Japonský experiment se sběrem kosmického odpadu skončil nezdarem

O odstranění kosmického odpadu se snaží i Japonská vesmírná agentura (JAXA). Ta 27. ledna tohoto roku vyslala na Mezinárodní vesmírnou stanici kosmickou loď s názvem Kounotori 6. Tato loď měla za úkol při cestě zpátky otestovat novou metodu na odtahování odpadu z oběžné dráhy Země. Zachytávání odpadu mělo probíhat pomocí speciálního lana, to se však nepodařilo roztáhnout, a kosmická loď tak shořela v atmosféře bez splnění experimentu.
Vědci v současné době pracují na řadě řešení problému kosmického odpadu. Vyvíjejí nejrůznější sítě, plachty či robotické paže, které mají za úkol zachytit jednotlivé trosky či nefunkční družice a stáhnout je do zemské atmosféry, kde shoří a rozpadnou se. Bylo předneseno již mnoho návrhů, žádný z nich ale zatím nebyl uveden do praxe. Evropská kosmická agentura hodlá zahájit svůj program na odstranění odpadu z oběžné dráhy v roce 2023, Japonci se o to snaží už nyní.
Japonská kosmická loď byla k odklízení odpadu vybavená speciálním kovovým lanem, které měřilo 700 metrů. Lano se mělo roztáhnout a po celé jeho délce měl protékat elektrický proud. Proud pak měl interagovat s magnetickým polem Země, lano by pak zachytilo kusy vesmírného odpadu a odtáhlo by je z oběžné dráhy, načež by kosmické smetí i s lodí shořelo v atmosféře.
Vědcům se bohužel kvůli technické závadě na kosmickém plavidle nepodařilo lano roztáhnout. Snažili se o nápravu celý týden, ta se ale nepovedla, a tak Kounotori 6 shořela v atmosféře bez splnění své primární mise. Mluvčí Japonské vesmírné agentury prohlásil, že závada nebyla v samotném laně, ale kabel se nepodařilo rozvinout z jiných důvodů. JAXA nyní provádí podrobnou analýzu problému. Ve vesmíru může i sebemenší problém snadno celou operaci znemožnit, protože na dálku není lehké závady opravit.
Zastánci odtahování kosmického smetí pomocí lana vidí budoucnost tak, že i nové umělé družice by mohly být rovnou vypouštěny spolu s lanem, které se aktivuje na konci funkčního období satelitu. Japonští vědci toto selhání experimentu vnímají jen jako překážku, kterou je nutné překonat, a budou se snažit zrealizovat test znovu. JAXA nedávno bohužel neuspěla i při pokusu vynést miniraketou na orbitu náklad.
Zdroje: engadget.com, newscientist.com