Jaké grafické čipy chystá VIA/S3 ?


Obr. 1 – Roadmap společnosti S3 Graphics
Obrázek výše nám dává obrázek o plánech společnosti VIA / S3 až do konce roku 2003. Jak je vidět, ještě v tomto čtvrtletí odhalí VIA rychlejší verzi čipu Savage XP taktovanou na 200MHz (400 MHz DDR paměť). Původní verze oznámená v červnu je taktována na 166 MHz / 183 MHz (jádro / paměť – 366MHz DDR) a vyráběna 0,15 mikronovým procesem s šesti vrstvami. Ona rychlejší verze nesoucí označení Prime bude vyráběna se sedmi vrstvami.
Na přelomu letošního roku a roku 2003 vypustí S3 Graphics grafické jádro Columbia s osmi pipeline , každou s jednou TMU jednotkou a s podporou DirectX9. Podle informací není design ještě kompletní a nechává nějaké místo pro případnou druhou TMU. Aby mohl čip odpovídat specifikacím DX9, bude pravděpodobně vyráběn 0,13 mikronovou technologií.
Všechna řešení společnosti jsou určena pro mobilní trh a obsahují dva výstupy na monitor.
V tomto čtvrtletí chystá společnost VIA vypustit integrovanou čipovou sadu P4N333 pro Pentium 4. Tento čipset bude jako první, který přichází s integrovaným grafickým jádrem Zoetrope a také s podporou AGP 8x a jak jste podle čísla v názvu mohli usoudit, s podporou pamětí typu DDR333 (PC2700). Dobrá informace je, že v základních deskách vybavených tímto čipsetem lze bez potíží použít mobilní procesor další generace, Intel Banias. Integrované řešení s jádrem Zoetrope pro ¨platformu AMD se zatím nechystá.
Na počátku roku 2003 připravuje VIA vypustit dva nové integrované čipsety pro AMD Hammer. Jedná se o AlphaChrome 333K s odděleným frame-bufferem (64-bitová sběrnice) ale bez podpory AGP. Avšak druhá čipová sada s názvem AlphaChrome 333K SMA je vybavena architekturou sdílené paměti a podporuje AGP 4x/8x.
Ke konci roku 2003 by měl být ještě odhalen integrovaný čipset s grafickým čipem Columbia, který bude ale vybaven pouze čtyřmi pipeline s jednou TMU na každé. Je možné, že bude podporovat kromě Pentia 4 také ClawHammer, a proto by mohl použít opět architekturu SMA (sídlená paměť).
VIA sice zaznamenává rázný příchod do oblasti grafiky, ale její řešení jsou určená především do low-endového segmentu trhu. Proto se její grafické čipy pro oddělené použití (tedy ne integrované do čipsetů) prosadí v oblastech, kde hraje hlavní roli cena, nikoli výkon (Čína, Indie, Jižní a Střední Amerika). V Evropě a Spojených státech bude pravděpodobně společnost prodělávat, protože výkonné grafické karty s čipy od ATI, nVidie (popř. Matroxu a 3DLabs) najdou výraznější uplatnění. Zajímavá je myšlenka integrace low-endových čipů do čipových sad určených pro high-endový Hammer, ale budiž :-)
Zdroj: Reactor Critical