Jeden DDR4 kanál vs. dva v herních testech: co lze získat a ztratit?

Jeden DDR4 kanál vs. dva v herních testech: co lze získat a ztratit?
, , aktualita
Dnes už ani neuvažujeme o tom, že by se paměti mohly provozovat na PC sestavách jen v jednokanálovém zapojení, ale právě proto se můžeme podívat na test, který ukáže, co lze tímto způsobem ztratit. 
K oblíbeným
reklama
Test serveru Hardware Times se tak týká rozdílu v herním výkonu mezi jednokanálovým a dvoukanálovým zapojením pamětí, a to při různých taktech od standardních 2400 MHz po 3600 MHz. 
 
My samozřejmě víme, že výkon her ovlivňuje právě i samotné nastavení pamětí, čili jejich taktů a časování, což jsme si vyzkoušeli v testech. Ovšem existují hry, které z rychlejších pamětí nedovedou moc těžit a jiné se zase odmění citelně vyšší snímkovací frekvencí. Lze předpokládat, že podobné to bude i v testech jednokanálového a dvoukanálového zapojení, neboť i zde jde v důsledku o propustnost. 
 
 
Takže pokud se přihodí, že budeme muset třeba nějaký čas vydržet jen s jedním 16GB modulem, který ostatně na dnešní dobu svou kapacitou stále stačí, jaký pokles výkonu můžeme očekávat? 
 
Testy byly provedeny na sestavě s procesorem Ryzen 7 3700X a RTX 2080 Super s využitím her Assassins’ Creed Origins, Ashes Escalation, The Division 2 a Metro Exodus (1080p, vysoká kvalita), přičemž všechny tyto hry dokáží ocenit rychlé paměti a to pak zvlášť platí o prvních dvou jmenovaných. 
 
 
Za všechny si zde uvedeme výsledky z titulu Assassins’ Creed Origins, který si na jednom 2400MHz modulu sice zahrajeme, ale nebude to ten nejlepší zážitek, a to zvláště kvůli občasným propadům až k 20 FPS. Rychlejší 3600MHz paměť v jednom kanálu už je na tom mnohem lépe, ale ani ta se nevyrovná 2400MHz paměti na dvou kanálech, což platí i pro Ashes Escalation. Ovšem v Metro Exodus je 3600MHz v jednom kanálu kupodivu na stejné úrovni jako 3600 MHz na dvou kanálech a o moc horší to není ani v The Division 2. 
 
Tak či tak ale platí, že jeden kanál je na stejném nastavení taktů a časování vždy horší než dva, jen je občas možné pomocí vyšších taktů jednokanálové paměti dohnat pomalejší paměti na dvou kanálech.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek