich), redmondská zařízení 2v1 si nevedou špatně a prognózy jsou optimistické, tablety s Windows nejsou aspoň prozatím nic moc a smartphony jsou v lepším případě v hibernaci, pokud nejsou rovnou určené k definitivnímu odpisu (ostatně účetně už Microsoft nákup Nokie odepsal).

Já připomínám, že v segmentu mobilních telefonů se Microsoft hodně zaměřil na Android a iOS. Což je jistě dobře, na druhou stranu je zvláštní, že Microsoft často u mnoha produktů preferuje tyto dva systémy na úkor vlastních mobilních Windows. Řekl bych, že tady to Microsoft vzdal příliš brzy a příliš lehce. Měl určitě bojovat víc, protože Windows 10 Mobile a Lumie rozhodně nejsou po technické stránce špatným řešením. Uvidíme, jak to dopadne se Surface Phonem.

Pak je tu cloud, kde je ovšem podle Wilkinsona leaderem Amazon, nikoli Microsoft. Nicméně Redmond si nevede vůbec špatně, hodnotí Wilkinson. Protože předpokládám, že vás podnikový sektor (stejně jako mě) asi moc nezajímá, nebudeme ho tu příliš rozpitvávat. Jen připomenu, že z tohoto segmentu (či několika dílčích segmentů), má Microsoft poslední dobou stále vyšší a vyšší procento příjmů. Dojnou krávou zkrátka už dávno nejsou Windows.


Zařízení s Windows 10


Wilkinson ve svém konečném hodnocení dovozuje, že klíčovým zaměřením Microsoftu jsou dnes spíše podniky (enterprise), než běžní zákazníci. Takže podle něj Satya Nadella uspěl jen v polovině své a Gatesem posvěcené původní vize – cloud ano, mobilní segmenty ani zdaleka ne (kromě 2v1 – dodávám já). Podle mě toto skvěle ilustruje, jak běžní domácí uživatelé desítek a menší firmy dostávají aktualizace povinně a chtě nechtě v podstatě dělají testery podnikům, které mají podstatně víc na výběr (různé větve – branches – Windows).

Velkým problémem Microsoftu z poslední doby, myslím, může být nákup LinkedInu, protože Redmond se s vlastní sociální sítí snaží uspět na trhu, kterému naprosto mu dominuje Facebook. Ano, Facebook není sociální síť pro profesionály jako LinkedIn, ale co není, může být a Redmond by mohl mít velký problém (přesněji odpis podle mě hodně předražené investice). Microsoft by, řekl bych, měl místo toho hledat volnější segmenty a niky. Třeba se zařízeními řady Surface právě tímto způsobem trefil hřebík na hlavičku.

Celkově vzato nejspíš není Satya Nadella špatný CEO, ostatně žádný šéf nedělá jen dobrá rozhodnutí. Microsoft pod jeho asi udělal pár chyb, ale stále má spoustu žhavých želízek v ohni. A řekl bych, že na konečný verdikt nad ním budeme ještě muset pár let ještě počkat.

Zdroj: WinBeta
reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek