www.svethardware.cz
>
>
>

JAXA zveřejnila fotografie vzorků z asteroidu Ryugu

JAXA zveřejnila fotografie vzorků z asteroidu Ryugu
, , aktualita
JAXA zveřejnila fotografie vzorků horniny, které získala při misi se sondou Hayabusa-2. Návratová kapsle s cenným materiálem přistála nedávno na Zemi a vědci se nyní mohou pustit do zkoumání úlomků z asteroidu.
K oblíbeným
reklama
Japonská sonda Hayabusa-2 na začátku prosince tohoto roku v pořádku doručila zpět na Zemi cenný materiál z asteroidu. Speciální kapsle se vzorky přistála v oblasti jižní Austrálie více než rok poté, co sonda kousky hornin nabrala na asteroidu nazvaném Ryugu. 
 
Nedlouho po přistání zveřejnila japonská kosmická agentura vzorky získané během prvního sběru na Ryugu v únoru 2019, které pocházely z komory "A". Návratová kapsle ale obsahovala i komoru "B" a "C". Právě tyto zásobníky výzkumníci z JAXA před Vánoci otevřeli a nyní agentura zveřejnila fotografie, které ukazují obsah komory "C", protože část "B" nebyla využita pro sběr a byla tedy prázdná. 
 
 
Vzorky v zásobníku "C" byly pořízeny během druhého sběru sondy Hayabusa-2 v červenci roku 2019. Před touto akcí sonda vytvořila na povrchu asteroidu pomocí výbušniny kráter, aby byla schopná získat horniny pod povrchem. Vědci doufají, že tyto podpovrchové vzorky nabídnou více zajímavých informací, které by mohly vést k odhalení nových poznatků o formování sluneční soustavy, protože nebyly vystaveny vnějšímu nehostinnému prostředí vesmíru. 
 
Podle japonské kosmické agentury byl největší vzorek v komoře "C" asi jeden centimetr dlouhý. Je možné si všimnout, že na zveřejněné fotografii je jeden kousek obsahu kapsle  označen nápisem, který v překladu znamená umělý objekt. JAXA ještě neprohlásila, odkud tento předmět pochází, ale domnívá se, že by to mohl být kus hliníku, jenž se při použití výbušniny odlomil ze zařízení na odběr vzorků. 
 
Zdroj: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek16 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek