www.svethardware.cz
>
>
>
>

Japonci a Indové společně vyšlou soukromý rover na Měsíc

Japonci a Indové společně vyšlou soukromý rover na Měsíc
, , aktualita
Tým Hakuto vyvíjí rover, se kterým již vyhrál soutěž Google Lunar X Prize, ovšem jejich původní partner, díky němuž se mělo vozítko dostat na Měsíc, ze soutěže vypadl. Našel se ale jiný účastník, a to TeamIndus.
K oblíbeným
reklama
Japonci tak poskytnou samotný rover a TeamIndus zase zařídí jeho měkké přistání na povrchu měsíce, kde má rover v rámci Google Lunar X Prize ujet alespoň půl kilometru a také vyslat zpět video a jiná data. Dohoda mezi Hakuto a TeamIndus už byla podepsána před Vánocemi.

V rámci soutěže Google Lunar X Prize jde o přistání soukromě vyvinuté vesmírné lodi na Měsíci, kde pak rover musí splnit zadané úkoly, přičemž dohoda mezi Japonci a Indy přichází téměř na poslední chvíli. Týmy totiž mají čas pouze do konce roku na to, aby si sehnaly prostředky pro výpravu k Měsíci a nechaly si je potvrdit pořadatelem soutěže. Pak mají celý příští rok na to, aby misi uskutečnily.

TeamIndus už 1. prosince oznámil, že podepsal smlouvu s Indian Space Research Organisation ohledně využití rakety Polar Satellite Launch Vehicle, která má startovat na sklonku příštího roku. Čili TeamIndus zařídí samotný let a přistávací platformu a z ní pak vyjede japonský rover. Zástupci X Prize Foundation to vítají, neboť podnítit spolupráci v soukromém sektoru byl jeden z jejich cílů.

Hakuto předtím plánovali, že své vozítko dostanou na Měsíc díky týmu Astrobotic, což bylo stvrzeno dohodou z února 2015. Ovšem Astrobotic sami oznámili, že svou účast v soutěži ruší a budou se raději zabývat vývojem přistávacího modulu pro jistou komerční misi chystanou na rok 2019. Dle CEO Astrobotic Johna Thorntona za tím nejsou finanční důvody, ale prostě to, že vypuštění do konce roku 2017 by bylo pro ně příliš uspěchané a ohrozilo by rozvoj celé firmy. Ta přeci jen nevznikla výhradně za účelem zúčastnit se nějaké soutěže a jde především o komerční podnik. Rovněž Hakuto nevidí svůj smysl práce jen v soutěži. Mají dlouhodobý cíl, a sice vytvořit celou přepravní službu, která by byla schopna vozit těžené suroviny z Měsíce na Zemi. Na tom chtějí spolupracovat s japonskou vesmírnou agenturou JAXA.

Google Lunar X Prize také čítá řadu dalších týmů, které zůstávají v soutěži. Jsou to třeba SpaceIL nebo Moon Express, které mají zařízený let již z roku 2015 a pak je to také Synergy Moon nebo PT Scientists. Nejistý je osud chilského týmu Angelicvm, který plánoval stejně jako Hakuto využít přistávací modul od Astrobotic.

Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
"Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál "Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál
Bylo zřejmé, že je pouze otázka času, než se někomu povede vytvořit deepfake video, v němž bude počítačem vykreslený člověk k nerozeznání od originálu. Nové s "Tomem Cruisem" už je přesně takové a přináší naléhavé otázky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom? Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom?
Server Anandtech dokázal získat jeden z procesorů Core i7-11700K v jeho finální prodejní verzi, což není nic podivného vzhledem k tomu, že tyto procesory už byly v Německu v prodeji. Provést tak mohl už podrobný test.
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů