www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

JEDEC vydal finální specifikace pamětí DDR5

JEDEC vydal finální specifikace pamětí DDR5
, , aktualita
Výrobci pamětí RAM na letošek (trošku předčasně) slíbili počátek éry DDR5, kterou sice nejdříve ochutnají spíše servery, ale později dorazí také do světa běžných PC, a to snad přinejhorším v roce 2022. Nyní tu už máme alespoň hotové specifikace..
K oblíbeným
reklama
Asociace JEDEC ohlásila finální verze specifikací pamětí DDR5 SDRAM, čili tu už konečně opravdu máme nový standard a může odstartovat nová éra následující po DDR4 a slibující podstatný nárůst paměťové propustnosti. Ta ostatně v případě operačních pamětí neroste tak rychle, jak by mohla a měla v souvislosti s výkonem jiného hardwaru, jako jsou třeba procesory nebo grafické karty. 
 
 
DDR5 tak slibují především nárůst propustnosti, a to alespoň na 6,4 Gb/s, což je tak dvojnásobek dnes víceméně standardních DDR4-3200. Ovšem první moduly s paměťmi DDR5 přijdou se spíše nižšími takty, a to konkrétně s efektivními 4,8 Gb/s. Až někdy později to bude 6,4 Gb/s a pravděpodobně i výrazně víc. 
 
 
Dále jde i o navýšení kapacit nových pamětí a výsledných paměťových modulů, a to rovněž na dvojnásobek. Maximální kapacita jednotlivých paměťových čipů bude 64 Gb, díky čemuž se budou moci objevit DIMM moduly s výslednými 2 TB. To pochopitelně nebude nic pro běžná PC, jako spíše pro servery. A díky standardnímu napájení pomocí 1,1 V se DDR5 (DDR4 mají standardně 1,2 V) trošku umírní i ve spotřebě, což opět ocení spíše provozovatelé serverů, než běžní uživatelé, kteří spotřebu svých paměťových modulů v podstatě neřeší a řešit nemusí. 
 
 
Tím to ale nekončí, paměti DDR5 jsou navrženy tak, aby v rámci jednoho modulu DIMM pracovaly ve dvoukanálovém režimu se využitím 32bitových datových kanálů (40bit s ECC). Burst length se zvýšila z 8 na 16, což rovněž napomůže výkonu a máme tu také funkci Same Bank Refresh, která umožní provádět další operace v době, kdy se obnovují data. To DDR4 neumí. Počet pinů (288) přitom zůstane stejný jako v případě DDR4 DIMM, ale kdyby ne, mohlo by nám to být v podstatě jedno, protože o kompatibilitě mezi DDR4 a DDR5 nelze uvažovat. 
 
Dle JEDEC máme očekávat první hotové produkty založené na DDR5 do 12 až 18 měsíců, takže můžeme vyhlížet druhou polovinu příštího roku. AMD i Intel budou DDR5 samozřejmě také podporovat, přičemž v případě Intelu a desktopů by to měla být generace Alder Lake-S a právě tu očekáváme někdy v roce 2022. Na to alespoň ukazuje ten prostý fakt, že tu máme čerstvé Comet Lake-S, po nich budou následovat Rocket Lake-S a pak až Alder Lake-S. 
 
Podobné by to dle starších zpráv mělo být i v případě firmy AMD.
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů