Japonsko chce autonomně řízené lodě do roku 2025
10.6.2017, Milan Šurkala, aktualita

Míra robotizace a zavádění umělé inteligence stoupá napříč odvětvími. Japonsko se např. snaží vyrobit autonomně řízené nákladní lodě, které by měly snížit riziko incidentů i šetřit palivo. Stát by se tak mělo do roku 2025.
Japonsko by chtělo zvýšit svůj podíl na zaoceánské přepravě z nynějších 20 % na zhruba 30 %. Dopomoci by mu k tomu měly autonomně řízené nákladní lodě. Do projektu se pustiili dopravci Mitsui O.S.K. Lines (MOL) a Nippon Yusen, kteří se také budou dělit o náklady na vývoj. Ty se odhadují na desítky miliard jenů (jednotky miliard Kč) a spolupracují např. se společnostmi vyrábějící lodě jako je Japan Marine United. Samonavigační systémy by v budoucnu mělo mít zhruba 250 lodí. Počítá se, že první takové lodě by měly brázdit vody světových moří do roku 2025.

Lodě by přes internetové připojení měly sbírat data o námořním provozu, počasí a dalších detailech, což by jim mělo pomoci hledat nejlepší a nejbezpečnější trasy. Výsledkem by mělo být méně nehod (hovoří se o polovině z dnešních 2000) a ušetření paliva. Mimo jiné se mluví také i o systémech předpovídajících poruchy. Japonci ale nejsou jediní, kdo něco takového chystá. Už v minulém roce Rolls Royce prohlásil, že chystá lodě bez posádky, přičemž kolem roku 2020 by mělo jít o dálkově ovládané lodě.
Zdroj: nikkei.com