reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak vypadají texty a tabulky na různých zařízeních?

5.12.2005, Pavel Bureš, článek
Jak vypadají texty a tabulky na různých zařízeních?
Důležitým kritériem při výběru kapesního počítače je podpora kancelářských formátů. Zvlášť v dnešní době si stále větší množství uživatelů přeje mít při sobě důležité dokumenty a někteří využijí možnosti otevírat soubory, které přišly např. e-mailem. Když jsem v minulých dnech testoval HP iPAQ rx1950 s Windows Mobile 5, věnoval jsem chvíli i dodávaným kancelářským programům. Dnes si krátce, převážně obrazově, představíme rozdíly mezi kancelářskými balíky na Palm OS a WM.
Na iPAQu s Windows Mobile je situace kolem nakopírování souborů do PDA nejspíše nejjednodušší – paměť i karta se objeví v Průzkumníku (pokud používáte OS Windows) a přenos souboru zvládne i začátečník. Na umístění dokumentů nezáleží, nemusí být v žádné speciální složce na kartě či v paměti. Stačí si v PocketPC spustit File Explorer a otevřít si patřičnou složku. Pro daný soubor je jako výchozí prohlížeč nastaven Mobile Word, Excel či Powerpoint, takže stačí tapnout.

U Palmů (nezávisle na kanc. aplikaci, pracujeme s nativními soubory) je situace poněkud odlišná. Po kliknutí na Tento počítač obsah Palmu neuvidíte, je třeba využít instalační program Quick Install. Přenos tímto způsobem je zdlouhavý; netvrdím, že do PocketPC „naládujete“ MB dat za pár vteřin, ale běžný soubor (řádově desítky KB) se přenese za několik vteřin, kdežto u Palmu si počkáte několik desítek vteřin (cca 5x déle v případě Palm Tungstenu T3 a HP iPAQu rx1950). Soubor musí být umístěn na paměťové kartě, do paměti (které nové modely mají běžně několik desítek megabajtů) dokumenty nenakopírujete.

Otevírání ukázkových souborů (viz. níže) zabralo na iPAQu přibližně 3 vteřiny (5-6 když byl soubor na kartě), v Documents To Go 8 jsem musel vyčkat 15 vteřin, než se ukazatel stavu načtení dobelhal ke konci. Je zajímavé, že podtaktování Palmu z běžných 400 na 200 MHz přineslo prodloužení doby načítání o cca 2 vteřiny, takže je vidět, že výkon procesoru není v této chvíli hlavním faktorem. Jelikož DTG 8 mám nainstalované jen proto, abych kancelářské aplikace z nového systému Microsoftu nesrovnával se starou Palm OS kanceláří, sáhl jsem také k osvědčeným bundlovaným Documents To Go 6. Doba otevírání byla u starší verze stejná.

Pozn. Vzhledem k tomu, že DTG 8 se neshodly s se starší verzí v ROM, jsou uvedené screenshoty DOC souborů v pořízeny v DTG 6. Tabulky Documents To Go 8 bez potíží otevřel.

A nyní již k vlastním souborům. Fulltextovým vyhledávačem jsme vybral DOC, XLS a PPT soubor, dle mého se nejedná úplně o ty nejprimitivnější, např. v DOCu jsou použity tabulky. Snahou bylo, abychom nesrovnávali aplikace na základě souborů vytvořených autory recenzovaného softwaru.

Nyní již jen obrazně, další zařízení s Windows Mobile 5 budu mít k dispozici cca koncem týdne, byl bych rád, pokud byste v diskusi sdělili, co vás konkrétně na kancelářských aplikacích zajímá a můžete mi na e-mail p.bures@tt.cz poslat soubor, který byste si přáli porovnat.MobileSystems Docs


Documents To Go, "Enable Font Viewing" nezaškrtnuto


Documents To Go

MobileSystems Docs


Office 2003


Mobile WordMobile Word


Mobile WordMobile WordDTG

DTG - Na otevření souboru si počkáte.


DTG - Graf je možné zobrazit tapnutím na ikonu grafu. V testovacím souboru však aplikace nahlásí chybějící komponentu a graf nezobrazí, v jiném souboru s grafem je vše v pořádku.


Mobile ExcelGraf je zobrazen, barvy však neodpovídají PC předloze.Texty i tabulky prohlížené na Palmu Tungsten T3 vypadají lépe, neboť HP iPAQ rx1950 má mnohem menší rozlišení displeje. Mobile Excel (Word, atp.) je ale rychlejší a díky použitému systému se české diakritika zobrazí, aniž by bylo nutné nainstalovat lokalizaci a upravovat nastavení programu. Prezentace v landscape režimu jsou i na malém displeji PocketPC použitelné.
reklama