Japonský volejbalový tým trénuje s robotem

Japonský volejbalový tým trénuje s robotem
, , aktualita
Robotika může pomáhat sportovcům zlepšovat dovednosti. V Japonsku má ženský volejbalový tým poněkud netradičního trenéra. S cvičením ve hře jim totiž pomáhá speciální robot, který zajišťuje obranné manévry.
K oblíbeným
reklama
Roboti mohou pomáhat v oblastech medicíny či být užiteční při nejrůznějších záchranných akcích. Robotické přístroje vědci vyvíjejí i s myšlenkou prozkoumávání jiných planet a těles ve vesmíru, toho chce docílit NASA se svou sadou robotů na objevování ledových měsíců, o kterých jsme se již zmínili dříve. Robotičtí pomocníci ale nachází své uplatnění i ve sportu, kde mohou sloužit jako obtížně porazitelní spoluhráči, kteří téměř nechybují. Takového robota může sportovní tým využít k efektivnímu tréninku, protože se například zvládne pohybovat pohotověji než člověk.

Svého tréninkové robota má tým volejbalistek z Japonska. Na první pohled vypadá poněkud bizarně, protože svým vzhledem sice trochu připomíná člověka, ale jen svou horní částí s umělými horními končetinami. Právě ty jsou pro robota důležité, protože mohou účinně blokovat střely, které přes síť posílá japonský tým. Tři páry rukou jsou připevněny k mobilnímu trupu, který se pohybuje po dráze, aby tři umělí hráči mohli vytvořit různé obranné formace, na kterých se dá trénovat.


Jednotliví roboti se zároveň pohybují i nahoru a dolů, takže mohou odrážet různě vysoké střely. Aby se robotické ruce dokázaly vyrovnat rychlosti letícího balónu, musí být schopné se pohybovat dostatečně rychle. Robotické ruce se dokážou pohybovat až rychlostí 3,7 metru za sekundu, což by mělo předčit lidského hráče. Japonský tým alespoň bude zvyklý na pohotové reakce.

Doposud byl tento tréninkový robot použit při výcviku šesti hráček ženského japonského volejbalového týmu v několika trénincích v průběhu osmi dní. Tréninkový robot má ale svou velkou nevýhodu - zatím se zvládne pohybovat jen v předem určených směrech. Vědci hodlají zařízení vybavit pohybovými čidly, aby roboti mohli reagovat realisticky.

Podobní tréninkoví roboti nemusí zůstat jen u volejbalu, ale mohou se přesunout k dalším sportům, jako je basketbal či různá bojová umění. U volejbalového týmu se stroj setkal s kladnou odezvou, jaký vliv má skutečně na výkonnost hráčů, se teprve ukáže.

Zdroje: engadget.com, newscientist.com

reklama
Nejnovější články
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena
Studio Obsidian Entertainment, které už nějaký ten pátek patří Microsoftu, je aktuálně v kurzu jako to, které stojí za úspěchem hry The Outer Worlds. Nyní ale chceme probrat sérii Pillars of Eternity. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře