Jeden DDR4 kanál vs. dva v herních testech: co lze získat a ztratit?

Jeden DDR4 kanál vs. dva v herních testech: co lze získat a ztratit?
, , aktualita
Dnes už ani neuvažujeme o tom, že by se paměti mohly provozovat na PC sestavách jen v jednokanálovém zapojení, ale právě proto se můžeme podívat na test, který ukáže, co lze tímto způsobem ztratit. 
K oblíbeným
reklama
Test serveru Hardware Times se tak týká rozdílu v herním výkonu mezi jednokanálovým a dvoukanálovým zapojením pamětí, a to při různých taktech od standardních 2400 MHz po 3600 MHz. 
 
My samozřejmě víme, že výkon her ovlivňuje právě i samotné nastavení pamětí, čili jejich taktů a časování, což jsme si vyzkoušeli v testech. Ovšem existují hry, které z rychlejších pamětí nedovedou moc těžit a jiné se zase odmění citelně vyšší snímkovací frekvencí. Lze předpokládat, že podobné to bude i v testech jednokanálového a dvoukanálového zapojení, neboť i zde jde v důsledku o propustnost. 
 
 
Takže pokud se přihodí, že budeme muset třeba nějaký čas vydržet jen s jedním 16GB modulem, který ostatně na dnešní dobu svou kapacitou stále stačí, jaký pokles výkonu můžeme očekávat? 
 
Testy byly provedeny na sestavě s procesorem Ryzen 7 3700X a RTX 2080 Super s využitím her Assassins’ Creed Origins, Ashes Escalation, The Division 2 a Metro Exodus (1080p, vysoká kvalita), přičemž všechny tyto hry dokáží ocenit rychlé paměti a to pak zvlášť platí o prvních dvou jmenovaných. 
 
 
Za všechny si zde uvedeme výsledky z titulu Assassins’ Creed Origins, který si na jednom 2400MHz modulu sice zahrajeme, ale nebude to ten nejlepší zážitek, a to zvláště kvůli občasným propadům až k 20 FPS. Rychlejší 3600MHz paměť v jednom kanálu už je na tom mnohem lépe, ale ani ta se nevyrovná 2400MHz paměti na dvou kanálech, což platí i pro Ashes Escalation. Ovšem v Metro Exodus je 3600MHz v jednom kanálu kupodivu na stejné úrovni jako 3600 MHz na dvou kanálech a o moc horší to není ani v The Division 2. 
 
Tak či tak ale platí, že jeden kanál je na stejném nastavení taktů a časování vždy horší než dva, jen je občas možné pomocí vyšších taktů jednokanálové paměti dohnat pomalejší paměti na dvou kanálech.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple AirTag zjistí, zda vás někdo sleduje. Funguje i s Androidem Apple AirTag zjistí, zda vás někdo sleduje. Funguje i s Androidem
Apple před pár dny představil nové přívěšky AirTag, které slouží k vyhledávání věcí. Vedle toho ale mají i několik zajímavých funkcí. Je zde ochrana proti zneužití v případě nálezu i detekce nechtěného sledování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Stavbu 7nm továrny Intelu v Irsku ohrozil koronavirus, zpoždění zatím nenastalo Stavbu 7nm továrny Intelu v Irsku ohrozil koronavirus, zpoždění zatím nenastalo
Intel aktuálně v irském Leixlip pilně buduje zbrusu novou továrnu, v níž se budou vyrábět čipy chystanou 7nm technologií s EUV. Nyní se ovšem dle irské RTE mezi pracovníky na stavbě objevila nákaza COVID-19, ovšem stavba stále běží. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ampere GA102-225 vyfocen, prototyp otestován v těžbě Etherea Ampere GA102-225 vyfocen, prototyp otestován v těžbě Etherea
Server VideoCardz přinesl fotografii zbrusu nového GPU NVIDIA GA102-225, které se stane základem nové karty GeForce RTX 3080 Ti. Inženýrská verze této karty také byla už otestována v těžbě Etherea. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Autopilota Tesly je velmi jednoduché "oblbnout", aby jel bez řidiče Autopilota Tesly je velmi jednoduché "oblbnout", aby jel bez řidiče
Před pár dny se stala vážná nehoda vozu Tesla, která si vyžádala dva lidské životy. Vše napovídá tomu, že vůz asi nikdo neřídil. V Consumer Reports tedy vyzkoušeli, jak těžké je rozjet Autopilota bez řidiče. A je to překvapivě snadné.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ITS tiskárny Canon Pixma G540 a G640 přináší 6inkoustový tisk ITS tiskárny Canon Pixma G540 a G640 přináší 6inkoustový tisk
Canon představil ITS tiskárnu Pixma G540 a multifunkci G640, které se mohou pochlubit systémem 6 inkoustů. Přibyla červená a šedá barva. Tyto barvy mají zajistit kvalitnější tisk fotografií s lepšími odstíny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře