www.svethardware.cz
>
>
>

Japonský experiment se sběrem kosmického odpadu skončil nezdarem

Japonský experiment se sběrem kosmického odpadu skončil nezdarem
, , aktualita
Vesmírná agentura JAXA plánovala provedení experimentu se systémem, který měl za úkol zmenšit skládku odpadu na oběžné dráze Země. Kvůli technické závadě v kosmické lodi se test bohužel nepodařilo provést.
K oblíbeným
reklama
Kosmický odpad okolo naší Země představuje velký problém. Spousty úlomků a starých a nefunkčních družic, které do vesmíru lidstvo vypustilo, krouží především kolem Země. Kosmické smetí může být hrozbou pro nové vypuštěné vesmírné lodě či družice, a proto se lidé snaží vymyslet nejlepší způsob, jak tento nepořádek odstranit.

O odstranění kosmického odpadu se snaží i Japonská vesmírná agentura (JAXA). Ta 27. ledna tohoto roku vyslala na Mezinárodní vesmírnou stanici kosmickou loď s názvem Kounotori 6. Tato loď měla za úkol při cestě zpátky otestovat novou metodu na odtahování odpadu z oběžné dráhy Země. Zachytávání odpadu mělo probíhat pomocí speciálního lana, to se však nepodařilo roztáhnout, a kosmická loď tak shořela v atmosféře bez splnění experimentu.

Vědci v současné době pracují na řadě řešení problému kosmického odpadu. Vyvíjejí nejrůznější sítě, plachty či robotické paže, které mají za úkol zachytit jednotlivé trosky či nefunkční družice a stáhnout je do zemské atmosféry, kde shoří a rozpadnou se. Bylo předneseno již mnoho návrhů, žádný z nich ale zatím nebyl uveden do praxe. Evropská kosmická agentura hodlá zahájit svůj program na odstranění odpadu z oběžné dráhy v roce 2023, Japonci se o to snaží už nyní.


Japonská kosmická loď byla k odklízení odpadu vybavená speciálním kovovým lanem, které měřilo 700 metrů. Lano se mělo roztáhnout a po celé jeho délce měl protékat elektrický proud. Proud pak měl interagovat s magnetickým polem Země, lano by pak zachytilo kusy vesmírného odpadu a odtáhlo by je z oběžné dráhy, načež by kosmické smetí i s lodí shořelo v atmosféře.

Vědcům se bohužel kvůli technické závadě na kosmickém plavidle nepodařilo lano roztáhnout. Snažili se o nápravu celý týden, ta se ale nepovedla, a tak Kounotori 6 shořela v atmosféře bez splnění své primární mise. Mluvčí Japonské vesmírné agentury prohlásil, že závada nebyla v samotném laně, ale kabel se nepodařilo rozvinout z jiných důvodů. JAXA nyní provádí podrobnou analýzu problému. Ve vesmíru může i sebemenší problém snadno celou operaci znemožnit, protože na dálku není lehké závady opravit.

Zastánci odtahování kosmického smetí pomocí lana vidí budoucnost tak, že i nové umělé družice by mohly být rovnou vypouštěny spolu s lanem, které se aktivuje na konci funkčního období satelitu. Japonští vědci toto selhání experimentu vnímají jen jako překážku, kterou je nutné překonat, a budou se snažit zrealizovat test znovu. JAXA nedávno bohužel neuspěla i při pokusu vynést miniraketou na orbitu náklad.

Zdroje: engadget.com, newscientist.com

reklama
Nejnovější články
G.Skill uvádí zlaté RAM: až DDR4-5333 pro čtyři kanály G.Skill uvádí zlaté RAM: až DDR4-5333 pro čtyři kanály
Společnost G.Skill se přihlásila s dalšími novými paměťmi DDR4, které jsou určeny pro ty nejnáročnější zákazníky. Jedná se o G.Skill Trident Z Royal Elite, která navazuje na nedávno představené novinky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Imperva: za úspěchem scalperů stojí především Grinchboti Imperva: za úspěchem scalperů stojí především Grinchboti
Internetoví scalpeři se stali široce známým fenoménem zvláště ve spojení s nástupem grafických karet NVIDIA Ampere a také nových konzolí firem Microsoft a Sony. Využívali přitom především velice příhodně nazvané Grinchboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD vnadí na Threadripper se Zen 3, ukazuje výkon EPYC Milan v Cinebench AMD vnadí na Threadripper se Zen 3, ukazuje výkon EPYC Milan v Cinebench
Společnost AMD by měla letos vyslat na trh další generaci procesorů Threadripper vybavenou jádry Zen 3. Ta by ostatně měla dovršit nabídku procesorů se Zen 3 jako vůbec poslední. Jaký výkon ale můžeme očekávat? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA nevzdává boj o protitěžební ochranu na RTX 3060, přináší GA106-302 NVIDIA nevzdává boj o protitěžební ochranu na RTX 3060, přináší GA106-302
NVIDIA má dle serveru Igorslab.de skutečný zájem na tom, aby se na kartách GeForce RTX 3060 nedalo rozumným způsobem těžit Ethereum. Dle informací od jednoho tchaj-wanského výrobce grafických karet tak přichází GA106-302. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV
Sony do první velké aktualizace PlayStationu 5 zahrnulo také opravu chyby, kvůli které nefungovalo hraní ve 4K s HDR a 120 Hz na televizích od Samsungu. Konzole se také konečně naučila automaticky přepínat mezi SDR a HDR podle herního titulu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik