www.svethardware.cz
>
>

Jednoduché sesíťování domácích PC

Jednoduché sesíťování domácích PC
, , článek
Máte broadbandové připojení k Internetu a dva počítače a chtěli byste toto připojení sdílet? A přitom byste chtěli sdílet soubory? Také jsem měl takový problém. Vyřešit ho nebylo kupodivu až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jak na to, to napoví následující jednoduchý návod. Vše krok za krokem na příkladech z operačního systému Windows XP.
reklama
Nastavení firewallu

Pokud váš firewall umožňuje detailnější nastavování, je vhodné ho použít. Zde ukážu nastavení v ZoneAlarmu. Uvedené nastavení se týká serveru.Vnitřní síť si dejte do Trusted zóny, připojení ven do zóny Internet.Pak je vhodné Firewall pro vnitřní síť vypnout - jeho zapnutí často znemožňuje sdílení souborů i sdílení Internetu, navíc opravdu není důvod, proč blokovat ostatní členy domácnosti od přístupu na jiný domácí počítač. Pro Internet zónu nastavte požadovanou úroveň zabezpečení. Tato úroveň bude platná i pro data přeposílaná klientovi - packety posílané na zavřené porty serveru neprojdou ani na klient... v praxi tak stačí firewall pouze na serveru, pokud tedy nechcete omezovat přístup aplikací ven i na klientovi (přístup aplikací z klienta ven blokován firewallem na serveru není, museli byste nainstalovat firewall i na klientovi).Na stejné záložce jako nastavení úrovně zabezpečení je i záložka Advanced - v ní navolte, že počítač je ICS gateway (ICS = Internet Connection Sharing, sdílení připojení k Internetu) a adresu 192.168.0.1.V Internet Zone by měly být povoleny služby DNS a DHCP. Pokud nebudou, klient nebude mít přístup k Internetu.Dále musíte v programech povolit souboru C:Windowssystem32svchost.exe odpovídat požadavkům zvenčí (jednat jako server). Toto je nutné kvůli přístupu klienta k Internetu, jakmile zablokujete jednání jako server, na klientovi přestane připojení pracovat (serveru se toto netýká, tam stačí mít pouze povolený přístup k Internetu).

Zvýšení rychlosti spojení

Nyní, když sdílení souborů i Internetu funguje, je možné zkusit zvýšit rychlost síťovek. Nejdříve zkuste 100Mbit Full Duplex. Je možné, že tento režim nebude fungovat - síťovky mohou hlásit, že se vidí, ale sdílení souborů přestane pracovat. V takovém případě zkuste 100Mbit Half Duplex. To již většinou půjde.

Závěrem

Spojením dvou počítačů přenášíte trochu zátěže na hlavní počítač. Místy jsem měl pocit, že systém trochu zpomalil - přenosy velkého množství dat do síťovky a intenzivnější práce s diskem trochu výkonu přeci jenom seberou. S dnešními počítači to ale není nic hrozného, mnohem horší je, že se zpomalí Internet. Konkrétně s UPC a rychlostí 768/128 to příliš problém není, ovšem jakmile překročíte povolený objem dat, získáváte automaticky "tarif stahovač" 64/64 a to si pak s dvěma počítači opravdu užijete.

Na závěr bych chtěl poprosit všechny, kterým se osvědčil jiný způsob, mají nějakou připomínku k tématu, aby se vyjádřili v diskuzi. I když celá operace vypadá na první pohled poměrně jednoduše, v praxi můžete narazit na spoustu problémů... a čím víc hlav se vyjádří, tím více nápadů a tím lépe pro ostatní.

reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek