www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jaké konfigurace jader může mít Intel Alder Lake?

Jaké konfigurace jader může mít Intel Alder Lake?
, , aktualita
Informace o hybridní architektuře procesorů Intel Alder Lake-S je poměrně mladá, ale už několikrát se objevily další údaje o tom, co dalšího má tato procesorová generace nabídnout. Nyní tu máme i údaje o dalších verzích s označením P a M. 
K oblíbeným
reklama
Čili vedle procesorů Alder Lake-S by se měly objevit i Alder Lake-P a také Alder Lake-M. V případě verzí S je to jasné, jde o běžnou desktopovou sérii. Série P by pak mohla (ale nemusela) navázat na procesory Atom Server využívající stejné označení a co se týče série M, její zaměření by šlo jen hádat. 
 
 
Samotné Alder Lake-S by měly být dostupné jednak ve dvou verzích s konfiguracemi 8+8+1, což znamená osm velkých i malých jader plus základní grafika GT1, jež se budou lišit svým TDP 125 W a 80 W. A pak tu máme ještě jednu 80W verzi se šesti velkými jádry, žádným malým a opět GT1. 
 
 
Sharkbay, leaker z PTT Forums, pak mluví i o dalších rodinách, a to jednak Alder Lake-P s konfiguracemi 2+8+2 a 6+8+2 a také Alder Lake-M opět s 2+8+2. V nich by tak podobně jako v případě Lakefield byla velká a výkonná jádra v menšině, zatímco malých "atomových" jader by tu bylo vždy osm a k tomu pak navíc i výkonnější grafika GT2. Právě kvůli ní není zrovna jisté, že by právě Alder Lake-P měly nastoupit za sérii Atomů P, které ostatně grafické jádro nemají vůbec. 
 
Server VideoCardz dále řeší, zda Alder Lake-S náhodou nebudou dvoučipové a vybavené 10nm CPU čipem a 14nm GPU čipem. Tato informace, či spíše spekulace přichází od Charlieho Demerjiana a zatím je třeba ji brát s velkou rezervou. Ostatně Rocket Lake-S by zase dle představ, které prezentoval Retired Engineer, mohly zase mít naopak 14nm CPU a 10nm GPU čip, což rozhodně nemusí odpovídat realitě. Nicméně stále častěji se mluví o tom, že příští procesory Intelu už nebudou monolity a to je pravděpodobné a v takovém případě skutečně Intel nebude nic nutit k tomu, aby pro všechny části výsledného procesoru využíval stejný a nejlepší dostupný výrobní proces. Ostatně pro AMD je takovýto přístup už rok stará realita.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář