www.svethardware.cz
>
>

Jednoduché sesíťování domácích PC

Jednoduché sesíťování domácích PC
, , článek
Máte broadbandové připojení k Internetu a dva počítače a chtěli byste toto připojení sdílet? A přitom byste chtěli sdílet soubory? Také jsem měl takový problém. Vyřešit ho nebylo kupodivu až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jak na to, to napoví následující jednoduchý návod. Vše krok za krokem na příkladech z operačního systému Windows XP.
Kapitoly článku:
  1. Jednoduché sesíťování domácích PC
  2. Konfigurace spojení
  3. Sdílení souborů
  4. Doladění
reklama
Již na začátku bych rád řekl, že nejsem odborník na sítě - na tuto problematiku tu máme sesterský magazín Svět sítí. Návod, který zde uvedu, je řešení, které se osvědčilo mně a několika známým. Jedná se spíše než o detailní rozebrání problematiky o jednoduchý postup, jak na to. Zabývat se budu jednak tím, jak sdílet připojení k Internetu, tak také tím, jak mezi počítači sdílet soubory.

Fáze č. 1 - vytvořte připojení k Internetu

Pro sdílení připojení je nutné takové připojení mít nainstalované. Způsob realizace připojení se liší s různými technologiemi a různými operačními systémy. Tento krok proveďte podle toho, jak řekl poskytovatel připojení. Výsledkem by mělo být toto v Start - Nastavení - Síťová připojení:
Osobně využívám služeb UPC chello (dříve Mistral), kde pod Windows XP stačí pouze nainstalovat operační systém a připojení je již funkční. U připojení k Internetu je vhodné provést několik úprav - klikněte pravým tlačítkem a zvolte Vlastnosti:
Objeví se okno s typy nainstalovaných služeb (uprostřed).
Zde zajistěte, aby byl dostupný protokol TCP/IP, případně také TCP/IP verze 6 (ten dostanete až jednou z aktualizací systému, standardně není ani ve Windows XP Service Pack 1). Dále vypněte položky Klient sítě Microsoft a Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft. Plánovač paketů můžete nechat zapnutý, podmínkou to však není. Takto dostanete funkční připojení, které neumožňuje sdílet adresáře, tiskárny ani logování uživatelů k počítači zvenčí (to je v případě Internetu žádoucí stav).

S funkčním připojením byste měli také zvážit bezpečnost. V poslední době se potuluje mnoho virů, které napadají otevřené porty připojení. Instalace firewallu a zablokování většiny portů je téměř nevyhnutelné. K tomuto účelu se mi osvědčil ZoneAlarm, je to snadno konfigurovatelný a spolehlivý firewall. Použít však můžete kterýkoliv jiný. Firewall je dnes nutností nejen u pevného připojení, ale i u vytáčeného. Zároveň byste také měli nainstalovat veškeré dostupné záplaty.

Fáze č. 2 - instalace sítě

Do obou počítačů nainstalujte síťové karty, které budou sloužit k vzájemnému propojení počítačů.


Počítač s připojením k InternetuPočítač klient

K síťovkám nainstalujte nejlepší ovladače (tj. většinou ty nejnovější) a, pokud možno, navolte v Start - Nastavení - Ovládací panely - Systém - Hardware - Správce zařízení - síťovka rychlost spoje na nejnižší možnou. To patrně bude 10Mbit Half Duplex (poloduplexní režim). To z toho důvodu, že některé síťovky se špatně snáší nebo špatně snáší vysoké rychlosti. Konkrétní maximum nalezneme později.


Obě síťové karty spojte kříženým kabelem UTP cat 5 - tento má osm vodičů, které se uvnitř kabelu kříží. Nekříženým kabelem počítače takto nespojíte a kabel UTP cat 3 není stavěn na rychlost 100Mbit, takže spojení by bylo rychlostně dost omezené (cca. 1 MByte/s). Deset metrů tohoto kabelu pořídíte za zhruba 100 až 150 Kč, čili žádná přehnaná investice.Po spojení počítačů bude v Síťová připojení vidět další připojení a po kliknutí na něj i jeho rychlost.


reklama
Nejnovější články
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek