www.svethardware.cz
>
>

Jednoduché sesíťování domácích PC

Jednoduché sesíťování domácích PC
, , článek
Máte broadbandové připojení k Internetu a dva počítače a chtěli byste toto připojení sdílet? A přitom byste chtěli sdílet soubory? Také jsem měl takový problém. Vyřešit ho nebylo kupodivu až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jak na to, to napoví následující jednoduchý návod. Vše krok za krokem na příkladech z operačního systému Windows XP.
K oblíbeným
reklama
Fáze č. 4 - sdílení souborů

Sdílení souborů je poměrně jednoduchá záležitost. Na Windows XP Professional to však vyžaduje ještě jednu podstatnou úpravu, bez které se nehnete. V Start - Nastavení - Ovládací panely klikněte na Možnosti složky. V záložce zobrazení odškrtněte Použít zjednodušené sdílení souborů. Windows sice píšou, že je to doporučeno, ale to pouze v případě, že se nechcete celé odpoledne nudit a máte pevné nervy.Díky tomuto kroku přibude ve vlastnostech adresářů záložka Zabezpečení a změní se záložka Sdílení.

Otevřete Tento počítač a proklikejte se ke složce, kterou chcete sdílet. Klikněte na ní pravým tlačítkem a zvolte Vlastnosti. Na záložce Sdílení zapněte sdílení a složku pojmenujte (pozor, starší operační systémy nemají rádi moc dlouhé názvy).Nyní trocha chaosu. Rozhoduje, na jakém systému souborů se adresář nachází, zda na FAT32 nebo NTFS. Standardně je uživatel přistupující z jiného počítače veden ve skupině Guest, ale ještě existuje skupina Everyone, kterou přidělíte práva všem. Co to přesně znamená, vysvětlím za chvíli.

NTFS - Nyní pokud je složka na oddíle se systémem souborů NTFS, klikněte na záložku zabezpečení a pak na tlačítko Přidat.


Tady zvolte Upřesnit a v novém okně klikněte na Najít. Získáte seznam uživatelských skupin definovaných v systému (lokálních uživatelů). Vyberte Everyone nebo Guest a klikněte OK, dále také OK.Tato uživatelská skupina přibude v nabídce. Přidělte jí práva. Pokud kliknete na Upřesnit a na záložce Oprávnění zaškrtnete Nahradit položky oprávnění ve všech podřízených objektech zde zobrazenými položkami platnými pro podřízený objekt, bude nastavení okopírováno i pro adresáře uvnitř nadřazeného, takže je nebudete muset nastavovat pro každý z adresářů zvlášť. Tímto přidělíte přístupová práva uživatelům z počítače, na kterém právě pracujete.

FAT32 a NTFS - Nyní v záložce Sdílení je tlačítko Oprávnění. V něm se určuje oprávnění přístupu z jiných počítačů. Přidejte uživatele Guest nebo Everyone a přidělte práva. Zmíněný chaos spočívá v tom, že... jestliže je souborový systém typu FAT32, veškeré nastavení se provádí v Oprávnění. To z toho důvodu, že FAT32 neumožňuje nastavovat přístup lokálních uživatelů (uživatelů aktuálního počítače), takže jediné řízení je to při přístupu po síti. Naproti tomu systém NTFS nastavování práv lokálním uživatelům umožňuje. Problém je v tom, že pokud se chcete připojovat po síti, musí mít stejná práva přístupu i lokální uživatel stejného jména (tj. host (Guest) nebo všichni (Everyone)). Nastavíte-li práva přístupu po síti a lokální uživatel stejného jména je mít nebude, sdílení nebude fungovat. Zjednodušeně řečeno u FAT32 nastavte vše v Oprávnění, u NTFS dejte stejná práva v Zabezpečení i Oprávnění.

Vytvoření záložky

Ve Windows je možné vytvořit si záložky k oblíbeným adresářům v jiném počítači. Klikněte na ploše na Místa v síti (na starších operačních systémech se ikona jmenovala Okolní počítače).Vlevo ve sloupci je Přidat místo v síti. Objeví se průvodce, kterého proklikejte až k tlačítku Procházet. Po stisknutí se objeví seznam počítačů ve skupině a jejich sdílené adresáře:Tady vidíte, co všechno se sdílí. Kliknutím na adresář vytvoříte zástupce. Ten se pak bude objevovat v různých dialozích v systému - například bude vidět i v Síťové okolí v Total Commanderu. Kliknutí vám umožní rychle se dostat do správného adresáře bez nutnosti proklikávat se druhým počítačem.
reklama
Nejnovější články
Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu
Pokud by se AMD po vzoru NVIDIE zlevnit své karty Radeon RX 5600 XT, a to v jeho případě ještě dříve, než dorazí na trh, bylo by to jednoduché. Jenomže namísto toho se zvyšovaly takty a to už tak jednoduché není. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že CD Projekt Red bude potřebovat více času na dokončení hry Cyberpunk 2077 a nyní přichází podobná zpráva o Dying Light 2. V případě této hry může být zpoždění ještě výrazně delší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black
Rakouská Noctua si připravila nový nízkoprofilový chladič NH-L9a-AM4, který patří do rodiny chromax.black. Má tak celé své tělo i s ventilátorem černé a hodit se bude zvláště do HTPC a celkově nízkých či tenkých sestav.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu
Zatímco spousta hudebních skupin si úzkostlivě chrání všechen svůj obsah, britští Radiohead ho už několikrát dali k dispozici všem zadarmo. Nyní spouští Radiohead Public Library, stránku obsahující i vzácný obsah.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek