www.svethardware.cz
>
>
>
>

JEDEC slibuje standard pamětí DDR5 už na rok 2018

JEDEC slibuje standard pamětí DDR5 už na rok 2018
, , aktualita
JEDEC Solid State Technology Association je organizace odpovědná za vývoj paměťových standardů. Ta přitom říká, že práce na DDR5 pokračují velice dobře, a tak mohou hotové specifikace těchto pamětí s podstatně vyšším výkonem dorazit už příští rok.
K oblíbeným
reklama
Operační paměti jsou jeden z hlavních důvodů toho, proč se výkon integrovaných grafických čipů moc neposunul dopředu. Když byla představena první APU firmy AMD, šlo o nadějnou řadu, od níž jsme mohli očekávat stále zajímavější výkony a možná by to tak dopadlo, nebýt krachu firmy Elpida, jež měla přinést na trh paměti GDDR5M. Namísto toho se APU musela spokojit s DDR3 a až nyní jsou k dispozici DDR4, ale zatím stále na 28nm APU. Čekat tak můžeme na to, co předvedou chystané čipy založené na architekturách Zen a Vega, ovšem velkým příslibem do budoucna by měly být právě paměti DDR5. Proč?

Jednoduše proto, že slibují velice slušný výkon i oproti dnešním modulům DDR4. To je ovšem relativní, neboť tyto paměti jsou k dispozici od základního taktu 2133 MHz až po dvojnásobných 4266 MHz, ale takové paměti pochopitelně nejsou na trhu moc rozšířeny a především nejsou nijak levné. JEDEC samotný definuje jako standard paměti DDR4 s taktem až 2400 MHz s CAS mezi 15 a 18 a rychlejší DDR4 už spadají do kolonky "přetaktování". Pokud tak tato asociace říká, že DDR5 budou dvakrát rychlejší než DDR4, znamená to takt alespoň 4266 MHz (samozřejmě DDR, takže fyzický 2133 MHz). Z dnešního maxima pamětí DDR4 by se tak měl stát základ pamětí DDR5, které už dle JEDEC nejsou tak daleko, respektive alespoň jejich standard.

Znamená to tak i dvojnásobnou propustnost pamětí pro integrovaná GPU, která by díky tomu mohla dosáhnout na mnohem vyšší celkový výkon a opět se stát zajímavou volbou pro hraní her. Vedle toho je z obrázku zřejmé, že podstatně více než výkon má stejně jako dříve vzrůst i kapacita, a to rovnou na čtyřnásobek. To bude zajímavé ale především v oblasti serverů či pracovních stanic, neboť který běžný uživatel dnes využívá v tomto ohledu maximum, co mu nabízí paměti DDR4?

JEDEC už nabídne první preview pamětí DDR5 SDRAM letos v červnu na Server Forum a příští rok jej chce dokončit. To ale samozřejmě neznamená, že si od příštího roku budeme moci koupit novou desku a paměti. Tady bude spíše záležet na tom, kdy AMD a Intel usoudí, že nastal čas zařadit DDR5 do svých platforem. Můžeme očekávat, že přednost jako obvykle dostanou ty vysoce výkonné, jako je Intel HEDT. Rozhodně tak není nutné posílat DDR4 do důchodu a kvůli DDR5 pozdržovat plánovaný upgrade.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Ohrožuje nás Hyper-threading a měli bychom ho vypnout? Ohrožuje nás Hyper-threading a měli bychom ho vypnout?
Na první otázku z titulku lze říci, že ano, ohrožuje. Jenomže je třeba se také ptát na to, zda je to ohrožení reálné a kdo by se ho měl obávat. K tomu neexistuje jednoznačná odpověď, ale pojďme si to trošku rozebrat a podívat se na reakce firem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ZOTAC nabídnes minipočítač ZBOX s Xeonem a grafikou Quadro ZOTAC nabídnes minipočítač ZBOX s Xeonem a grafikou Quadro
V malém provedení se na trh chystají počítače ZBOX QX Series, které jsou vybaveny hardwarem pro pracovní stanice. Ten bude založen na procesorech Intel Xeon a grafických kartách NVIDIA Quadro s až 16 GB paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
Google potvrdil, že bude muset odstřihnout budoucí telefony Huawei od většiny svých služeb. Na stávajících telefonech ovšem bude Play Store fungovat i nadále. Své kroky potvrdil také Qualcomm a Intel. Doplněno.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
HP koupil superpočítačového specialistu Cray HP koupil superpočítačového specialistu Cray
Společnost Hewlett-Packard ukořistila firmu, jejíž jméno je synonymem pro superpočítače. Však na platformách Cray vznikají ty nejvýkonnější systémy dneška a chystají se také vůbec první, které otevřou éru exaFLOPS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Karma funguje, hackerské fórum bylo také hacknuto Karma funguje, hackerské fórum bylo také hacknuto
Téměř 113 tisíc hackerů není nadšeno z událostí posledních dnů. Jejich účty na fóru Ogusers.com totiž bylo hacknuty a nyní se sami stali terči těch samých útoků, které zkouší na mnoho jiných obětí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala