Jaký přínos má AMD Smart Access Memory na desce s Intel Z490?

Jaký přínos má AMD Smart Access Memory na desce s Intel Z490?
, , aktualita
Asus už začal nabízet podporu funkce AMD Smart Access Memory i na moderních deskách pro Intel, a tak byla už jen otázka času, než se objeví první výsledky testů. Je tak funkce SAM na této platformě k něčemu?
K oblíbeným
reklama
AMD Smart Access Memory (SAM) byla původně určena jen pro procesory AMD Ryzen 5000, desky 500 Series s PCIe 4.0 a karty Radeon RX 6000. Dnes už téměř nic z toho v podstatě neplatí, neboť může jít i o procesory Intel a jejich desky a NVIDIA si plánuje podporu na vlastních GeForce Ampere. Nově tu ale máme právě test funkce SAM na desce Asus s čipsetem Z490 a procesorem Core i9-10900K a s kartou Radeon RX 6800 XT v referenční verzi. 
 
 
Test provedl japonský server ASCII a my můžeme jeho výsledky srovnávat třeba s tím, co naměřilo samo AMD, které pochopitelně využilo vlastní platformu. V řadě titulů lze tak očekávat alespoň 5procentní přilepšení a někde i více než 10procentní. To platí pro Forza Horizon 4 a právě Forzu využil i Asus, který se o SAM na svých deskách pro Intel nedávno zmínil. V jeho případě šlo dokonce o nárůst snímkovací frekvence o 13 procent.
 
 
I dle testů serveru ASCII má SAM na Intelu rozhodně smysl (test se ale liší v rámci rozlišení) a ukazuje se, že firmy AMD a NVIDIA opravdu až dosud zapomínaly využít funkci sběrnice PCIe, která představuje i výrazné výkonnostní přilepšení. Na druhou stranu, herní grafické karty se 16 GB paměti dosud rozhodně nebyly standard a je otázka, jak se bude tato funkce chovat třeba na RTX 3070 s 8 GB RAM. 
 
 
Co se týče jiných her, pak v Assassin’s Creed: Valhalla si díky SAM přilepšíme rovněž v 1080p z průměrných 120 na 137 FPS a velice zajímavý výsledek nastal v Red Dead Redemption 2:
 
 
V RDR2 jde sice v případě průměrných FPS "jen" o cca 9 snímků navíc, ale SAM zde opravdu výrazně navýšil a v podstatě ztrojnásobil minimální snímkovací frekvenci. 
 
Celkově se dá říci, že tato funkce nám ani na platformě Intel rozhodně nepřitíží a pokud je k dispozici, určitě se ji vyplatí zapnout. To se ale týká zatím jen nových Radeonů a my budeme nyní zvědaví, s čím přijde NVIDIA. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Na trh se dostává celkem 28 verzí mobilních GeForce RTX 3000 Na trh se dostává celkem 28 verzí mobilních GeForce RTX 3000
NVIDIA nedávno zaujala svou nabídkou grafických karet GeForce RTX 3000 pro notebooky a tím, že nechala už pouze na jejich výrobcích, aby zákazníky informovali o použité výkonnostní verzi. A nyní se ukazuje, že těchto verzí je skutečně hodně.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře